مارگارت تاچر درگذشت

ارگارت تاچر نخست وزیر اسبق بریتانیا درگذشت.

به گزارش عصر ایران  "لرد بل" سخنگوی خانواده تاچر امروز (دوشنبه) خبر از درگذشت او در اثر سکته مغزی داد.

بنا به گزارش "دیلی تلگراف " " مارک " و " کارول" پسر و دختر تاچر خبر درگذشت مادرشان در سن 87 سالگی در لندن را تایید کرده اند.

نخست وزیر اسبق بریتانیا که لقب " بارونس" داشت، در سال های اخیر مبتلا به بیماری آلزایمر بود و کمتر در انظار عمومی ظاهر می شد.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در واکنش به خبر درگذشت تاچر گفت که بریتانیا رهبر بزرگی را از دست داد. کامرون گفت:" ما یک رهبر ، نخست وزیر و یک بریتانیایی بزرگ را از دست دادیم." نخست وزیر انگلیس در ادامه تاچر را بزرگ ترین نخست وزیر دوران صلح در تاریخ بریتانیا خواند.
ملکه انگلیس نیز با ابراز تاسف از مرگ تاچر با صدور بیانیه ای اعلام کرد با ارسال پیامی خصوصی با خانواده تاچر ابراز همدردی خواهد کرد.
تونی بلر نخست وزیر اسبق بریتانیا نیز با ارسال پیامی ضمن ابراز همدردی با خانواده تاچر ، این سیاستمدار انگلیسی را جزء معدود شخصیت های سیاسی معاصر دانست که به طور همزمان هم در داخل بریتانیا و هم در سطح جهانی منشا اثر بوده است. 

تاچر از سال های 1979 تا 1990(1369-1358) نخست وزیر بریتانیا بود. وی با سابقه 11 سال نخست وزیری بیشترین دوره نخست وزیری بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم را بر عهده داشت. از تاچر به عنوان " بانوی آهنین" نام برده می شد. وی نخستین و تنها نخست وزیر زن در تاریخ بریتانیا است.

وی در سال 1975 به رهبری حزب محافظه کار بریتانیا برگزیده شد و 4 سال بعد با پیروزی در انتخابات سراسری به نخست وزیری رسید. وی تا پایان دوره نخست وزیری به طور همزمان ریاست حکومت و حزب محافظه کار را بر عهده داشت.

جنگ انگلیس  با آرژانتین بر سر مالکیت جزایر فالکلند(مالویناس) در سال 1982  یکی از مهم ترین اتفاقات دوره نخست وزیری تاچر بود.

 تاچر دو ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به قدرت رسید و در حالی که دولت قبلی بریتانیا (به نخست وزیری جیمز کالاهان) خبر از شناسایی رسمی دولت جمهوری اسلامی به عنوان دولت مشروع در ایران پس از انقلاب داده بود، تاچر سیاستی دیگر در پیش گرفت و اعلام کرد که در این سیاست تجدید نظر خواهد کرد.

دولت تاچر بعدها در جریان ماجرای اشغال سفارت آمریکا در تهران و نیز حمله ناکام آمریکا به صحرای طبس کاملا در کنار دولت واشنگتن قرار گرفت و از موضع دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران حمایت کرد.

اوج تنش در روابط سیاسی ایران و بریتانیا در دوره تاچر در ماجرای " سلمان رشدی " بروز کرد به نحوی که به قطع کامل روابط دیپلماتیک لندن - تهران منجر شد.

/ 0 نظر / 7 بازدید