ثانیه‌شماری برای بازسازی لحظه تشکیل کائنات

«لین اوانس»، مدیر این پروژه، پس از تکمیل دور شعاع پروتون گفت: کار به خوبی آغاز شد.
از سوئیس تا شیکاگو غریو شادی محققان به هوا رفت. تمام این آزمایشگاه‌ها از طریق ماهواره با این پروژه در حال همکاری هستند.

پنج ساعت بعد، دانشمندان با موفقیت شعاع دیگری را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت شلیک کردند.
هم‌اکنون فیزیکدانان سراسر جهان، قدرت بسیار بیشتری را برای بررسی اجزای اتم و درک بهتر ساختار آن دارند.

دکتر «رابرت آیمار»، دبیرکل سازمان تحقیقات اتمی اروپا نیز در جمع دانشمندان حاضر در پروژه در اتاق کنترل عملیات در مرز سوئیس و فرانسه، غریو شادی برآورد و به همه تبریک گفت.

این سازمان که با اختصار نام فرانسوی آن «CERN» نامیده می‌شود، اشعه‌های پروتون را در مراحلی که کمتر از یک ساعت طول می‌کشد، در تونل شلیک می‌کند. در پایان دو شعاع پروتونی در یک زمان و در جهات گوناگون و برای بازسازی لحظه پس از انفجار بزرگ کیهانی که دانشمندان معتقدند باعث شکل‌گیری کاینات شده است، به هم شلیک می‌شوند.

 

آزمایشگاه فیزیکی سرن

اوانس که از سال 1984 تاکنون روی این پروژه کار می‌کند، می‌گوید: «از ابتدا در این مورد با آرامش روبه‌رو بودم. این ماشین پیچیدگی‌های عظیمی دارد. در هر زمان کارها می‌تواند اشتباه شود، اما صبح امروز شاهد یک شروع عالی بودیم».

وی که نمی‌خواست تاریخی قطعی را اعلام کند، گفت: دانشمندان امیدوارند دست‌کم ظرف یک ماه به ظرفیت لازم برای انجام برخورد پروتون‌ها و تجربه نهایی برسند.
این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده که شعاع پروتونی را با سرعتی نزدیک به سرعت نور شلیک کند که در هر ثانیه یازده هزار بار به دور تونل می‌چرخد.

 

دانشمندان امیدوارند تا در مرحله نهایی، دو شعاع پروتون را از درون دو لوله‌ای به قطر لوله‌های آب آتش‌نشانی و با سرعت زیاد در درون این لوله‌ها که سردتر و خالی‌تر از فضای خارج است، شلیک کنند. دو سنسور بسیار بزرگ این دستگاه که درواقع دوربین‌های دیجیتالی به وزن هزاران تن هستند، می‌توانند تا میلیون‌ها عکس را در هر ثانیه ثبت کنند.

آزمایش «سرن» می‌تواند مسائل بیشتری را از «تاریکی»، ضد ماده و احتمالا جوانب پنهانی از فضا و زمان کشف کند. این کار همچنین می‌تواند منجر به ایجاد ذراتی فرضی به نام «هیگز بوسون» شود که گاه «ذرات الهی» نامیده می‌شوند، چراکه گفته می‌شود به همه ذرات دیگر وزن داده و باعث ایجاد جهان می‌شوند.

فلزات فوق سردی که شعاع‌های پروتون را هدایت می‌کنند، پس از آزمایش صبح دیروز، کمی گرم شدند که باعث توقف موقتی آزمایش برای سرد کردن آنها پیش از شلیک پروتون جهت مخالف بود.

آغاز به کار این شتاب‌دهنده ذرات همزمان با مخالفت‌هایی درباره برخورد پروتون‌هاست که احتمال دارد با ایجاد سیاهچاله‌های میکروسکوپی، موجب نابودی کره زمین شوند که نسخه فرااتمی از ستاره‌های متلاشی‌شده‌ای هستند که جاذبه آنها آنقدر زیاد است که توانایی مکش سیاره‌ها و دیگر ستاره‌ها را دارند. «سرن» مورد حمایت دانشمندان برجسته‌ای مانند «استفن هاوکینگ» است که اعلام کرده این آزمایش کاملا بی‌خطر است.

