برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

نوشابه‌های ساخت ایران با فرمول ابداعی به بازارهای خارجی صادر می‌شود

مدیر کل صادرات وزارت صنایع و معادن:

نوشابه‌های ساخت ایران با فرمول ابداعی به بازارهای خارجی صادر می‌شود

خبرگزاری فارس: مدیر کل صادرات وزارت صنایع و معادن پیشرفتهای ایران در حوزه صادرات مواد غذایی قابل توجه خواند و گفت: هم اکنون نوشابه‌های ساخت ایران با فرمول ابداعی به بازارهای خارجی صادر می‌شود.

 

حسین اسفندیاری در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع کشاورزی و مواد غذایی اظهار داشت: رشد صنایع غذایی کشور بیانگر وضعیت صادرات خدمات فنی و مهندسی و فرآورده‌‌های غذایی است. از سال80 که صنایع غذایی کشور شکل گرفت،روند صادرت همواره فزاینده بوده است.

وی ارزش صادرات محصولات صنایع غذایی در سال 86 را 600 میلیون دلار و در پهنه‌ای از کشورهای مختلف ذکر کرد و افزود: صدور خدمات فنی و مهندسی عرصه‌ای است که توانستیم در بخش صنایع غذایی وارد آن شویم ما هم‌اکنون قدرت طراحی کارخانجات صنایع غذایی، تجهیزات و ساخت اجرا را پیدا کرده‌ایم.


اسفندیاری اضافه کرد: کارخانه لبنیات و آرد ساخت ایران هم اکنون در کشورهای مختلف به بهره برداری رسیده و برای ایجاد صنایع غذایی در دیگر کشورها در حال مذاکره هستیم.

وی گفت: حجم و ارزش صادرات مربوط به صنایع غذایی در حال حاضر در مقایسه با سایر محصولات و کالا‌ها بالا نیست؛ اما وقتی کشوری در عرصه خدمات فنی و مهندسی وارد می‌شود و توانایی آن مورد تائید قرار می‌گیرد، صادرات به صورت جهشی شکل می‌گیرد.

مدیر کل صارات وزارت صنایع اضافه کرد: هنگامی که کارخانه آرد ساخته شده توسط ایران در آمریکای لاتین شکل گرفت، از سایر کشورها نیز تقاضاهایی را شاهد بودیم.

اسفندیاری تاکید کرد: ابتدا باید این تواناییها به بازارهای جهانی ثابت شود که خوشبختانه این باور در حال ایجاد شدن است.

وی کشورهایی که تا به حال مقصد صادرات خدمات فنی و مهندسی بوده‌اند را بولیوی، ونزوئلا، نیکاراگوئه، کوبا و سوریه ذکر کرد و افزود: در برخی از این کشورها و کشورهای دیگر برای صادرات خدمات فنی و مهندسی در حال مذاکره هستیم که پس از قطعی شدن، نتایج کار را اعلام می کنیم.

وی زمینه‌های صادرات مواد غذایی را بسیار گسترده عنوان کرد و افزود: برخی از صنایع ما دارای نمایندگیها و شعب ثابت در کشورهای اروپایی هستند. زمانی کشور ما واردکننده شیرینی و شکلات بود؛ اما اکنون محصولات ما در بازارهای مختلف به فروش می‌رسد.

وی تصریح کرد: یکی از مزیتهای اصلی ما در حال حاضر صدور نوشابه به خارج است و برند نوشابه سازی که سالیان طولانی در انحصار شرکتهای نوشابه سازی بزرگ خارجی بود، با طی پروسه سخت کسب دانش و فرمول حاصل شد و اکنون نوشابه با فرمول ابداعی ایران در بازارهای جهانی عرضه می‌شود.

اسفندیاری یکی از مزیتهای بزرگ ایران برای صادرات را مواد غذایی دانست و گفت: تنوع و گستردگی مواد اولیه این صنایع کمتر در سایر نقاط دیده می‌شود، متخصصان ما می‌توانند به راحتی سلایق مشتریان را تشخیص داده و واحدهای صنعتی راههای فعالیت اقتصادی را پیدا کرده‌اند و محصولاتشان قابل رقابت با کشورهای خارجی است.

وی درباره عدم برگزاری نشستهای شورای عالی صادرات گفت: این مسئله در چارچوب ادغام شوراها بوده است. ما نیز علاقمندیم کمیته‌ها و کمیسیونهای شورای عالی صادرات فعالتر باشد، زیرا بهتر می‌توان درباره مشکلات صادرکنندگان بحث کرده و تنگناها را برطرف کند.

منبع : http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8703050918

 

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٥
تگ ها : صنایع غذایی
comment نظرات ()