برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

اظهارات جنجال برانگیز یک جامعه شناس درباره "پدیده پاشایی"

تحلیل آنچه به «پدیده پاشایی» شهرت یافت، بار دیگر حاشیه‌ساز شد. این‌بار نه مرگ پاشایی و واکنش و حضور گسترده و غیرقابل پیش‌بینی مردم، بلکه اظهارات جنجالی روشنفکران و جامعه‌شناسانی که در کمتر از یک ماه از گذشت این اتفاق، برای چندمین بار به تحلیل این پدیده نشسته بودند، خبرساز شد.

به گزارش اعتماد، انجمن جامعه‌شناسی دانشگاه تهران روز سه‌شنبه ١٨ آذرماه نشستی تحت عنوان «پدیدارشناسی فرهنگی یک مرگ» با حضور اساتید و جامعه‌شناسانی همچون حمیدرضا جلایی‌پور، سعید معیدفر، یوسفعلی اباذری، نعمت‌الله فاضلی، محمدسعید ذکایی، هادی خانیکی، محمد‌امین قانعی‌راد و... در تالار ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار کرد.

در میان همه تحلیل‌های صورت‌گرفته از «پدیده پاشایی» در این نشست، صحبت‌های یوسفعلی اباذری، استاد جامعه‌شناسی و دانشیار دانشگاه تهران با واکنش گسترده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

لحن صریح و بی‌پرده اباذری در تحلیل «پدیده پاشایی»، که با انتقاداتی به عکس‌العمل هواداران و حوزه رسمی همراه بود، در همان تالار ابن‌خلدون با واکنش حاضران و جنجالی شدن فضا همراه شد و با گذشت چند روز از انتشار فایل صوتی و متن صحبت‌های او در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، همچنان موافقت‌ها و مخالفت‌ها به اظهارات «جنجالی» او ادامه دارد.


عده‌یی از مخالفت‌ها، به لحن تند و همراه با عصبانیت و انتقادی اباذری است. این دسته معتقدند اباذری می‌توانست همین تحلیل را با لحنی آکادمیک و محترمانه مطرح کند و بخش دیگری از مخالفت‌ها با محتوای صحبت‌های اباذری و قضاوتی است که او در مورد سطح سلیقه عموم مردم دارد. در مقابل، موافقان صحبت‌های این استاد دانشگاه، تحلیل او را مبتنی بر واقعیت حال حاضر جامعه ایرانی می‌دانند.

اباذری در ابتدای سخنان خود به مستندی که از تلویزیون درباره وضع بد اقتصادی یکی از استان‌های کشور پخش شده اشاره کرد و گفت: نکته جالب برای من این است که هیچ‌کس، هیچ‌کس به این فیلم کوچک‌ترین توجهی نکرد... و شما که اینجا نشسته‌اید نمی‌دانید چنین فیلمی تهیه شده، و این فیلم درباره زندگی یک استان مملکت است.
اباذری این سوال را مطرح کرد: «چه شده که می‌آیند و مسائل واقعی‌ای را که ما با آن روبه‌رو هستیم از ذهن ما می‌برند؟» و در ادامه به مرتضی پاشایی پرداخت: «این آقایی که عکسش را اینجا زده‌اند و چراغ‌ها را تاریک کرده‌اند، یک خواننده پاپ بود و پاپ در سیر موسیقی، مبتذل‌ترین نوع موسیقی است... من داده‌ام یک موسیقی‌دان، فرمت موسیقی او را تحلیل کرده... مبتذل محض است! ما [موسیقی] پاپی داریم که پیچیده است. این ساده‌ترین، مسخره‌ترین، احمقانه‌ترین و بدترین نوع موسیقی است. صدای فالش، موسیقی مسخره، شعر مسخره‌تر. بنابراین من چطور می‌توانم چنین چیزی را تحلیل نکنم؟»
اباذری از رفتار مردم و حضور آنها در مراسم رسمی پاشایی انتقاد کرد و گفت: «برای من خیلی جالب است که ۲۰۰-۳۰۰ هزار، یک میلیون نفر، یک ملتی می‌افتند به... و در مجلس ترحیم... شرکت می‌کنند... چرا مردم ایران به این افلاس افتاده‌اند؟ اینجا است که تحلیل بسیار مهم است.»
اباذری دلیل اصلی شکل‌گیری پدیده پاشایی را سیاست‌زدایی دانست که نمود آن میدان دادن به افراد غیر نخبه همچون ورزشکاران، بازیگران، خوانندگان و... در امور سیاسی است. به گفته این مدرس دانشگاه، در سال‌های اخیر هم حاکمیت و هم مردم دچار ترسی متقابل از یکدیگر شده‌اند. از این رو هم مردم و هم حاکمیت به سمت سیاست‌زدایی حرکت می‌کنند و در این فضا شخصی چون پاشایی به یک اسطوره و نماد تمرکز بر امور غیرسیاسی تبدیل می‌شود.
اباذری ادامه داد: «وقتی قرار است سیاست‌زدایی انجام شود، لاجرم چنین وقایعی پیش می‌آید. متوسل می‌شوند به خوانندگان پاپ برای اینکه جای سیاست واقعی را بگیرند.»

