دزد دریایی تو قرن بیست و یک!

جزییاتی از ربوده شدن کشتی ایران؛
حامیان دزدان دریایی چه کسانی هستند؟
اواخر ماه گذشته، چندین کشتی از سوی دزدان دریایی خلیج عدن ربوده شده و تاکنون اقدامات صورت‌گرفته برای آزادی آنها و نیز خدمه آنها هیچ نتیجه‌ای نداده است.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، در منطقه‌ای که کشتی‌های تجاری از جمله کشتی «ایران دیانت» مورد حمله قرار گرفت، ناوگان‌های نظامی کشورهای غربی از جمله آمریکا در حال گشت‌زنی بوده‌اند.
یک مقام آگاه در این‌باره گفت: بنا بر کنوانسیون‌‌های بین‌المللی، کشتی‌های عبوری موظفند به درخواست‌های کمک کشتی‌های متقاضی سریعا پاسخ گویند.

این در حالی است که ناوهای جنگی غربی مستقر در منطقه، پس از دریافت تقاضای کمک کشتی‌های مورد حمله، هیچ اقدامی برای کمک به آنها انجام ندادند. در حالی که شواهد حاکی از آن است که درخواست کمک کشتی‌های ربوده‌شده به این ناوها ارسال و آنها نیز آن را دریافت کرده‌اند.

این مقام آگاه در ادامه افزود: متأسفانه نیروهای نظامی حاضر در خلیج عدن، نه تنها به کشتی‌های عبوری از منطقه که مورد طمع دزدان دریایی قرار گرفته‌اند، کمک نکردند، بلکه در برخی موارد، دیده شده که در راستای تسهیل اعمال خلاف قانون دزدان دریایی نیز گام برداشته‌اند.

برخی صاحب‌نظران بر این باورند که ناامنی‌های ایجاد شده در خلیج عدن توسط دیگر کشورها برنامه‌ریزی شده است تا احتمال اقدامات نظامی در سومالی را موجه دانسته و خواست جامعه جهانی عنوان کند و بهانه لازم برای اقدام نظامی علیه این کشور را فراهم نماید.
منبع (+)
/ 0 نظر / 3 بازدید