برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

لوزان؛ آغاز راهی برای آینده ایران

عصر ایران - بعد از یک دوره مذاکرات فشرده که به گفته برخی کارشناسان، بعد از پایان جنگ سرد، در چنین سطح و اهمیتی کم نظیر بوده است ، کشورهای ایران و اعضای 1+5 در بیانیه ای خبر از توافق بزرگ دادند.
بر اساس این بیانیه، ایران به فعالیت های هسته ای صلح آمیز خود از جمله غنی سازی ادامه خواهد داد و با پذیرش نظارت های بیشتر، این اطمینان را خواهد داد که به سمت تولید سلاح اتمی نخواهد رفت. در مقابل، همه تحریم های سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا که در چند سال اخیر در ارتباط با برنامه هسته ای ایران وضع شده بود، لغو خواهد شد.

لوزان؛ آغاز راهی برای آینده ایران

این توافق در شرایطی حاصل شد که مذاکرات از ضرب الاجل زمانی تعیین شده قبلی، فراتر رفت. در روز آخر نیز باراک اوباما به وزیر خارجه اش جان کری گفت که ضرب الاجل را نادیده بگیرد و به مذاکرات ادامه دهد. طرف ایرانی هم که می خواست با دست پر لوزان را ترک کند، با تمام توان به مذاکرات ادامه داد تا در نهایت توافق کلی حاصل شد.

در میان 7 کشور حاضر در لوزان، ایران و آمریکا بیشترین تمایل را برای رسیدن به توافق داشتند و اگر عزم دو کشور برای حل مسأله نبود، در چند مقطع که گفت و گوها به بن بست خورد، مذاکرات متوقف می شد و به شکست می انجامید. با این حال تلاش های مشترک ایران و آمریکا برای عبور از بن بست، مذاکرات را چندین بار نجات داد.

واقعیت این است که دولت های ایران و آمریکا، بیش از بقیه نیازمند توافق بودند. در ایالات متحده، باراک اوباما ، رئیس جمهور دموکرات آمریکا، در برابر جمهوری خواهانی که نهاد قانونگذاری را در اختیار دارند ایستاد و بر لزوم توافق دیپلماتیک با ایران در پرونده هسته ای تأکید کرد، به حدی که جمهوری خواهان به خشم آمدند و با نگارش نامه ای به ایران اعلام کردند هر گونه توافقی فقط تا پایان دولت اوباما پابرجا خواهد ماند. اوباما این نامه را مایه شرمشاری خواند و کری نیز گفت که در این باره به ظریف توضیح خواهد داد.

دولت اوباما، همچنین در خصوص پرونده هسته ای ایران، از در تقابل نرم با دولت تندروی بنیامین نتانیاهو در اسرائیل درآمد و در حالی که تل آویو هر گونه توافقی با ایران را "بد" می دانست، بر لزوم رسیدن به یک "توافق خوب" تأکید کرد و هم پیمان همیشگی آمریکا را رنجاند.


بدیهی است که اگر مذاکرات لوزان به شکست می انجامید، دمکرات ها برگ برنده شان در پرونده هسته ای ایران را از دست می دادند و موضع جمهوری خواهان به شدت تقویت می شد به طوری که می شد آثار آن را بر انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا نیز دید که قطعاً به نفع دموکرات ها نبود.

در ایران نیز ، دولت روحانی که با شعار عبور از مسأله هسته ای بر سر کار آمده است و کلید گشایش در اقتصاد ملی را بهبود روابط خارجی می داند، نیاز جدی به این توافق داشت.
در تهران نیز همانند واشنگتن، گروه های سیاسی رقیب دولت، آرزومند عدم توافق بودند تا بتوانند در با بهره گیری از فضای بعد از آن، ابتدا انتخابات مجلس که در پایان همین سال برگزار می شود را ببرند و سپس به شکست روحانی در انتخابات دو سال بعد ریاست جمهوری بیندیشند.

در کنار دولت روحانی، مردم ایران نیز به شدت پیگیر نتیجه مذاکرات بودند و به طور جدی آرزومند توافق بودند. تحریم های چند سال گذشته، که رئیس جمهور قبلی، قطعنامه های آن را "کاغذپاره" خوانده بود، فشارهای زیادی را بر مردم ایران تحمیل کرده است.
هر چند با توافق ژنو، اندکی از فشارها کاسته شد و با توافق لوزان، انتظار می رود اوضاع باز هم بهتر شود، ولی واقعیت این است که لغو همه تحریم ها، به پروسه ای بسیار پیچیده و زمان بر نیاز دارد و آثار "کاغذپاره" ها، هنوز بر اقتصاد و سیاست ایران سنگینی می کند.

