برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

نخستين کنفرانس بين المللی مديريت ريسک

در وانفساي اوج فناوري هاي نوين و پيشرفته ، مشكلات بغرنج محيطي ، گسترش فناوري اطلاعات و ارتباطات ، رويكردهاي نوين زنجيره تامين كالاها و خدمات ، مسائل پيچيده محيط زيست و گرايش وتمایل سازمانها به کسب دارايي هاي نامشهود و شدت رقابتهاي كسب و كار ، شناخت مقوله اي به نام ريسك بیش از پیش اهمیت ویژه یافته است.
سازمانها و موسسات اقتصادي و صنايع و يا حوزه هاي عمومي به عنوان ضرورت حياتي ناچارند دارايي هاي مشهود را مانند:دلارها،فناوری ها،فرآیند ها،منابع انسانی و...ویا دارایی های نامشهود را شامل: اعتبار و آبرو ، علامت تجاري و اطلاعات خود را براي نيل به اهداف تجاري خود در معرض ريسك قراردهند. و به همين جهت در هنگامه فعاليت و حيات خود با ريسك هاي متعدد و متنوع و خطرات بسياري روبرو مي شوند و بنابراين به منظور كاهش ريسك و يا جبران خسارات ناشی از آن، وظیفه مدیریت این می شودکه با به کار بستن مدیریت ریسک در حوزه ریسک بنگاه ،ریسک کسب و کار وریسک استراتژیک سازمان خودرا سالم نگاه دارند.
مديريت ريسك كمك مي كند روش ها و رويكردهاي مديريت وقايع و رخداد هايي را كه در اثر ضربات مالي ، فيزيكي ، سرمايه هاي انساني ، بر يك سازمان يا بنگاه اقتصادي وارد مي شود در جهت مهار و كنترل خسارات به كار گيريم.
از اين روست كه دردهه هاي اخير مديريت ريسك ديد گاه استراتژيكي به خود گرفته و به عنوان ابزاري اهرمي در صنايع و يا حوزه هاي عمومی اهميت يافته است .
مديريت ريسك در واقع كنش ها و يا اعمال طرز برخورد رفتاري با ريسك محسوب مي گردد. اين مي تواند شامل برنامه ريزي براي ريسك ، ارزيابي (شناخت و تحليل ) حوزه هاي ريسك ، توسعه اختيارات كنترل ريسك ، نظارت بر ريسك د رتشخيص اينكه ريسك چگونه تغيير مي يابد و در نتيجه مستند سازي برنامه جامع مديريت حياتي ريسك ، گردد.
مديريت ريسك شامل عرصه هاي گسترده اي است كه مسائل مالي ، عملياتي ، تجاري ، استراتژيك منابع انساني ، فرآيندها، حقوقي، دارايي هاي مشهود و نامشهود و . . . رادر برمي گيرد.
بديهي است با توجه به شرايط رقابتي و پيچيده امروز مديريت ريسك بيش از پيش اهميت يافته و مديران دلسوز كشور براي حفظ منابع و منافع ملي و كاهش زيانهاي ناشي از ريسك هاي پيش روي خود مي بايست به آن روي آورده و حتي ملتزم به اجراي آن گردند.
و نظر به اهميت يافتن روز افزون مديريت ريسك و نياز مديران به شناخت دانش و مهارت اين نوع مديريت انجمن مديريت و استراتژيك ايران با توجه رسالت خود در چارچوب سند چشم انداز جمهوري اسلامي ايران 1404 اقدام به طراحي و اجراي كنگره مديريت ريسك نموده است.
اين كنگره قصد دارد با نگاه تخصصي و دقيق از منظر ابعاد گوناگون ورویکردی علمي و كاربردي خلاء موجود در اين عرصه را پرنموده و جويندگان دانش اين مقوله نوين را سیراب نمايد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کنفرانس نحوه ثبت نام و ارسال مقالات می تونین به سایت کنفرانس (+) مراجعه کنید. سایت خیلی خوب و کاملی طراحی کردند و به روز رسانی خوبی هم داره. کاش این جماعت صنایع غذایی هم یک خرده یاد بگیرند!!

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۸:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۸/٥
تگ ها :
comment نظرات ()