برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

با افتتاح خط تولید نان ترکیبی سیب زمینی روی دست کشاورزان نخواهد ماند

با افتتاح خط تولید نان ترکیبی سیب زمینی روی دست کشاورزان نخواهد ماند

خبرگزاری موج - گروه اقتصاد اجتماعی
رییس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی از افتتاح کارخانه نان ترکیبی در خراسان رضوی و آزمایشگاه تخصصی مهندسی آزمون پلیمر طی هفته آینده به دست وزیر جهاد کشاورزی خبر داد.

به گزارش خبرنگار موج، دکتر ار‍ژنگ جوادی رییس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار داشت: آزمایشگاه تخصصی مهندسی آزمون پلیمر، پیشرفته‏ترین آزمایشگاه در سطح کشور است که برای آزمون تمام اتصالات و اجزای پلاستیکی، لاستیکی و پلی اتیلینی سیستم‏های آبیاری تحت فشار ساخته شده است.

 
وی گفت: تا کنون ارزیابی این قطعات در کشور انجام نمی‏شد. با توسعه روز افزون این سیستم‏ها، لازم است ظرفیت سازی برای تولید داخلی و همچنین رعایت استانداردهای حداقل برای بهره‏برداران و کشاورزان ایجاد شود.
جوادی گواهی صادر شده توسط آزمایشگاه را برای کشاورزان و وارد کنندگان این قطعات معتبر دانست و افزود: همکاری‏های بسیار خوبی با موسسه استاندارد به منظور تدوین ضوابط انجام شده است. در مواردی که استاندارد ملی وجود داشت، استفاده شد و در سایر موارد از استانداردهای بین المللی نظیر ISO استفاده کردیم.
وی از افتتاح خط تولید آزمایشی نان ترکیبی در خراسان رضوی خبر داد و گفت: دانش فنی تولید نان ترکیبی از آردهای سیب زمینی و ذرت، حاصل تلاش یک سال و نیمه همکاران موسسه تحقیقات فنی و مهندسی است. در این نان از آرد سیب زمینی و ذرت به عنوان بخشی ( تا20 درصد) از آرد پایه استفاده می‏شود.

رییس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی مهم‏ترین تاثیر تولید این نوع نان را کاهش وابستگی به محصول گندم در شرایط خشکسالی دانست و خاطر نشان کرد: نان تولیدی به این روش ماندگاری بیشتر، ارزش غذایی بالاتر، ضایعات کمتر و طعم و مزه بهتری خواهد داشت.
وی افزود: انواع نان‏های سنتی و صنعتی با استفاده از این آرد قابل استفاده است. محصولاتی که در ترکیب آرد استفاده می‏شوند، یا تولید مناسبی در کشور داشته و یا این که در بازارهای جهانی دسترسی مناسبتری دارند.
جوادی دلیل راه اندازی خط تولید نان ترکیبی در خراسان رضوی را تحقیقات و پتانسیل مناسب این استان در تامین مواد اولیه نان ترکیبی دانست و گفت: بودجه این خط تولید از اعتبارات ملی استانی تهیه شده استو امیدواریم طی سال آینده در 5 استان دیگر این خط تولید را راه اندازی کنیم.
وی دو شرط تولید مناسب سیب زمینی و تهدید تولید گندم را عامل موثری در انتخاب نقاط بعدی خط تولید نان ترکیبی معرفی کرد و افزود: نان ترکیبی حداکثر 10 درصد گرانتر از نان معمولی خواهد بود.
افزایش بهره وری آب
رییس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی از اصلاح روش‏های سنتی به عنوان اولین عامل در افزایش بهره وری آب نام برد و گفت: به منظور اصلاح روش‏های سنتی، کشورهایی که در بهره‏وری آب موفق بوده و مشکل آب داشتند مثل چین، ترکیه، مصر و پاکستان مورد مطالعه قرار گرفت و چند پرو‍ژه و برنامه جامع تدوین شد.
وی انجام کم آبیاری در محصولاتی مثل آقتابگردان، چغندر قند، سیب زمینی، گندم و پنبه را یکی از پروژه‏های اصلاح روش‏های سنتی نامید و افزود: در این زمینه به نتایج خوبی دست یافتیم که قابل ارائه و کاربرد است.
جوادی اجرای برنامه جامع رگلاژ و قطعه بندی مناسب را برنامه دیگر این موسسه اعلام کرد و خاطر نشان کرد: این برنامه در استان خوزستان به صورت اجرایی و در دشت آزادگان به صورت تحقیقاتی اجرا و منجر به صرفه جویی 36 درصدی در مصرف آب شد. 40 درصد کارایی آب افزایش و مصرف بذر تا 50 درصد کاهش یافت.
وی استفاده از آب‏های نامتعارف زهشکی را رویکرد دیگر این موسسه دانست و گفت: مقادیر زیادی آب به صورت زهکشی از دسترس خارج می‏شد. با مهار این آب‏ها و مخلوط کردن آن با آب شیرین، مجددا در چرخه تولید مورد استفاده قرار گرفت. این طرح در گلستان اجرایی شد. آب‏های زهکشی با شوری 10 دسی زیمنس بر متر در اوایل فروردین و تا 12 دسی زیمنس بر متر در اواخر فروردین به سادگی قابل استفاده هستند.
رییس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی توسعه سیستم‏های آبیاری کم فشار را اقدام دیگر این موسسه معرفی کرد و افزود: سیستم‏های کم فشار در کبوتر آهنگ همدان آزمایش شده است. امیدواریم این سیستم‏ها به سرعت گسترش یابد. در این روش، مصرف کود تا 30 درصد و هزینه‏های کارگری تا 40 درصد نسبت به روش‏های سنتی کاهش می‏یابد.
جوادی توسعه روش‏های نوین آبیاری با سیستم‏های آبیاری تحت فشار را دومین استراتژی در بهبود بهره وری آب دانست و گفت: در این سیستم‏ها، راندمان آبیاری تقریبا دو برابر افزایش می ‏ابد. این روش در بسیاری از محصولات مثل سبزی و صیفی، گوجه فرنگی، سیب زمینی، چغندر قند و بسیاری از محصولات باغی توسعه یافته و باعث صرفه جویی 50 درصدی در مصرف انرژی شده است.
وی دستیابی به دانش فنی نوعی سیستم آبیاری تحت فشار و نحوه مدیریت آن در ذرت دانه‏ای را دستاورد مهم موسسه فنی و مهندسی دانست و افزود: از سال آینده سطح زیر پوشش سیستم آبیاری تحت فشار ذرت دانه‏ای افزایش می یابد. این پروژه از نظر مقابله با شرایط خشکسالی بسیار مهم است.

نمونه سازی ادوات خاص برای کشور
رییس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی از نمونه سازی ماشین کاشت زعفران، ماشین برداشت زیره، ماشین ساقه کن پنبه، ماشین کاشت سیر و ماشین مرکب کشت داخل بقایا خبر داد و گفت: فن آوری ماشین ساقه کن پنبه به منظور تولید انبوه واگذار شده است. سال گذشته 10 دستگاه ماشین کاشت زعفران در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
وی تولیدگری در تولید ادوات کشاورزی را بر عهده وزارت صنایع دانست و خاطر نشان کرد: با انتقال انجام آزمون به مجموعه تحقیقات، امیدواریم به سرعت ارتباط بین وزارت صنایع و جهاد کشاورزی در زمینه تولید ماشین آلات کشاورزی افزایش یابد.
www.areo.ir

منبع (+)

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۳:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٢/۳
comment نظرات ()