«جیمز گیلیز»، از مقامات ارشد «سرن» نیز با رد این احتمال گفت: «خطرناکترین اتفاقی که احتمال رخ دادن آن هست این است که شعاعی با نهایت قدرت خود از کنترل خارج شود که در این صورت نیز آسیب‌ها محدود به خود شتاب‌دهنده بوده و صخره‌های اطراف تونل، آن را مهار می‌کنند.

عده‌ای احتمال داده‌اند که رسیدن این شتاب‌دهنده به نهایت سرعت آن به حدود یک سال وقت نیاز داشته باشد. این پروژه توسط بیست کشور اروپایی سازماندهی شده و دانشمندانی از هشتاد کشور جهان در این تحقیق شرکت داشته‌اند؛ آمریکا و ژاپن مهمترین کشورهای مشارکت‌کننده در این پروژه هستند.

از پیچیدگی‌های ساخت این دستگاه، رسیدن به پیشرفت‌هایی زمینه‌ای مانند استفاده از فلزات فوق سرد و تجهیزات فوق کنترل‌کننده بوده است. هزینه ساخت این آزمایشگاه، 25 درصد بیشتر از میزان پیش‌بینی شده بود و به حدود نه میلیارد دلار رسیده است.

از شتاب‌دهنده‌های کوچکتر سال‌هاست برای مطالعه اتم استفاده می‌شود. کمتر از یکصد سال پیش، دانشمندان بر این باورند بودند که پروتون‌ها و نوترون‌ها، ریزترین اجزای یک اتم هستند، اما از آن زمان تاکنون، آزمایش‌ها نشان داده که این ذرات هم از ذرات کوچکتری مانند «کوارک» و «گلوئون» تشکیل شده‌اند.
نظرات کاربران:
ایران هم عضو این شتابدهنده بوده و قسمتهایی از یکی از آشکارسازها را ساخته است.
خوب بود کمی هم راجع به نقش چند دانشجوی دکتری فیزیک ایرانی در این پروژه می نوشتید و همچنین رابطه مجامع علمی ایران با آن را ذکر می نمودید.
انشاا.. ما هم یک موتور خوب برای سمند بسازیم!!
امیدوارم این آزمایش به سرنوشت دیگر اختراعات بشری مثل اختراع TNTیا تولید سلاحهای اتمی مبدل نشودودر نهایت مورد سوء استفاده قدرتهای دیوانه قرار نگیرد
دوست عزیز Large Hardon Collidor املای صحیح عبارت بالاست!!!
قسمتی از این دستگاه در ایران ساخته شده.
حداقل بنویسید 10 نفر از دانشمندان ایران هم در این پروژه عظیم شرکت داشته اند...
از شما بعید بود!!!یادتون رفته بود؟ آره؟
پیشنهاد می کنیم ایران نیز یک همپنین تونلی درست کند تا از قافقه علم عقب نیفتد
میزان و نوع مشارکت ایران چگونه بوده است.
ایران عضو این شتاب دهنده نبوده زحمت دیگران را به نام خود نکنیم .
چرا ایران عضو CERN نیست
فتبارک اله احسن الخالقین
باز دم این کشورها گرم که باعث می شوند این جهان بیشتر شناخته شود و می دانند کجا هزینه کنند
زبان علم زبان نیش و کنایه و دو پهلو صحبت کردن نیست . کسانی که با این زبان آشنائی اندکی دارند میخوانند و لذت میبرند و آرزوی موفقیتی برای بشریت دارند مثل ابو علی سینا که وقتی کتابهایش را مینوشت از سر نام و نان که نبود بلکه ار سر شدت علاقه به علم بود و برای همه نوشت تا نسلها بعد از وی نیز از آن بهره ببرند ولی کسانی که زبان علم را نمیدانند خوب است سکوت کنند و حداقل خوب گوش کنند تا شاید چیزی دستگیرشان شود تا در بی خبری نیامده باشند و در جهل مطلق بروند .
سلام امیدوارم انسان به اون چیزی که میخواد برسه البته در راه صلح و آرامش با تشکر از سایت خوبتون.
عین 10 نفر توی تصویر بالا دیده میشوند
ما بزرگترش را خواهیم ساخت