به جز آمریکا، سایر کشورهای 1+5 ، رویکردهای متعددی در لوزان داشتند که قطعاً باید در آینده روابط ایران و این کشورها، لحاظ شود.

آلمان و انگلیس، به طور جدی پیگیر نیل به توافق بودند. لغو تحریم ها می تواند بازار بزرگ ایران را به روی این دو اقتصاد بزرگ اروپایی باز کند و سودسرشاری را حاصل آنها کند.

چین و روسیه، که قطعاً برندگان تحریم ایران هستند، هر چند کارشکنی نکردند ولی کمکی هم به ایران نداشتند یا لااقل خبری در این باره منتشر نشد. در مجموع همین اندازه که این دو فرصت طلب شرقی، سعی بر تخریب روند گفت و گوها نداشتند، نکته مثبتی بود.

اما فرانسه همانند گذشته، نقش مخربی در روند مذاکرات داشت و وزیر خارجه اش به گونه ای موضع گیری می کرد که گویی نه وزیر خارجه فرانسه که وزیر خارجه اسرائیل است. او بیش از آن که پاریس را نمایندگی کند، سخنگوی دلواپسان تل آویو شده بود.

بخش مهمی از علت کند شدن روند مذاکرات نیز شرط و شروط جدیدی بود که فرانسه مطرح می کرد. از جمله در خصوص توسعه آب سنگین اراک و موجودی اورانیوم 20درصدی ایران ، این فرانسه بود که خواستار محدودیت های جدید بر ایران می شد و اصطکاک ها را می افزود.
این نقش مخرب در حالی است که فرانسه در سال های گذشته، بیشترین سود آوری را از بازار ایران داشته است که از آن جمله می توان به کسب سهم مهمی از بازار خودروی ایران اشاره کرد.

بی گمان رفتار فرانسوی ها در مذاکرات که تماماً علیه ایران هدفگذاری شده بود را نباید از یاد برد. این رفتار باید در ترسیم تعاملات سیاسی و اقتصادی با این کشور مورد ملاحظه قرار گیرد. پاریس نباید بابت این کارشکنی ها، جایزه اقتصادی از بازار ایران ببرد.

اما آینده چه خواهد شد؟
واقعیت این است که هیچ کس پاسخ این سوال را به درستی نمی داند. همان گونه که در لوزان نیز واقعاً تا آخرین دقایق همه چیز در آمیزه ای از "بیم و امید" بود.
با این حال، ملاحظات و نیازهای پیش گفته دو دولت ایران و آمریکا، همچنان باقی است و این، نقطه امید مذاکرات است.
از سوی دیگر بعد از توافق کلی در لوزان، لابی های صهونیستی و سعودی در آمریکا فعال تر خواهند شد تا توافق نهایی که ضرب الاجل آن، 10 تیر 94 تعیین شده است، به بن بست برسد. جمهوری خواهان آمریکا نیز از هیچ تلاشی برای شکست دموکرات ها در این روند فروگذار نخواهند کرد کما این که نارضایتی خود را از تمدید چند روزه مذاکرات لوزان نیز ابراز کرده بودند. در داخل ایران نیز برخی گروه های تندرو، از همین حالا ساز مخالف را کوک کرده اند تا نگذارند توافق نهایی حاصل شود.
بنابراین 3 ماه آینده ، ماه های تقابل "نیروهای عاقل و معتدل در ایران و غرب" با "افراطیون" خواهد بود و نتیجه این تقابل، در روزهای گرم تابستان 94 ، سرنوشت ساز خواهد بود.
لوزان، نه پایان مسیر که آغاز راهی برای آینده ایران است... .