این استاد دانشگاه، تشییع جنازه مرتضی پاشایی را با تشییع جنازه خواننده کوچه و بازاری زمان شاه مقایسه کرد و از حضور مردم و رفتار دولت و حوزه رسمی در مراسم تشییع و خاکسپاری پاشایی انتقاد کرد.

اباذری ادامه داد: این مساله، یک نکته شبه‌فاشیستی دارد که من از آن وحشت دارم. یک ترس متقابل است... سیاست‌زدایی، انهدام هر آن چیزی است که برایش انقلاب شد و عده زیادی برایش ایستاده‌اند... چرا وقتی یک روشنفکر می‌میرد کسی برای تشییع جنازه‌اش نمی‌رود؟ مگر وقتی [ساموئل] بکت مرد، چند نفر رفتند؟ سه نفر... این ماجرا نشانه بدی است... 

در بخش پرسش و پاسخ این برنامه که با اعتراض‌هایی هم همراه بود، اباذری ضمن دفاع از گفته‌های خود گفت که «سرانجام این موسیقی، فاشیزم است.»

 حضور در مراسم پاشایی اقدامی خودانگیخته بود
حمیدرضا جلایی‌پور، عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در این نشست در بیان چرایی حضور گسترده مردم در مراسم تشییع پاشایی گفت: تغییرات اجتماعی فراگیر جامعه ناشی از گسترش آموزش و رسانه‌های عمومی، ستاره بودن پاشایی در موسیقی پاپ و پرطرفدار بودن این موسیقی، حضور در برنامه‌های صدا و سیما و همسانی ویژگی‌های شخصیتی خواننده پاپ با شرکت‌کنندگان در مراسم وی، چهار عامل و محرک برای حضور مردم در مراسم تشییع جنازه پاشایی بود.

«سعید معیدفر»، جامعه‌شناس و استاد بازنشسته با اشاره به مساله شکاف نسلی در ایران گفت: بحث شکاف نسلی در کشور ما چند سال است که مطرح شده است اما شاید کسی باور نداشت که چنین پدیده‌یی اتفاق می‌افتد. ما نسلی داریم که برآمده از انقلاب است و این نسل همچنان صدای بسیار بلندی دارد. 

«هادی خانیکی» استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی بحث خود را با عنوان «روایت در بستر شبکه» آغاز کرد و مرگ پاشایی را یک «فراواقعیت» دانست که مدت‌ها در ذهن بسیاری از کارشناسان خواهد ماند زیرا شکل‌گیری این پدیده موجب شد بسیاری از کارشناسان اجتماعی و مسوولان جامعه غافلگیر شوند.

مرگ پاشایی به مثابه یک حیرت
«محمد امین قانعی‌راد»، رییس انجمن جامعه‌شناسی ایران یکی دیگر از سخنرانان حاضر در این نشست با یادآوری برخی مراسم‌های تشییع چند صد هزارنفری قبل و بعد از انقلاب گفت: مردم ایران از لحاظ فرهنگی مردمانی عاطفی هستند که معمولا در سوگ افراد بزرگ همیشه نهایت احترام را به فرد دارند و مصداق این سخن من حضور گسترده مردم در تشییع جنازه «آیت‌الله بروجردی» مرجع تقلید برجسته، «غلامرضا تختی» قهرمان کشتی جهان و المپیک سال‌های قبل از انقلاب است.

در مورد پاشایی نیز حضور مردم در مقابل بیمارستان محل بستری خواننده پاپ (بیمارستان بهمن) و انتشار فیلم‌هایی از آخرین لحظات زندگی وی موجب شد که مردم بیشتر نسبت به مرگ وی حساس شوند.

