برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

یک سوم ازدواج ها در ایران به تک فرزندی یا بی فرزندی می انجامد

رییس سازمان ثبت احوال کشور گفت: در زمان حاضر حدود 33 درصد ازدواج ها به تک فرزندی یا نداشتن فرزند می انجامد.
 
به گزارش ایرنا، دکتر «محمد ناظمی اردکانی» روز شنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی ثبت احوال افزود: این در حالی است که کشورمان از لحاظ بعد خانوار به سمت کوچک شدن پیش می رود.
 
ناظمی اردکانی گفت: بر اساس بررسی های به عمل آمده، 14 درصد زوج ها تمایلی به داشتن فرزند ندارند و 19 درصد هم با یک فرزند زندگی می کنند.
 
**سالانه 60 هزار طلاق به عنوان آفت ازدواج رخ می دهد
 
رییس سازمان ثبت احوال کشور اظهار داشت: در سال یک میلیون و 400 هزار ولادت و 400 هزار فوت در کشور رخ می دهد.
 
ناظمی اردکانی، خاطرنشان کرد: هر چند سالانه 800 هزار ازدواج در کشور صورت می گیرد اما 60 هزار زوج نیز از هم جدا می شوند که این موضوع، آفتی برای ازدواج به شمار می آید.
 
وی تصریح کرد: در دهه اخیر هر چند شیب فوت در ایران کاهش یافته است اما در عین حال شیب ولادت با کاهش مواجه بوده است و از سوی دیگر با کاهش شیب ازدواج ، شیب طلاق در ایران رو به فزونی یافته است.
 
این مقام مسوول در ثبت احوال کشور ادامه داد: این آمارها نشان می دهد جامعه ما به سمت کاهش جمعیت به سرعت پیش می رود و اکنون نرخ باروری در کشور ایران 1.7 فرزند است.
 
**سقوط جمعیت
 
ناظمی اردکانی افزود: نرخ 1.7 فرزند و کمتر از آن برای کشورهایی که یک زمانی نرخ باروری بالای سه فرزند را تجربه کرده اند به « سقوط جمعیت» تعبیر می شود.
 
رییس سازمان ثبت احوال کشور افزود: همین آمارها و اطلاعات منجر شده است که رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست های کلی جمعیت را ابلاغ کند چرا که جمعیت یک کشور بزرگترین سرمایه و دارایی آن کشور است.


 

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۸:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٠/٦
تگ ها : عمومی ، اخبار
comment نظرات ()