برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

روز جهانی چپ دستی

13 آگوست (۲۲ مرداد) هر سال روز جهانی چپ دستها است ؛ این مطلب رو از وبلاگ راز نو براتون گذاشتم.

هیچ وقت یادم نمی ره که توی فرم ثبت نام کنکورهای مختلف ، ما چپ دست ها برای اعلام چپ دست بودنمون ، باید در مقابل نوع معلولیت (! ) گزینه ی چپ دست بودن را علامت می زدیم !

left hand.JPG

این یاداشت خیلی از درد و دل های ما چپ دستها را بیان می کند :

" " این که آدم جزء 3% مردم جهان باشه خیلی کیف داره . حس خوبی هم داره . حسی که ۹۷٪ بقیه آدمها نمیتونن اون رو درک کنن !

یکی از آرزوهای ما چپ دستها اینه که یه روز محصولات مخصوص چپ دست ها بسازیم تا به شما ۹۷٪ بگیم که ما چی میکشیم از دست این چاقوهاتون ، این قیچی ها تون ، این دنده ی ماشین ، این دستگیره ی در و پنجره ، این چپ کلیک مسخره تون ، این شماره های کمکی کیبرد که به خودتون حال دادین و گذاشتین زیر دست راستتون ، اون صندلی های تکی تون که باعث می شد ما کتف مون کج بشه ، اون شماره گیرهای قدیمیه تلفن که باید انگشت رو میکردی توش و می چرخوندی ، این کنسرو باز کن هاتون ، این ساعت های مچی که نمیشه با دست چپ کوکش کرد ، اون قلم درشت من دراوردی تون که کلی هم برای خودتون انحناهای خاص خطاطی مخصوص راست دست ها ساختین توش ، اون انبر جوشکاری تون ، اون دکمه ی مسخره دوربین عکاسی که گذاشتینش سمت راست که ما دستمون بلرزه موقع عکس گرفتن ، اون جیب پیراهن مردونتون ، اون در یخچالتون ، اون سازهای موسیقی تون ، اون خط کشتون که شماره هاش میره زیر دست آدم و ... !

اما چیزهایی هست که یک راست دست هرگز نمی فهمد. آن هم حس خوشایندی ست که یک چپ دست دارد ... " "

این آخری را واقعا جدی می گه ! چپ دستی از اون معلولیت ها و اقلیت بودن هاست که آدم همیشه سرش را بالا می گیره و می گوید : " من یک چپ دستم ... "

پ.ن: انصافاْ در دنیای چپ دستی بدترین وسیله قیچی است!! باور ندارین امتحان کنین ببینین میشه با دست چپ از قیچی استفاده کرد؟ باید چهار تا انگشتتون رو تو جای یک شصت جا بدین! زاویه تیغه هاش هم برعکسه!!

ظاهراْ آمار چپ دستها بالا رفته و از ۳ درصد رسیده به ۸ درصد.

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٥/٢٦
تگ ها :
comment نظرات ()