واکنش شبکه‌های اجتماعی به سخنان اباذری در دانشگاه تهران
پس از درگذشت مرتضی پاشایی، اظهارنظرها درباره حرکت اجتماعی مردم در حمایت از این خواننده در اکثر مطبوعات و رسانه‌ها مطرح شد، اساتید دانشگاه‌ها هم با برگزاری نشست‌های مختلف این پدیده اجتماعی را تحلیل کردند و بعد از گذشت چند روز این اتفاق را «پدیده پاشایی» نامیدند. اما صحبت‌های هفته گذشته یوسف اباذری در دانشگاه تهران، واکنش‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی به وجود آورد. نزدیک به دو روز تمام تایم لاین‌های شبکه‌های اجتماعی و بحث‌های مردم به این اظهارنظر مربوط می‌شد.
به نظر می‌رسد که لزوم بحث درباره مسائل اجتماعی وقتی به شبکه‌های اجتماعی می‌رسد می‌تواند محلی برای ارایه نظرات مختلف برای تحلیل یک پدیده باشد و کارکرد صحیح این شبکه‌ها که برای تبادل نظرات مردم با یکدیگر است را بار دیگر نشان می‌دهد. در میان موافقان صحبت‌های اباذری عده‌یی این لحن تند را برای شرایط اجتماعی کشور لازم می‌دانستند و معتقد بودند که سلیقه مردم دچار تغییر و تحولاتی شده که مثبت نیست.
حرف‌های اباذری تند بود اما همیشه حقیقت برای مردم تلخ بوده که اینگونه بعضی‌ها به ایشان تاخته‌اند. «اما مخالفان این لحن را نپسندیدند و پاسخ‌های تندی به این اظهارنظر دادند.» باید به سلیقه توده مردم احترام گذاشت، عده‌یی نمی‌خواهند انتخاب مردم را مهم تلقی کنند، اگر هم انتقادی بخواهد مطرح ‌شود می‌توان با لحن آرام‌تر و محترمانه‌تری این اتفاق بیفتد.

تحلیل اباذری از این تجمع خیلی تک بعدی و غیر علمی بود. من تعجب می‌کنم چرا استاد بزرگی مثل اباذری باید لایه‌های پنهانی که در این تجمع وجود داشت را به یک مکانیسم ساده تقلیل بدهد؟ و آن را طرحی از جانب مردم برای گریز از دنیای سیاست قلمداد کند.
موافقان از جنبه‌های دیگری هم به این صحبت‌ها نگاه می‌کنند و معتقدند که منظور اباذری شخص مرتضی پاشایی نبوده است و به‌طور کلی مساله اجتماعی را در کشور بررسی کرده است. کلا اشاره اباذری به مراسم پاشایی فقط یک کنایه بود وگرنه منظور ایشان دشمنی یا مخالفت با شخص پاشایی نبود.

در واقع هدف اباذری مطرح کردن سطحی شدن افکار جامعه بود که درست هم هست. البته باید این را هم در نظر گرفت که در اکثر دنیا عموم مردم نسبت به نخبه‌ها افکار سطحی‌تری دارند. عموم مردم ترجیح می‌دهند فکر نکنند چون فکر کردن سخت‌ترین کار دنیاست.