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
مطالب مرتبط :
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳۲
انتشار یافته: ۳۲
سعید
|
ROMANIA
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
4
143
سلام وممنون تحلیل خوب ومنطقی داشتید امیدوارم پایان این مذاکرات هم ختم به خیرشود، درود برروحانی ودرود برظریف وتیم خستگی ناپذیرش
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
42
3
شهدا شرمنده ایم
hossein
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
21
1
بیانیه ایران یا بیانیه امریکا؟؟؟!!!!
فرزاد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
5
87
سلام دوستان مشتاق و دلواپس.
بازم تبریک میگم به همتون بابت به نتیجه رسیدن مذاکرات. من تو کامنتهای پستهای قبلی عصر ایران میدیدم که بعضی از مردم نمیتونن بعضی از مفاد این تفاهم نامه رو هضم کنن و دچار تردید و سردرگمی هستند که این توافق خوب بوده یا بد بوده!؟ مسلما توی توافقی بدین حساسیت هیجان بالاست و بعضی وقتا نمیشه دقیقا کل ماجرا رو دید.هر کسی از دید خودش به قضیه نگاه میکنه و ماجرا رو تفسیر میکنه.
به طور خلاصه ما چیا از دست دادیم ؟
1-چند تا سنتریفیوژ برای غنی سازی کم کردن .
2-درصد غنی سازی اورانیوم پایین اومده.
3-از این به بعد هم قراره دانشمندای بین المللی بیان کمکون کنن برا توسعه دانش هسته ای.
4- اراک رو هم قراره بازسازی کنن که پلوتنیوم نظامی نشه توش ساخت.
5- فوردو هم قراره بشه مرکز تحقیقاتی تخصصی .
کل این داستانم 10 ساله نه بیشتر.بعد از 10سال وقتی به دنیا ثابت شد که هدف ایران صلح آمیزه یقینا داستان این تفاهمات عوض میشه.در مقابل خیلی چیزا گرفتیم چیزایی که با بیخردی از دست داده بودیم. حالا این یک طرف قضیه هست و باید چشمامونو باز کنیم و دقیقتر به قضیه نگاه کنیم که این معامله طرف دوم هم داره.اونطرف قضیه جمهوریخواهان آمریکا و نتانیاهو قراره یه جهنم برای اوباما تدارک ببینند که بعد چند ساعت اعلام تفاهم هجومشون به سمت اوباما شروع شده و دولت آمریکا هم باید پاسخگو باشه.
خدا وکیلی منصفانه به قضیه نگاه کنید.سر کسی کلاه نرفته.وقتی قرار باشه که مساله برد - برد باشه مسلما ما چیزایی رو باید از دست بدیم که چیزایی رو بدست بیاریم.
حالا شاید بعضیا بگن چیزایی که بدست آوردیم حق مردم ایرانه و دارن منت سرمون میذارن که بهمون برشون گردونن ولی اگر دوباره دقیقتر دوباره به این موضوع نگاه کنیم باید ببینیم چی شد که این امتیازات مسلم مردم از دست رفت که در مورد این حق روزها و ماهها وزارت خارجه مجبور شد وقت بذاره که این حقوق رو برشون گردونه. ( همون ضرب المثل نادان یه سنگی توی چاه میندازه که 100 تا عاقل باید درش بیارن ).
در کل به نظر من این تفاهم اگر به توافق بیانجامد دوباره کشور عزیزمون تو مسیر رشد قرار میگیره( از هر لحاظ ) و ما میتونیم تمام چیزایی رو هم که در این مذاکرات از دست از دادیم در مدتی نه چندان طولانی پس بگیریم و مهم بستر این مسیر رشد هست که به نظر میرسه قراره محقق بشه.
من دست مریزاد میگم به تیم مذاکره کنندمون که یقین دارم امتیازات خیلی بیشتری از آنچه خیلیا تصور میکردند گرفتن. ( متشکر میشم از عصر ایران عزیز اگر درج کنه این مطلب رو انجا درج کنه )
ناشناس
|
CANADA
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
18
65
امیدوارم قدرت اول منظقه بشیم و آل منحوس سعود ، ترکیه و امارات را مثل سگ ادب کنیم

