اسکناس 5 هزار تومانی از پس فردا در دست مردم

مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان مطلب فوق گفت: تولید، چاپ و انتشار این اسکناس ها پس از عرضه ۶ میلیون برگ به طور دائم ادامه خواهد داشت و همچون انتشار سایر اسکناس ها قطع نخواهد شد.  

سید جلال جلیلیان در مورد تدابیر احتیاطی بانک مرکزی برای جلوگیری از سوء استفاده و چاپ تقلبی این اسکناس گفت: در طرح "دید از داخل" که عدد یا شکلی را به صورت مکمل در دو طرف اسکناس به تصویر می‌کشد، عدد ‪۵۰ هزار ریال در پشت و روی اسکناس گنجانده شده که یکی از نکات ایمنی این اسکناس است. 

بانک مرکزی به منظور تسهیل در امر مبادلات و امکان خدمت‌رسانی بیشتر شعب بانکها به مردم و اصلاح‌ ترکیب پولی کشور مبادرت به چاپ، انتشار و توزیع اسکناس‌های جدید پنجاه هزار ریالی با تصویر حضرت امام خمینی (ره) نمود.

این اسکناس‌های با مشخصات زیر از روز دوشنبه مورخ ۲۱/۱۲/۱۳۸۵ منتشر و در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد.

* مشخصات اسکناس جدید پنجاه هزار ریالی عبارت است از:
- رنگ اسکناس: نارنجی
- ابعاد اسکناس: ۷۹×۱۶۶ میلی‌متر

*مشخصات روی اسکناس:
۱- تصویر حضرت امام خمینی (ره) در سمت راست با چاپ برجسته.

۲- طرح سه بعدی تصویر حضرت امام خمینی (ره) عیناً در سمت چاپ و در خمیره کاغذ (واترمارک) و در زیر آن عدد ۵۰۰۰ به صورت روشن که در مقابل نور از دو طرف اسکناس قابل رؤیت می‌باشند.

۳- نخ امنیتی پنجره‌ای از نوع هولوگرافی با عرض ۵/۲ میلی‌متر با آرم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که تغییر رنگی در سطوح طرح درج شده بر روی آن با مقدار کمی تغییر زوایه تابش نور قابل مشاهده خواهد بود. همچنین درج نوشته بی‌رنگ ۵۰۰۰ در متن آن که در مقابل تابش نور به سهولت قابل رؤیت می‌باشد.

۴- طرح مخفی در قسمت کتبیه پایین سمت چپ تصویر حضرت امام (ره) که با نوشته حروف انگلیسی پنجاه هزار ریال (FIFTY THOUSAND RIALS) با تغییر زوایه دید از روبرو مشخص خواهد شد و همچنین در طرح کتیبه مجاور تصویر در سمت راست تصویر عدد ۵۰۰۰ به صورت عمودی درج گردیده است که این عدد از جهت عرضی به سهولت قابل رؤیت می‌باشد. برای مشاهده این موارد می‌بایست اسکناس را به صورت خوابیده در کف دست و درمقابل تابش نور نه چندان زیاد در راستای دید چشم قرار دارد.

۵- سمت چپ و پایین، سه نقطه برجسته (دو نقطه با هم در داخل یک کادر و یک نقطه به تنهایی در داخل یک کادر) به صورت عمودی برای سهولت شناسایی این اسکناس توسط عزیزان روشندل در نظر گرفته شده است.

۶- سمت چپ و پایین (در سمت راست علامت مخصوص روشندلان) بخشی از مبلغ اسمی اسکناس به صورت انگلیسی (۵۰۰۰) چاپ شده که با چاپ قسمت مکمل آن در پشت اسکناس در مقابل نور قابل رؤیت می‌باشد. (طرح See Through)

* مشخصات پشت اسکناس:
- نقشه کشور جمهوری اسلامی ایران که در آن یکی از سخنان گهربار پیامبر اعظم (ص) بدین مضمون چاپ گردیده است.
«دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بر آن دست خواهند یافت.»

/ 0 نظر / 2 بازدید