در اکثر شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها موافقان و مخالفان زیادی در این باره اظهارنظر کرده‌اند. اما در شبکه اجتماعی توییتر هم با قرار دادن هشتگ اباذری صحبت‌های او را تحلیل کرده‌اند. یکی از مخالفان نوشته است «به هیچ کس اجازه و فرصت این شهامت را نباید داد که به مردم توهین کند. چرا این دسته از افراد به جای اینکه صدای مردم را بشنوند از آن فرار می‌کنند؟»
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶۹
انتشار یافته: ۸۳
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
61
330
آقای دکتر اباذری واقعیت را گفته حالا بدخواهان هر چی می خواهند بگویند...
احمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
47
303
از تحلیل و جسارت استاد اباذری ممنونم
جامعه ما دلخوشی کاذب را نشانه رفته
دوستدار حق
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
241
52
حالم بهم میخوره از این کوته فکران خودبرتر بین
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
من اون موقع هم گفتم. بیش از نیمی از افرادی که در تشییع جنازه مرحوم پاشایی آمدند، تا یک ماه قبل او را نمی شناختند. یا اگر می شناختند، آلبوم او را نمی خریدند، بلکه دانلود می کردند! اما همه در آن روز گریه می کردند. این یعنی جو زدگی.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
15
246
سلام همون شب بی بی سی با یکی از شرکت کنندگان در گردهم ایی مرحوم پاشایی حرف می زد ایشان گفتند خیلی از کسانی که امده بودند پاشایی رو نمی شناختند وحتی معروفتریت اهنگش هم که همخوانی کردیم بلد نبودند بخوانند.حرف حق تلخه به نظر من نخبه ها نباید ملاحظه کنند باید باصراحت با جامعه صحبت کنند.ما مشکل داریم عدم بیانش اون رو ازبین نمی بره.موفق باشید
پاسخ ها
حمیدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
درسته که دکتر اباذری درست گفته و باید ملاحظه رو کنار گذاشت. درسته که صراحت معمولا تند و تیزه، اما اگه همیشه بخواهیم تند بریم، جامعه دیگه به حرفمون توجه نمیکنه
مهدی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
حمیدرضا جان؛
توجه بکنید که این مراسم توی دانشگاه بوده و نه توی تلوزیون.
آیا دانشجوها اینقدر سطح درکشون پایینه که با یه حرف از این رو به اون رو بشن؟
اگه آره؛ که پس بهتره همه چی زیر و رو بشه و ترکیب درست پیدا بشه.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
139
50
باید به سلیقه توده مردم احترام گذاشت
پاسخ ها
حمیدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
جهل هم سلیقه ی توده ی مردمه! باید بهش احترام گذاشت؟
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
نادانی و سطحی نگری قابل احترام نیست
ادریس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
ببخشید، سلیقه مردم؟ سلیقه مردم؟ منظورتون همون مردمیه که برای دیدن مراسم اعدام یه بدبخت، بیچاره سرو دست میشکونن و از دوساعت قبل اعدام تا دو ساعت بعدش تو محل جمع میشن و تخمه میشکونن و از دیدن جون دادن یه انسان لذت میبرن؟
احمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
210
44
تا وقتی امثال ایشان تحلیلگرند ، وضع جامعه ما نیز بهتر از این نخواهد شد.
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
اتفاقآ تحلیل ایشان آکادمیک و قابل فهم برای همه بود
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
170
30
به نظر من تمام هدف امثال اباذری از بیان این حرفها گرفتن پسن و مقام و تثبیت جایگاه شون هست....مردم به خاطر کسی که دوستش داشتن رفتن..حنا شما هم دیگه برامون رنگی نداره.....
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
چه پستی قراره بهش بدن با گفتن این حرفها... اصلا نفهمیدی این بنده خدا چی گفته
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
29
144
درود بر اباذری حقیقت محض را گفته اند....
اما حقیقت تلخ است خصوصا برای موج سوار ها و غوغا سالاران.......
درود بر اباذری و امثال او که شهامت گفتن حقیقت را دارند......
پاسخ ها
ادریس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