نه ... ماها اول باید هی سوت و کف بزنیم که آزادی نداریم و آقای خاتمی هم هشت سال بیاید هی سخنرانی کند که ما باید تمرین دموکراسی را از شهید آبراهام لینکلن یاد بگیریم
بعد که این کارامون تموم شد کم کم انشاالله دو سه هزار سال دیگه میریم سراغ شتاب دهنده ها
بابا تا یه سیاه چاله درست نکردن یکی جلوشون رو بگیره
با سلام
این بزرگترین اشتباه غیر قابل برگشت بشر است.
در جواب دوستی که اصرار دارد 10 نفر ایرانی یاد شوند باید یادآور شد که اولا علم محدود به این تعصبات نیست ضمن اینکه حتما تعداد زیادی از این ده نفر در ایران ساکن نیستند بنابراین تازمانی که برای امثال آنها موقعیتی برای حضور در کشورشان فراهم نباشد و حقوق یک فوتبالیست از کارهای علمی مهمتر و بیشتر باشد اینکه ده نفر از آنها یا حتی تمام آنها ایرانی بوده‌اند هیچ افتخاری نیست!
همچین مگی ایران انگار از مریخ اومدی من و تو ایران هستیم !!
ابن سینا ابوریحان بیرونی خواجه طوسی و غیر ایرانی نبودند ؟
درد ما خودمان هستیم فعلا که جنگ سر اینه که خاتمی بیاد یا کروبی !!!
یکی از دانشمندان ایرانی هم که در این پروژه همکاری دارد و در این مورد مطلب مینویسد پرفسور ورناصری است. وبلاگ این محقق ایرانی http://www.varnasseri.blogsky.com/که در آن اطلاعات زیادی در مورد این پروژه و خودش مطرح میکند
امیدوارم آخرش مثل بقیه اختراعات بشری منجر به ساختن بمب سیاهچاله ای نشه.
ای کاش این انفجار رخ دهد و زمین به سیاه چاله تبدیل شود تا تمام آلام و مشکلات و بی عدالتی های بشری در همینجا خاتمه داده شود و هرروز شاهد حق کشی - برادرکشی-بی عدالتی - تقلب - پارتی بازی -تضییع حقوق در امتیاز بندی معلمین و سازماندهی انها- ادم کشی -فساد - جنایت - اهانت به اسلام و پیامبر - ... نباشیم ولی فقط نگران ظهور حضرت هستم وگرنه با تمام وجود دعا می کردم و از خدا می خواستم زمین را با این ازمایش یا اراده خودش محو نمایند و قیامت را بر پا نماید و حساب هر کس را گردنش اویزان نماید. رضوی نژاد- یاسوج
میشه بفرمایند کجای این پروژه را ما ساخته ایم ؟؟؟؟
سلام
لطفا دانشمندان ایرانی حاضر در این پروژه رو هم معرفی کنید.
من اتفاقی وبلاگ یکی از اونها رو پیدا کردم به این ادرس: http://varnasseri.blogsky.com
با تشکر
من سالها پیش شنیدم از ایران اقای دکتر آفریده در این طرح شرکت دارند.
البته که تعدادی از دانشمندان ایرانی هم در پروژه حضور داشته اند
ایران هیچ نقشی در این شتابدهنده نداشته. فقط دانشمندان مقیم خارج کشور بعضی ابزرا آن را طراحی کرده اند. و البته آنها هیچ گاه نمی خوان مورد مدح آقای احمدی نژاد قرار گیرند
تعریفتون از دانشمند ایرانی چیه؟
کسی که خون و رگش ایرانیه اما یه کشور دیگه اونو پربار کرده براش زحمت کشیده امکانات پول هزینه گذاشته ..میشه دانشمند ایرانی؟؟؟
یاد تونل کندوان بخیر!!!یادتونه..
ذرات بنیادین که شتاب داده میشوند تقریبا به حداکثر سرعت ممکن یعنی سرعتی نزدیک به سرعت نور میرسند چون جرم نمیتواند با سرعت نور حرکت کند و در اثر برخورد این ذرات با این سرعت یکی از نتایج احتمالی ایجاد یا شناسایی ذرات بنیادی جدید خواهد بود. حتما دانشمندان ایرانی هم در این آزمایش نقش ایفا کردند چون تقریبا دانشمندان سراسر جهان در سرن همکاری میکنند.

منبع (+)

/ 1 نظر / 3 بازدید