برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

بانک جهانى در گزارش ۲۰۰۷ خود خبرداد: افزايش ۴۰ درصدى آلودگى آب در ايران

سهم صنايع در انتشار مواد آلوده‌کننده در آب‌هاى ايران در سال ۲۰۰۳ به ترتيب صنايع غذا و نوشيدنى ۴۳/۸ درصد، صنايع توليد فلزات اوليه ۲/۱۷‌ در مورد صنايع نساجی، ۵/۱۲، صنايع مواد شيميايی،۸/۱۰ ، کاغذ و خمير ۱/۷ ، صنايع چوب ۸/۰، صنايع سنگ و سراميک و شيشه ۶/۰ و ساير صنايع ۲/۷ درصد بوده است.

جديدترين گزارش جهانى ۲۰۰۷ در خصوص وضعيت آلودگى آب‌ها در کشورهاى مختلف جهان نشان مى‌دهد: در ايران ميزان آلودگى ارگانيک آب‌ها در سال ۱۹۹۰ برابر با ۱۰۲ هزار و ۶۸۹ کيلوگرم در روز بوده که اين رقم در سال ۲۰۰۳ به ۱۴۱ هزار و ۹۸۲ کيلوگرم در روز افزايش يافته است.

گزارش «شاخص‌هاى توسعه جهان» بانک جهانى در موضوع آلودگى آب‌ها در دو بخش انتشار مواد آلوده کننده ارگانيک در آب و نيز سهم صنايع انتشار در اين قبيل مواد، تاکيد مى‌کند: مقدار انتشار مواد آلوده کننده ارگانيک در آب در ايران در سال ۱۹۹۰ برابر با ۱۶/۰ کيلوگرم در روز به ازاى هر کارگر بوده و تا سال ۲۰۰۳ اين رقم ثابت باقى مانده است.

اين گزارش حاکيست ميزان آلودگى آب‌ها در سال ۱۹۹۰ در کشور انگليس ۷۳۹ هزار و ۵۶۲ کيلوگرم در روز بوده در حالى که در سال ۲۰۰۳ اين رقم سير نزولى داشته و به ۶۱۵ هزار و ۴۱۰ کيلوگرم در روز کاهش يافته است. در اين رده‌بندى چين با انتشار ۷ ميليون و ۳۸ هزار و ۱۳۱ کيلوگرم در روز از مواد آلوده کننده به آب‌ها در سال ۱۹۹۰ بيشترين رقم را در اين خصوص در کل جهانى به خود اختصاص داده و در سال ۲۰۰۳ در اين کشور ميزان اين آلودگى‌ها به ۶ ميليون و ۸۸ هزار و ۶۶۳ کيلوگرم در روز کاهش يافته است.

پس از چين کشور امريکا با انتشار ۲ ميليون و ۵۶۵ هزار و ۲۲۶ کيلوگرم در روز از اين مواد آلوده‌کننده در آب در سال ۱۹۹۰ در رديف دوم جهان قرار داشته که اين رقم در سال ۲۰۰۳ به يک ميليون و ۸۹۷ هزار و ۴۸۰ کيلوگرم در روز کاهش يافته است.

همچنين ميزان انتشار مواد آلوده کننده آب از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۳ در بيشتر کشورها از جمله چين، امريکا، روسيه، هند، ژاپن، آلمان و برزيل کاهش يافته است.

گفتنى است در امريکا نيز به عنوان دومين کشورى که بيشترين ميزان آلودگى آب را دارد، باز هم صنايع توليد مواد غذايى و نوشيدنى‌ها مهمترين آلوده‌کنندگان آب‌هاى اين کشور هستند.

به طور کلى در تمام کشورهاى جهان در سال ۲۰۰۳ بيشترين ميزان آلودگى آب‌ها بر اساس اعلام بانک جهانى در اثر آلودگى ناشى از صنايع توليد غذا و نوشيدنى‌ها بوده که حداکثر آن نيز مربوط به کشور مولداوى با رقم ۹۸ درصد از سهم کل آلودگى آب‌هاى اين کشور به ثبت رسيده است. (منبع) 

 

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٢/٢
تگ ها :
comment نظرات ()