اتفاقا حقیقت به هیچ وجه تلخ نیست! یه جایی هم تو همین نوشته گفته شده حقیقت تلخه! اتفاقا واقعیت تلخه! واقعیت جامعه ماهم اینه که همین مرحوم تا وقتی زنده بود آلبوماش دانلودی و غیر مجاز در دسترس قرار میگرفت و هیچکس به حقوقش توجه نمیکرد ولی همین که به رحمت خدا رفت همه شدن دایه مهربان تر از مادر، والا بخدا ملت ما با این قبیل رفتارا فقط و فقط مرده پرستی رو ترویج میدن و بس.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
19
55
ازقدیم گفته اند " بفرما و بشین وبتمرگ" هرسه یک معنی می دهد اما بفرما کجا وبتمرگ کجا این به اصطلاح روانشناس ایا حق داشته به جای لفظ بفرما از بتمرگ استفاده کند حتی اگر منظورش همان بفرما بوده؟
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
با شما موافقم. ولی یک واقعیت تاثر برانگیز این است که اگر تندی نمی شد حرف ایشان اصلا شنیده نمی شد و در همان سالن آن دانشکده می ماند.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
83
32
استادِ با فهم و دَرکَم آرزوست!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
102
23
از نظر جناب اباذری لابد مردم ایران عامل آمریکا و اسراییل هستند
پارسا
|
ROMANIA
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
161
22
این آقا حق ندارن در مورد بهترین خواننده کشورمون توهین کنند.از قبیل آقای پاشایی دیگه محال است خواننده ای به این خوش صدایی پیدا شود
پاسخ ها
حمیدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
خوبی دوست عزیز؟
ایرانی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
جناب پارسا. لطفا به معنای کلماتی که بکار میبرید توجه کنید. «بهترین خواننده کشور؟»
بهتر اسن در هیچ مقوله ای جوگیر نشویم. این مستله خیلی جای بحث ندارد. نیازی هم به اساتید جامعه شناسی نیست. مردم به لحاظ اینکه آن مرحوم بیماری سختی را تحمل میکرد و نوع برخورد متولیان امر واکنش نشون دادن. وگرنه پا روی حق نگذاریم، ایشان یک خواننده کاملا معمولی بود. خدایش بیامرزاد.
ادریس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
برادر شما هنوز درگیر احساساتی! وگرنه بر اساس کدوم نظرسنجی و آمار و ارقام این مرحوم بهترین خواننده بودن؟ برو خدا جای دیگه روزیتو حواله کنه
م. ش - تهران
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
بهترین خواننده ؟!!!!!!!!!!!
این مقام را کی کجا و چطور بدست آورده ؟ چون سرطان گرفت و مرد ؟ قبل از مرکش به اندازه ای که آمدند تشیع جنازه اش طرفدار هم نداشت حالا شد بهترین خوانند .
من نه ایشون را میشناسم و نه کارهاش را شنیدم.
دنبال بد و خوبش هم نیستم .
اما اینکه از ایشون بت ساخته بشه توسط شبکه های اجتماعی و عده ای موج سواری کنند و در این موج سواری صدا و سیما هم بسیار داره کمک میکنه را نمی پسندم .
اگر ایشون بهترین خواننده هست پس :
شجریان ، علیرضا قربانی ، سراج ، شهرام ناظری و ... چه هستند ؟ حتما بدترین . البته بضعم این دوستان دو آتشه که حتی محل تولد خواننده مورد علاقشونر ا نمی دونند .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
107
30
اونوقت تو جامعه شناسی ؟!
یا تو هم دیدی که کسایی که به پاشایی توهین کردن چند روزی سر زبون افتادن میخوای تو هم سر زبون بیوفتی و خودی مطرح کنی حالا به هر طریقی شده
آره خوشحال باش اسمت افتاد سر زبون
ولی برات متاسفم
احترام به عقاید مدهب و مسلک مردم ابتدایی ترین اصولیه که یک به اصطلاح جامعه شناس باید اونو رعایت کنه
از نظر من شما با شاهین نجفی هیچ فرقی نمیکنی
مهدی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
96
20
چقدر بعضیها دوست دارند اسمشون مطرح بشه الان قولمیدم خیلیها میان از همین آقا مصاحبه بگیرن....خوبه دیگه ...نه!!!!!!
پاسخ ها
حمیدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
امثال دکتر اباذری نیازی به مصاحبه گرفتن های مشابه موج سواران ندارند دوست عزیز
سام
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
85
26
خود این آقای اباذری باید پدیدارشناسی شود که به شعور ملت توهین میکند.
به ایشان و امثال ایشان پیشنهاد میکنم سر خود ر ا از برف بیرون بیاورند...
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
19
90
من که از نقد استاد اباذری لذت بردم.

