برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

اعتراض سرگشاده به تغيير نام سازمان تحقيقات و آموزش

بسمه تعالی

" همه فعالیتهای کشور بشود علم و تحقیق محور"

 

                                                      مقام معظم رهبری

جناب آقاي دكتر خلقاني

 

معاون محترم وزير و رئيس سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي

موضوع: اعتراض سرگشاده جمعي از محققين سازمان به تغيير نام سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي، به سازمان ترويج، آموزش و تحقیقات

سلام عليكم،

با احترام، مطلع گردیدیم که پس از تغییر نام سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی به سازمان ترويج، آموزش و تحقيقات جنابعالي به عنوان رئيس سازمان مذکور منصوب گردیده اید. لذا برخود واجب دانستيم مراتب تبريك به جنابعالی و تسليت به جامعه تحقیقاتی کشور را بجا آوریم.

حدود دو سال پيش وقتي گرم و پراحساس از سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي به عنوان بزرگترين سازمان تحقيقاتي كشور ياد مي‌فرموديد و تاكيد مي‌نموديد كه اين سازمان بايد پژوهش‌محور باشد، وقتي از اهداف و برنامه‌‌هاي سازمان، ماموريت‌گرايي، پاسخگويي، هدفمندي و ... صحبت مي‌كرديد هرگز فكر نمي‌كرديم در دوران حضور شما بر راس اين سازمان شاهد اين شگفتي باشيم كه همان به اصطلاح بزرگترين سازمان تحقيقاتي كشور به بزرگترين سازمان ترويجي كشور تغيير نام دهد. متاسفانه در نامه‌اي كه از قول مقام عالي وزارت در سايت سازمان قرار گرفته استناد گرديده كه نام سازمان تحقيقات و آموزش به نام سابق خود سازمان ترويج، آموزش و تحقيقات (تات) تغيير يافته در حاليكه قطعاً جنابعالي مستحضريد كه سازمان تات سابق تحت عنوان تحقيقات، آموزش و ترويج بوده در حاليكه سازمان تات فعلي تحت عنوان ترويج، آموزش و تحقيقات شكل گرفته كه در هيچ ‌جاي دنيا معمول نمي‌باشد.

به راستي چگونه مي‌توانيم خود را رهرو راستين مقام معظم رهبري بدانيم در حاليكه به فرمايشات صريح ايشان در حمايت از جايگاه پژوهش در كشور عمل نمی کنیم.

ما نيز مانند بسياري از دلسوزان و علاقمندان پيشرفت كشاورزي كشور پيوند تحقيقات و آموزش با ترويج را پيوندي ميمون مي‌دانیم، اما در شرايطي كه اين پيوند مي‌توانست جاني دوباره در انتقال يافته‌هاي تحقيقاتي سازمان و ماموريت‌گرايي تحقيقات بدمد و سازماني فربه‌تر بسازد، تغيير عنوان سازمان به سازمان ترويج، آموزش و تحقيقات زنگ خطري را به صدا در آورد و عرق سردي بر پيشاني محققين سختكوش سازمان نشاند.

جناب آقاي دكتر خلقاني، بر ما پوشيده نيست كه جنابعالي و شخص مقام عالي وزارت به نقش و اهميت تحقيقات در وزارت جهاد كشاورزي وقوف كامل داريد و دقيقاً به همين دليل انگشت حيرت به دهان گرفته‌ايم كه ما كه مي‌رفتيم تا با كوچك‌سازي ستاد سازمان و محوريت موسسات و ايستگاههاي تحقيقاتي، پوستي بيندازيم و سازماني تحقيقاتي، كارآمد و پاسخگو بسازيم آيا به يكباره همه اينها را فراموش كرديم و با تغيير عنوان، سازمان را در مسير پرخطر حذف از فهرست سازمانها و مراكز تحقيقاتي كشور قرار داديم. جنابعالي مستحضريد با همان عنوان تحقيقاتي و خيل اعضاء هيات علمي كارآمد و متبحر و دستاوردهاي غير قابل انكار در اثبات جايگاه سازمان و اخذ اعتبارات كافي براي فعاليتهاي آن چه مشكلاتي داشتيم، حال با عنوان جديد و فرستادن تحقيقات به انتهاي نام سازمان آن هم با دست خودمان ديگر مي‌خواهيم از چه چيزي دفاع كنيم؟

جناب آقاي دكتر، ما بعنوان جمعی از محققین دلسوز سازمان ضمن اذعان به اهمیت جایگاه ترویج، به استناد فرمایشات صریح مقام عظمای ولایت در تقویت جایگاه علم و تحقیق و با توجه به اولویت انجام تحقیقات کاربردی و سپس ترویج نتایج آنها، مراتب اعتراض و گله مندی خود را نسبت به تغییر نام سازمان و هر گونه تضعیف جایگاه تحقیقات اعلام نموده و خواهان رسیدگی به این موضوع هستیم.

                                                        جمعی از محققین مؤسسات تابعه

                                                  سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی

 رونوشت:

 

    دفتر مقام معظم رهبري براي استحضار

    دفتر رئيس جمهور محترم براي استحضار

    دفتر وزیر محترم جهاد کشاورزی برای استحضار

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٩/۱۳
تگ ها :
comment نظرات ()