حیف ایران که زمانی این ها تهدید هم براش به حساب نمیومدن

من نژاد پرست نیستم ولی دشمن اصلی ما سران حاشیه خلیج فارس هستند ، فتنه های عربستان مثل داعش ، النصره، القاعده ، طالبان ، سلفی ها و ... همشون نشون میده که عربستان رو باید شدیدا سر جاش نشوند
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
از ادبیات بهتری هم می شود استفاده کرد.
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
144
3
سریعا توافق را لغو کنید.ما باید تنگه هرمز و تنگه باب المندب را ببندیم و برای دفاع از شرفمان سلاح در دست بگیریم و با زورگویان بجنگیم...
پاسخ ها
mohamad
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
خخخخخخخخخخخ
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
کسی جلوی شما را نگرفته هر چه زودتر بهتر
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
اونوقت شما از آمریکا میخوای دست بکار شی؟!!!
احسان
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
چشم. تا شما حاضر بشی ما می ریم لغوش کنیم که وقت هدر نشه. تقسیم کار کردم الان. می دونی تقسیم کار چیه؟ می دونی کار چیه؟ می دونی زن و بچه چیه؟ به معنای صلح آشنائی؟ اقتصاد تا حالا به گوشتون خورده؟
فرزاد
| ROMANIA |
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
یقینا مزاح میفرمایند.جدی نگیرین.
ناشناس
| RUSSIAN FEDERATION |
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
تا حالا فکر نمی کردیم تو امین آباد هم اینترنت باشه. مسولین رسیدگی کنند
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
پاشو اخوی، صبح شده!
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
آقای دلواپس اول فیلتر شکنت رو خاموش کن بعد پست دلواپسانه بذار
کامران
|
ROMANIA
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
3
55
جالبه که هیشکی براش مهم نیست متن توافق چیه، مهم نیست چند تا سانترفیوژ قراره داشته باشیم یا چند درصد غنی سازی کنیم، ملت منتظر روزی بودند که اعلام بشه توافق شد و تمام، خوب یا بد توافق شد، والا بخدا خسته شدیم، پونزده سال از انرژی این مملکت سر هیچ...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
70
6
خیلی خوش خیالید.
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
0
66
سلام حقوق ازدست رفته ملت که 150 میلیارددلار بلوکه شده ،تحریم بانکی ومالی ونفتی است باید دوباره احقاق شود.
دست مریزاد برتیم مزاکره کننده
ناشناس
|
GERMANY
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
10
2
لعنت به امریکا
گهرخانی
|
GERMANY
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
2
68
خوب روسیه و چین که از لغو تحریمهای ایران مثل گذشته که سودهای میلیاردی به جیب خواهند زد رفتار انگلیس که برای ما ایرانیها شناخته شده است اما در مقابل فرانسه باید رفتار سیاسیمان تغییر کند ضمنا کمکهای بی پایان فرانسویها به صدام رو هم از یاد نبریم و علی الخصوص در صنعت خودرو باید صنعت آلمان و امریکا جاگزین پژو و رنو شوند اما در سیاستمان در قبال آمریکا باید یک دگرگونی کامل ایجاد شود
فرهاد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
3
7
مردم کالای فرانسوی نخرند, فرانسه باید توسط مردم تنبیه بشه تا درسی برای فرانسه و سایر کشورها در آینده بشه
عرفان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
2
8
امیدواریم وزارت خارجه در ارتباط با فرانسه و کارشکنی انها در طول مذاکرات ، تمهیدات لازم را انجام دهند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
0
9
درود برعقلانیت وصلح .
سعید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
0
10
خدا قوت آقای ظریف
حامد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
0
8
منم خیلی دوست دارم کارشکنیهای فرتانسه رو یجوری تلافی کنیم ولی با وجود اینهمه ماشین فرانسوی و نیاز به قطعات یدکی مرغوب یه مقدار این مسله پیچیده میشه .در کل به تمام مردم ایران تبریک میگم .روحانی و ظریف متشکریم
حامد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
0
5
همین حالا نتونسته داره مگه" حتی یک سانتریفیوژ ایران تعطیل نشه و به فعالیت هسته ای مشروعیت میدهد و تحریمها فورا لغو می شود"
دکتر ظریف متشکریم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
0
5
من نه اصول گرا هستم نه اصلاح طلب،خوشحال هم شدم بابت این خبر ها،توی این توافق ایران مواردی رو داد و گرفت،خون شهدای هسته ای امیدوارم پایمال نشه هیچ وقت
امیدوارم همین طور که ایران ثابت کرد طرفدار صلحه جامعه غربی هم خصوصا امریکایی ها به ویزه بعد از انتخابات ریاست جمهوریشون زیر همه چیز نزنن
به امید ایران سرافراز تر
مانی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
1
5
ایول عصرایران
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
1
6
دلواپسانی که همش حرف ار حق و حقوق ایران میزنن خداوکیلی میدونن حق و حقوقشون چیه????
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
0
3
شاید فرانسه از ترس از دست دادن بازار خودروی ایران کارشکنی می کنه...
ولی من هم امیدوارم تو روابط سیاسی و اقتصادی با فرانسه تجدید نظر کنیم.
پژو واقعا استثمار کرده
امیدی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
4
1
دوغ بادوشاب یکیه بیانیه جای توافق را گرفت اگر ....
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
2
3
باید هر چه بهتر ایران را جوری بسازیم که هیچوقت محتاج غربیها نباشیم. ای کاش برنامه ریزی دولتها به سمت بی نیازی. از غربیها. بود. اینها دنیا را طبق سلیقه و مطابق منافع خودشون میخواهند. ما از اینها خیلی ضربه خوردیم. غربیها جز ذلت برای ما نمیخواند هرجا هم تعامل کنند فقط دنبال منافعشان هستند.
عدد
  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ٦:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٤
تگ ها :
comment نظرات ()