خودم به شخصه خیلی دوست داشتم افرادی که به این مراسم رفتند سطح سوادشون از موسیقی و یا هنر و فلسفه، میانگین سنی و تحصیلاتشون رو می دونستم.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
19
43
تقریبا با نظرات استاد نسبت به سیاست زدایی موافقم ولی تشبیه مرحوم پاشایی به خواننده کوچه بازاری زمان شاه کاملا ناپسند است
مهدی صفوت
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
37
13
در ایران خواندن نظرات اساتید اصلا مهم نیست. اگه بدونی وابشسته به چه حزب و. گرهی هست میتونی ببینی چقدر در گفته هاش صداقت هست ... کسی علمی این جا حرف نمیزنه
پاسخ ها
حمیدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
مشکل اینه که شما همه رو وابسته میبینی
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
حرف حق رو زده آقا مهدی ...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
13
57
حقیت تلخ است و اباذری حقیق را گفته است
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
44
34
اگه همین مردم (طرفداران مرتضی پاشایی عزیز ) مثلا در یک همه پرسی که شما کاندیدا بودید به شما رای میدادند
این مردم میشدند فهیم ترین مردم کره زمین
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
17
62
بی راهم نگفته.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
16
71
بنظر من اباذری درست گفته اند
رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
8
59
حرفهایش کاملا درست است نمودش خروج سالیانه 200 هزار نفر از ایران برای مهاجرت است
میم
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
71
19
آقای دکطر اباذری
به نظر مردم احترام بذار
مردم خوب و بد رو از هم تشخیص میدن
واسه معروف شدن راه خوبی رو انتخاب نکردی.
پاسخ ها
حمیدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
امثال دکتر اباذری به معروف شدن احتیاج ندارن عزیزم. چنین اساتید دانشگاهی، دنبال معروف شدن نیستند
عباس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
7
39
مرسی خبر جالبی بود .. منم فکر میکنم مردم باید واقعیت جامعه رو بپذیرن و از این انتقادا ناراحت نشن و بجاش فکر کنن که آیا در کنار هنر دوست بودنشون حقیقت دوست بودن هم بکارشون میاد؟؟ که قطعا میاد و باعث بزرگتر شدنشون میشه.
البته دلیل این نوع گرایش تک بعدی مردم به یک پدیده نسبت به دیگر پدیده ها عدم موفقیت مسوولان فرهنگی ودینی کشور و بخصوص رسانه ها در ایجاد دغدغه های اصیل فراگیر و فرهنگی و تمرکز زایی در مورد بقیه ی ارزشهای واقعا والاتره که نمونش فرهنگهایی چون وقف و ایتام و کتابخوانی و کارگروهین نمادی و و و... هست.
آیدین
|
TURKEY
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
10
55
حق با دکتراباذری است. چند روز فبل ازز پاشایی پروفسور هیت یعنی کسی که اولین بار در ایران جراحی قلب باز را انجام داده بودو یکی از دانشمندان شناخته شده ایران در سطح بیل المللی بود نیز وفات کرد ولی هیشکی اصلا نه متوجه شد و نه براش مهم بود ولی برای یه خواننده پاپ با این سطح از ترانه و شعر و موسیقی، جمع شدن و اشک ریختن هم غیر عادی است هم خطرناک برای سیاست و فرهنگ ملت/
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
19
52
اول هانیه توسلی بعد دکتر اباذری، چرا جامعه ما تا این حد در شنیدن صداهای مخالف ناتوان است؟
تینا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
36
21
یک بار دیگر ثابت کردیم همه چیزمان به همه چیزمان میاید
جامعه شناسی که برای القا نظراتش از توهین کردن خود دفاع می کند ؛ حال تصور کنید همین جامعه شناس قرار است راجع به پرخاش کردن و توهین کردن در جامعه هم سخن بگوید و احیاناً آن را محکوم کند
آرری آقای جامعه شناس ، به واقع باید جامعه شناسی از عالم غیب و غیر خودمان بیاید و همه سخنان و رخدادهایمان را از نو تحلیل کند
از مراسم های آنچنانی تا جامعه شناسان اینچنینی
رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
8
52
بنظر منم باید واقعیتو قبول کنیم که جامعه ما با سرعته هرجه تمام به سمته سطحی نگری در حاله حرکته، وگرنه مردمه ما این همه مشکل دارن چرا واسه اونا هیچ حرکتی انجام نمیدن؟
چون فکر کردن سخت‌ترین کار دنیاست!
سعید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
49
14
این اقا واسه اینکه معروف بشه اینجوری حرف زده!!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
45
35
