قیمت اینترنت در ایران 16000 برابر مالزی است!

صحبت از اینترنت رایگان در ایران بیشتر به یک لطیفه شبیه است و حتی دستور صریح رییس جمهور مبنی بر ارایه اینترنت رایگان به دانشگاهها در مهر ماه سال 1386 تا کنون اجرا نشده است.

یک مقایسه ساده بین متوسط سرانه سرعت اینترنت در بین کاربران ایران و جهان و نحوه ارائه این خدمات از سوی شرکت های ایرانی و خارجی می تواند نشانگر افق دید مسئولان آی تی کشور و حرکت لاک پشتی این صنعت در داخل را نمایان سازد.

به گزارش «فردا» در این خصوص نگاهی به وضعیت کشور مالزی در این زمینه قابل توجه است. اخیرا یک شرکت ارائه دهنده اینترنت (ISP) در مالزی اعلام کرد که به کاربران خود پهنای باند با خطوط پر سرعت 224 مگابیت برثانیه را با قیمت تنها 58/1 دلار در ماه ( حدود 1500 تومان ) عرضه می کند.این ISP برای اجرای پروژه این فناوری که BPL نام دارد 14 میلیون دلار هزینه کرده و قرار است 400 هزار مسجد و با ظرفیت 60 میلیون کاربر، سراسر مالزی را به خطوط پر سرعت این پهنای باند مجهز کند.

 

یک محاسبه ساده ریاضی در باره اینترنت پر سرعت مالزی با ایران بیانگر این اعداد است :

سرعت اینترنت پر سرعت مالزی : 224 مگابیت ضرب در 1024 کیلو بیت = 229376 کیلو بیت

سرعت اینترنت پر سرعت ایران : 128 کیلو بیت

نسبت اینترنت پر سرعت مالزی به ایران : 1792 برابر

قیمت اینترنت پر سرعت ایران : هر 128 کیلو بیت در ثانیه به طور متوسط 15000 تومان

قیمت اینترنت پر سرعت مالزی : هر 229376 کیلو بیت در ثانیه معادل تقریب 1500 تومان

مقایسه قیمت اینترنت پر سرعت مالزی نسبت به ایران : حدود 9 ریال در هر 128 کیلو بیت در ثانیه

به این ترتیب می توان نتیجه گرفت قیمت اینترنت پر سرعت ایران حداقل 16 هزار برابر اینترنت پر سرعت مالزی است .

اما در این خصوص وزیر ارتباطات در اظهاراتی جالب در گفتگو با فارس اعلام داشته است: در حال حاضر پهنای باند 128 کیلو بیت یا 56 کیلو بیت مشکل اینترنت کشور نیست، بلکه نحوه ارایه این میزان از سوی شرکت‌های ارایه دهنده اینترنت بحث است.

وی گفت: پهنای باند 128 کیلو بیت اکنون برای بسیاری از سازمانها بدون مشتری است و این میزان را شرکت‌ها حتی نمی‌توانند به مشتریان عرضه کنند.

سلیمانی در ادامه اظهارات خود با کافی دانستن سرعت واقعی 56 کیلو بایت افزوده است: پهنای باند 56 کیلو بیت برای مصارف و کاربران اینترنتی خانگی و دانشگاه‌ها حتی برای دانلود کتابهای 500 صفحه‌ای مناسب است.

وی تاکید کرد: در برخی مواقع پهنای باند ارایه شده از سوی برخی شرکت‌ها حتی 2 کیلو بیت نیز نمی‌شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به عقب‌ماندگی کشور در ارایه پورت‌های پرسرعت اینترنت، اظهار داشت: با صدور مجوز برای ارایه پورتهای پرسرعت از سوی شرکت‌های مخابرات استانها نرخ رشد در این زمینه سرعت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: با در نظر گرفتن 17 میلیون خانوار با لحاظ کردن ضریب نفوذ 30 درصدی اگر بتوانیم 12 کیلو بیت را به این 30 درصد یعنی 5 میلیون نفر برسانیم انقلاب عظیمی در عرضه اینترنت پرسرعت کرده‌ایم.

سلیمانی گفت: این امر نیازمند سرمایه‌گذاری حداقل 2 یا 3 هزار میلیارد ریالی است.

اینترنت رایگان به دانشگاهها نرسید

صحبت از اینترنت رایگان در ایران بیشتر به یک لطیفه شبیه است و حتی دستور صریح رییس جمهور مبنی بر ارایه اینترنت رایگان به دانشگاهها در مهر ماه سال 1386 تا کنون اجرا نشده و دو وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و ارتباطات و فناروی اطلاعات هنوز نتوانسته اند چنین طرحی را به مرحله اجرا درآورند. همه اینها در حالی صورت می گیرد که قرار است ایران در افق 1404 به مقام اول علمی و فناوری منطقه آسیای جنوب غربی دست پیدا کند .

منبع (+)

/ 0 نظر / 2 بازدید