برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

بانک ژن زیتون ایجاد می‌شود

تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران (+)
سرویس کشاورزی

با همکاری شورای بین‌المللی زیتون، بانک ژن زیتون، کلکسیون ملی و آزمایشگاههای استاندارد تاسیس می‌شود.
   

به گزارش خبرنگار ایانا، وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با مدیر اجرایی شورای بین‌المللی زیتون (IOC) با اعلام این مطلب گفت: توسعه کشت زیتون از 20 سال گذشته با طرح طوبی در کشور آغاز شد اما به دلیل وجود محدودیتهایی چون نبود ارقام مناسب، عملکرد مناسبی حاصل نشد.

محمدرضا اسکندری افزود: در نظر است سالانه حداقل 50 هزار هکتار به سطح زیر کشت زیتون افزوده شود اما تا چهار سال اخیر تنها 13 تا 14 هزار هکتار انجام شده است.

وی با اعلام این که سطح زیر کشت زیتون 125 هزار هکتار است، گفت:‌ میزان تولید دانه زیتون در کشور 66 هزار تن است که بخشی به روغن و بخشی به کنسرو زیتون تبدیل می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ استعدادیابی برای توسعه کشت زیتون در بیش از یک میلیون هکتار از اراضی کشور شده است که دسترسی به ارقام مناسب، از مهمترین برنامه‌ها برای عملی کردن این برنامه‌ریزی است.


وی گلستان،‌کرمانشاه، مازندران، گیلان، لرستان و فارس و برخی از مناطق شمالی خوزستان را از مناطق شناسایی شده اعلام کرد.

اسکندری از ثبت برخی از ارقام زیتون بومی کشور توسط شورای بین‌المللی زیتون خبر داد و گفت: تاکنون 50 ژنوتیپ به ثبت رسیده است.

وی در ادامه گفت: ایجاد باغهای مادری و استفاده از تجارب سایر کشورها برای توسعه باغهای زیتون مدنظر است.

 

ظرفیت تولید 15 میلیون اصله نهال گواهی شده در کشور وجود دارد

وزیر جهاد کشاورزی با اعلام این که ظرفیت تولید نهال شناسنامه‌ شده در کشور زیاد است، افزود:‌ در زمان  حاضر ظرفیت تولید نهالهای گواهی شده در کشور 15 میلیون اصله نهال است که باید افرایش یابد.

وی از افزایش ظرفیت بیش از 50 میلیون اصله نهال در سال خبر داد و گفت: توسعه نهالستانها باید به تایید موسسه‌های تحقیقاتی برسد.

اسکندری میزان هزینه‌های مورد نیاز برای توسعه باغهای دیم را 400 تا 500 هزار تومان در هر هکتار اعلام کرد و گفت:‌ این هزینه شامل گودال‌پرکنی، سوپرجاذبها و نهالهای گواهی شده است.

در ادامه مدیر اجرایی شورای بین‌المللی زیتون، اسپانیا را حائز رتبه اول در تولید روغن و دانه زیتون عنوان کرد و گفت: جنوب اسپانیا آب و هوایی مانند ایران دارد که با بازدید هیات ایرانی می‌شود از الگوی آنها برای کشور استفاده کرد.

دکتر محمد احماد صبیطری سطح زیر کشت زیتون در جهان را 10 میلیون هکتار اعلام و تصریح کرد: سه میلیون و 100 هزار تن زیتون و دو میلیون و 800 هزار تن کنسرو زیتون تولید می‌شود.

وی میزان کشت جدید زیتون در جهان را در حدود 120 هزار هکتار کشت جدید برشمرد و گفت: ‌60 کشور عضو IOC هستند و در آینده اعضای جدیدی مثل عربستان، شیلی و ژاپن به این شورا اضافه خواهد شد./

خبرنگار: مژگان ستار

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۱:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٢/۳
تگ ها : علمی
comment نظرات ()