یوسفعلی اباذری، استاد جامعه‌شناسی و دانشیار دانشگاه تهران ..عزیز برادر ...کمی زود پلاتین میچسبانی و داغ میکنی خوب نیست و در شان امثال شما نیست . -کمی موهایت را کوتاه و مرتب کن . -موقع امدن به این گونه جلسات یک ارام بخش ملایم کم خطر استفاده کن. -اینقدر راجع به مواردی که تخصص نداری قاطعانه نظر نده انهم کتبا" - به موسیفی پاپ انهم نوع خوبش اصلا" توهین نکن -سعی کن َAdagio سیمفونی 5 بتهوون را , Pastoral & .Sym. N9 بیشتر گوش کنی هم با کلاس تر است هم برای زود جوش اورهایی همچون شما مفید از استاد Rieu andre rieu , light orchestral symphonies performances غافل مشو -- ادرسش را پیدا کن خوبهایش که برای اعصابت هم مناسب است گوش کن -هیچگاه از احترام گزاری به مردم ولو عوام کالانعام هم که باشندفراموش نکن --خصوصا" به مرده ها از هر نوع دسته و کلاس و طبقه بی احترامی نکن. --کمی به درختان بید مجنون دانشگاه تهران نگاه کن و درس افتادگی بیاموز. فعلا" بس است...
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
ای جان. حال کردم
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
بابا ایول داری با متن باخالت . دمت گرم .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
30
23
نتیجه اینکه توی جامعه شناس ها هم ادم بی ادب هست
رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
8
55
سخنان آقای اباذری ومحتوای تحلیل ایشان قابل تأمل است اما نیازی به استفاده از الفاض تند نبود.
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
دقیقا
امید
|
UNITED KINGDOM
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
39
29
از ناراحتی سرتون رو بکوبین به دیوار ....به زمین و زمان فحش بدین...تا میتونین پز روشنفکری بدین و مردم رو به علت اینکه سلیقه شون با شما یکی نیست بکوبین و بگین سلیقه شون کوچه بازاریه ....ولی خودتون با لحن کوچه بازاری به مردم فخش بدین ولی ...ولی اینو خوب بدونین چیزی از محبوبیت مرتضی کم نمیشه که هیچ زیادتر هم میشه ....قطعا" سخنان این روشنفکر و عالم !!عزیز هم برای این بوده که درصدی هرچند ناچیز به ایشون هم توجه بشه که بد هم نیست دلشون توجه میخواد دیگه ... .....
حمیدرضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
13
39
دکتر اباذری کلا لحنش تنده. وگرنه حرفهاش به نظرم منطقی و درسته. بهتر بود با ادبیات آرومتری این قضایا رو مطرح میکرد
مسلم غلامی
|
UNITED STATES
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
11
42
ببینید دکتر اباذری کاملا درست گفتن واین سیاست فریب مردم است مثل بوق وکرنایی ک بعداز پیروزی یک ورزشکار به راه میاندازند تا از انچه ک واقعیت جامعه ماست دور بیافتیم وچند صباحی بگذره عصرایران جان شمام تحلیلتو بزار
رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
22
37
کجای صدای پاشایی فالشه ؟ من به عنوان کسی که مدتهاست موسیقی گوش میدم اصلا چنین نظری ندارم. نه من موسیقی دانم نه ایشون. ایشون اگه نظر موسیقی دانیو مطرح کرده که صدای پاشایی فالشه منم از کلی خواننده شنیدم که پاشایی بهترین اجراهای زنده رو داشته. چرا قبول نمیکنید که یکی از بهترین استعدادهای ما از بین ما رفت؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
کی از بهترین استعدادهای ما از بین ما رفت
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
12
29
بنده خدا واقعیت را گفته.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
2
31
واقعیت رو گفته. فوت پاشایی یه تب بود که زود فراموش میشه. شما الان به تهران نگاه کنید. اینهمه دکتر و سیاستمدار و... هست ولی باید رای عباس جدیدی و علیرضا دبیر و حسین رضا زاده و هادی ساعی برا 10 میلیون ادم تو تهران تعیین تکلیف کنه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
2
20
جامعه ما دچار تخدیر شده و به دامان هرچیزی که بتواند با آن اندکی از واقعیت دور شود پناه میبرد، این هم نمونه ای از شواهد این ماجرا
ابراهیم
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
0
20
خود صحبت های اباذری جای تفکر دارد کاش اینگونه به سخنانش نتازیم بلکه ان رانقد کنیم به نظر من قسمتهایی از سخنانش صحیح اما قسمتهایی که به موسیقی تاخته صحیح نیست
مسعود سعیدی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
11
19
قدیما میگفتند آدم را سگ گاز بگیره جو نگیره ، برخی از این جوونها مخصوصا دخترها جوری جوگیر فضای مرگ مرحوم پاشائی شدند که آدم میمونه که نکنه پاشائی همسر اینها بوده و سالها با هم زندگی میکردند ، یعنی جو گیراااا ، غصه دار در حد مرگ پدر مادر
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
6
18
احسنت به جسارت این استاد. بجای اینکه مثل سیاست مداران و دیگران موج سواری کند از مضع حق سخن گفته است.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
8
16
