به یاد دکتر احمد قهرمان

مشهورترین، ملی‌ترین و بین‌المللی‌ترین اثر این دانشمند فقید، تهیه مجموعه "فلور رنگی ایران" به سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسوی شامل مشخصات کامل و همراه با جزئیات درباره شناخت همه گونه‌های گیاهی در سرزمین ایران است که 24 جلد از آن منتشر شده است و به عنوان جامعترین و کاملترین دانشنامه تشریحی از گیاهان شناخته می‌شود.

یکی از نکات قابل توجه مجموعه نفیس یادشده این است که تمامی عکسهای گیاهان ارائه شده در کتاب، حاصل عکاسی دکتر قهرمان در جای‌جای طبیعت ایران و طی سالها تحقیق و پژوهش اوست. او همچنین در کتاب مصور و جامع دوجلدی "گیاه‌شناسی عمومی" نیز به تشریح و ریخت‌ اندامها و شناخت گروههای مهم رستنی در جهان گیاهی پرداخته است.

برگزیده دانش گیاه‌شناسی ایران در سومین همایش چهره‌های ماندگار، دهها سال تدریس در دانشگاهها و پژوهش در مراکز تحقیقاتی کشور، تالیف 41 کتاب مرجع دانشگاهی و عمومی در حوزه گیاه‌شناسی مشتمل بر مباحث پایه‌ای تا سیستماتیک و ایجاد هرباریم (مرکز علمی مستندسازی و شناسایی آزمایشگاهی گیاهان) در دانشگاه تهران را در کارنامه پرافتخار خود به یادگار گذاشته است.

وی همچنین جایزه کتاب سال یونسکو برای انتشار کتاب "تنوع‌زیستی گونه‌های گیاهی ایران" را دریافت کرده است.

انتشار و ارائه مقالات علمی در کنفرانسهای خارجی، استاد راهنمای 45 رساله کارشناسی ارشد و 12 رساله دکترا، از دیگر افتخارات این چهره ماندگار علوم گیاهی ایران زمین به‌شمار می‌آید./

خبرنگار: اسماعیل نایبی (+)

/ 2 نظر / 9 بازدید
محمد

در این خاک که بی ارزشش می خوانی ارامگاه صد عزیز است می دانی

ابراهیم

دورود بشرف شما انسان های نیک نهاد که از شمع یدای میاورید