برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

دوازده اردیبهشت- روز معلم

همیشه اسم معلم، تداعی کننده فرهنگ و فرهنگ سازیه.  برای ما در گذشته متصور نبود که معلم­ها هم می­تونند مشکلات معیشتی داشته باشند.  همیشه فکر می­کردیم معلم­ها فرهنگی­اند و لابد شب شکم خانواده­شون با خوندن کتاب و تصحیح ورقه­های بچه­های کلاسشون سیر میشه!! چندین ساله که گرایش نخبه­های جامعه به شغل معلمی کم شده.  معلمی داره با کمال تاسف جزو مشاغل رده دوم یا سوم قرار می­گیره.  مدارس غیر انتفاعی و کلاس­های رنگ وارنگ کنکور که مثل قارچ هر جایی سر می­زنند، و (با عرض معذرت) و تا حدود زیادی دانشگاه آزاد، قداستی رو که در قدیم برای علم و تعلیم و تعلم قائل بودیم، کمرنگ کرده!  دیگه نمیشه به راحتی گفت علم بهتر است یا ثروت. آنچه که بدیهی است به دست آوردن علم با ثروت بسی سهلتر از به دست آوردن ثروت با علم شده!!  معلم­ها اون شرمی رو که همیشه از گفتن نداری مادیات داشتند کنار گذاشتند و به خیابون­ها می­آن و اعتصاب می­کنند و اعتراض می­کنند و به زندان می­روند و ... .  و چه کسی می­تواند یک معلم بازنشسته را به جرم خواستن حداقل حقوق برای زنده ماندن! زندانی کند؟!

به نظرم نارضایتی معلم­ا مساله خیلی مهمیه.  هر معلمی با ۲۰-۳۰ تا دانش آموز سر و کار داره و که معدل حداقل 20-30 تا خانواده در جامعه است و از همه مهمتر معادل ۲۰-۳۰ تا آینده سازه  این کشوره!!

*) امسال در مراسم بزرگداشت روز معلم ریاست جمهوری بدون اطلاع قبلی! با معلم کلاس اولشون برخورد کردند و دست خانم معلموشون رو به نشانه احترام به مقام معلم و قداست و حرمت این مقام بوسیدند. فکر بد نکنید! به طور کاملاً اتفاقی! خانم معلمشون اون روز با روسری و دستکش­های سیاه اومده بودند.  چرا یک ابتکار خیلی خوب و با ارزش رو لوث می­کنیم؟!

*) معلمان گرامی! لطفا در نظر داشته باشید که اعضای خانوادتون، بچه­های کلاستون نیستند.  بنابراین وقتی می­خواین مساله­ای رو توضیح بدین؛ بعد از یک بار و دو بار و سه بار و چهار بار و ده­ها بار توضیح دادن، دیگه انتظار نداشته باشین پشت سرتون، جملاتتون رو تکرار هم بکنند تا مطمئن بشین خوب شیر فهم شدند یا نه!!

*) دو تا SMS برای اینکه فضا خیلی غمگین نباشه!!

- مألم اضیزم، از اینکه به من خاندن و نوشتن یاد دادی بسیار مطشکرم.

- وزیر آموزش و پرورش: معلمان عزیزی که چون شمع می­سوزند، تا آخر سال گاز سور می­شوند!

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٢/۱٥
تگ ها :
comment نظرات ()