شماهای که اینجا صحبتهای ایشونو تایید میکنید اصلا فایل صوتی صحبتهای ایشونو شنیدین؟؟ اینجا همه صحبتهای ایشون نیومده. من خودم گوش دادم.ایشون با چنان غرور و تعصبی صحبت میکنه که آرزو کردم ایکاش ایشون فقط یه دونه باشه و ما دیگه استادی مثل اون نداشته باشیم. طفلک دانشجووهای این آقا.
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
8
9
جناب اباذری حرف حق رو زدی
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
4
16
تا قبل از مرگش و این هیاهو نمیدونستم کیه/
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
1
8
کاشکی تحلیل آقای جلایی پور را میگذاشتید چون بنظرم تحلیل خوبی بود، یکی از واقعی ترین و بهترین تحلیل ها
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
3
10
این صحبتها اگر در دانشگاه بوده که یک بحث علمی بوده ودخالت رسانه بی خود بوده است
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
12
8
صدای مرتضی پاشایی فالش نبود، موسیقیش هم مبتذل و احمقانه نبود، ...شما یا به شدت به محبوبیت ایشون حسودی میکنی یا میخوای ادای روشنفکرا رو در بیاری که خلاف جهت آب حرکت میکنند.
سیما
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
2
9
به نظر من که پدیده خیلی عجیبی نیست. همه جای دنیا هم کلیاتش همینطوره، حالا اینجا مثل همه موضوعات دیگمون که باید در موردش بررسی بشه و متخصصین نظر بدن عکس العمل راجع به این موضوع هم بیشتر از انتظار بود. به نظر نباید توقع داشت که توده مردم روشنفکر و نخبه باشن ،باید توقع داشت که روشنفکرهای دانشجومون زیاد باشه که هست و به تعداد کافی در کشور روشنفکر و تحلیلگر وجود داشته باشه اما انتظار توده روشنفکر انتظار واقعی نیست.
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
6
8
توجه ای آقای جامعه شناس! رو به داستان موسی و شبان از شاعر بزرگ مولوی جلب می کنم. جناب ،همیشه در یک جامعه قرار نیست همه نخبه و با درک به وجود بیان هر کس به فرا خور حالش با مسایل همراه می شه.اگه قرار بود همه یک جور فکر کنن پس امثال شما به چه دردی می خوردی؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
10
6
این آقا تو موسیقی به کدوم قله رسیده که اینطوری حرف میزنه؟؟!!!
موضوع فقط یه چیزه بعضی دوست دارن مخالف اکثریت حرف بزنن که جلب توجه کنن!!!
سوگند
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
14
6
واقعا حالم بهم خورد.به جای این که بگین اون گل سرسبد مملکت بود این طوری انتقاد میکنین؟
بااون مریضیش براماجوونا می خوند
nafas omidi
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
11
6
به نظر من این اقا هیچ اطلاعاتی در مورد موسیقی ندارن ایشون به چه حقی در مورد کسی که 17 سال عاشقانه برای این مردم خوندن و زندگی کردن این طوری صحبت می کنند؟اگر این مطلب رو کسی نوشته بود که از موسیقی سر درمی اورد مشکلی نبود.شما که از مشکلات اجتماعی سر در می اری به مشکلات دیگه ی جامعه توجه کن نه به کسی که 70 میلیون نفر با اهنگاش خاطره دارن......
lmahsa
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
13
6
به نظر من این اقایی که این حرفا رو نوشته هیچ اطلاعاتی در مورد موسیقی نداشته ...یه جامعه شناس هیچ وقت نمیتونه استدلال دقیقی از موسیقی و شاخه های اون داشته باشه
واقعا متاسفم برای افرادی که اینقدر بی انصافی میکنن و راجع به فردی که17سال عاشقانه برای مردم و ملتش خونده این حرفا رو میزنن
آذر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
0
13
ایرانی جماعت مرده پرست هستند.
یار
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
2
14
تفاوت کلام آقای اباذری اینه که ادبیات و حرفهای خصوصی رو عینا" توی حوزه عمومی هم زده.
متاسفانه حق با اباذری هست. جامعه ما بسیار سطحی، جوگیر و بی سواد است ( البته بی سواد مدرک دار ). سلیقه مردم به هردلیلی که باشد، پایین آمده.
امیر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
5
12
حرفشون کاملا درسته، ولی لحنشون خیلی بی ادبانه هست، اما محتوای کلامشون حقیقت محضه ! به شخصه خیلی ها رو می شناسم که کوچکترین شناختی از اون مرحوم نداشن، اما در مراسمشون شرکت کردن و حتی براشون اشک هم ریختن !!!!!
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
5
3
چه خبره؟ یه بلبشوی تازه س؟؟
اینا به خاطر اینه که مردم توی مراسم چهلم مرتضی پاشایی شرکت نکنن؟؟؟؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
5
8
چرا قبول ندارید ایشان بهترین خواننده تاریخ بشریتند!یعنی بهترین خواننده ای که بشر به خود دیده،البته من اصلا قبل از وفات شون ایشانو نمیشناختم،!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
6
1
خیلی نظرات و مثبت و منفی ها واقعیه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢۳
تگ ها : اخبار
comment نظرات ()