برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

توکلی: بخشی از حرفهای رئیس جمهور اشتباه بود

بهمن ۱۳۸۷

منبع: سایت الف (+)

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، با دفاع از گزارش این مرکز در مورد کسری بودجه گفت: دولت به جای آنکه این گزارش را تکذیب کند، بهتر است کار کارشناسی انجام دهد و اگر اشکالی در کار مرکز پژوهش‌هاست آن را اعلام کند.به گزارش ایسنا، دکتر احمد توکلی، در جمع خبرنگاران درباره سخنان رییس جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم و انتقاد به گزارش تفریغ بودجه، گفت: این گزارش برای آینده نیست،بلکه برای گذشته بود. البته گزارش تفریغ را در شورای مستشاران دیوان بند به بند رای‌گیری می‌کنند و به تصویب می‌رسانند.

گزارش دیوان تصویب نمی‌خواهد، قرائت می‌خواهد

وی گفت: گرچه دیوان محاسبات خدا نیست و ممکن است حرفش اشکال هم داشته باشد، اما به هر حال تفریغ بودجه نهاد آخری است که حرف می‌زند و گزارش هم تصویب مجلس را نمی‌خواهد، بلکه قرائت می‌خواهد. نماینده‌ مردم تهران در خانه‌ی ملت، درباره‌ی گزارش دیوان محاسبات در مورد تخلفات شرکت‌های وابسته به وزارت نفت که منتشر شده، گفت: در بررسی بودجه‌ی سال 84 در مجلس هفتم تبصره‌ای تصویب شد تا شفافیت بیشتر باشد، اما متاسفانه در سال‌های اخیر آن شفافیت که مورد نیاز بود حاصل نشده است و ابهامات ارقام و اعداد بیشتر شده است.

توکلی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت نفت اجازه داشته تا در سفرهای استانی 86 میلیارد به شهرها بدهد، گفت: این کار وزارت نفت قانونی است، اما باید دید مصلحت نیست یا هست؟ که بنده به شکل عام آن را به مصلحت نمی‌دانم. مجمع عمومی و هیات مدیره وزارت نفت حق دارند بر اساس قانون تنظیم بخشی از قانون و مقررات مالی دولت برای ترغیب اهداف شرکت هزینه‌هایی را در حوزه‌هایی که در آن کار می‌کنند، مثل کمیته‌ی امداد، ورزش و غیره صرف کنند، اما اینکه در هر سفر استانی ما یک ورزشگاه بزنیم و هم هزینه‌اش را شرکت نفت بدهد، بدون آنکه ارتباطی به شرکت نفت داشته باشد به نظرم یک نوع استفاده از ماده قانونی است، اما به مصلحت نیست. رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، گفت: در مجموع در طول سه سال اخیر 358 میلیارد تومان بودجه از شرکت نفت برای این کارها تخصیص داده شده که برای شرکت نفت بودجه زیادی است.


کسری بودجه مشهود است

وی درباره‌ این‌که رییس جمهور عنوان کردند که در سال 88 کسری بودجه نداریم، نیز گفت: کسری حسابداری ندارد و طرف منابع و مصارف و هزینه‌ها یکی است، اما اگر با فروض مختلفی وارد بودجه شویم کسری مختلف پیدا می‌کنیم مثلا وقتی از حساب ذخیره‌ی ارزی برمی‌داریم، هر چقدر برداشت شود در واقع کسری است و معنی‌اش آن است که از منابع ذخیره‌ای استفاده می‌کنید و از منابع بدست آمده برای مصارف صرف نمی‌کنید.نماینده‌ی مردم تهران در خانه‌ی ملت، افزود: وقتی هدفمند شدن یارانه‌ها را تصویب شده تلقی نکنید، یعنی هشت هزار و 500 میلیارد تومان طرف منابع پایین می‌آید و حداقل حدود 10 هزار میلیارد تومان طرف مصارف بالا می‌رود که می‌شود کسری. بنابراین اگر با فروض مختلف به لایحه‌ی بودجه برویم ما به کسری بودجه می‌رسیم.

دولت تکذیب نکند، کار کارشناسی کند

توکلی با بیان این‌که گزارش مرکز پژوهش‌ها حدود 20 روز پیش منتشر شده، گفت: دولت به جای آنکه این گزارش را تکذیب کند، بهتر است کار کارشناسی انجام دهد و اگر اشکالی در کار مرکز پژوهش‌هاست آن را اعلام کند.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، درباره‌ی این‌که رییس جمهور عنوان کرده که اگر کسری بودجه وجود دارد خود مرکز پژوهش‌ها راه‌حل پیدا کند، گفت: این کار درست نیست. ما در گزارش‌های خود در مورد کسری بودجه گفته‌ایم، اما طبق اصل 53 قانون اساسی تنظیم و تهیه لایحه، وظیفه دولت است و بررسی و تصویب برعهده‌ی مجلس است. گر چه هیچکدام از دو قوه در عمل وظیفه خود ، حدود را رعایت نکرده‌اند.

وی گفت: هر دو قوه برخی اوقات مجبور می‌شود و یا برخی اوقات غفلت می‌کنند و حدود را رعایت نمی‌کنند، اشکال اصلی هم به مجلس‌ها و یا دولت‌ها برنمی‌گردد، بلکه بخشی به نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی ما برمی‌گردد که حدود دو سال مرکز پژوهش‌ها بر روی این موضوع کار انجام داده و پیشنهاداتی برای اصلاح آن دارد.

واردات بنزین با دستور رییس جمهور بوده

نماینده‌ی مردم تهران در خانه‌ی ملت، درباره‌ی اینکه دولت اعتقاد ندارد برای واردات بنزین و گازوییل باید لایحه‌ای به مجلس می‌داد و معتقد است هنوز به سقف مورد نیاز به لایحه نرسیده به همین دلیل برای سه هزار میلیارد لایحه نداده است، گفت: این حرف اشتباه بود و با واقعیت سازگار نیست، وزیرنفت صراحتا مکتوب به رییس مجلس نوشته که این کار را با اطلاع رییس جمهور انجام داده است و در کمیسیون انرژی و کمیسیون بودجه و در صحن علنی مجلس هم این حرف را چندین بار تکرار کرد.

توکلی در پاسخ به این سوال که رییس جمهور گفته‌اند که وزیر نفت هم اشتباه کرده است، گفت: ایشان نظر خودشان را گفته‌اند، من هم نظر خودم را می‌گویم. نظر بنده به نامه رسمی وزیر نفت و تاکید مکرر وزیر نفت مستند است. حالا در اینجا یا وزیر نفت خلاف می‌گوید و یا رییس جمهور اطلاعش از این مساله کم است.

تغییر ردیف‌های بودجه غیرقانونی است

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، در پاسخ به این سوال که رییس جمهور شب گذشته از تیتر برخی خبرها انتقاد داشتند با بیان اینکه در فضای موجود انتقاد به صراحت از سوی دولت انجام می‌شود و من از آن دفاع می‌کنم، گفت: این که رییس جمهور از برخی تیترهای روزنامه‌ها گله کند حق ایشان است و اشکالی ندارد، البته اگر فضا باز باشد که هم حرف‌های خود را بزنند اگر بی‌انصافی هم شده باشد، جبران می‌شود.

وی درباره‌ی تغییر ردیف‌های بودجه توسط دولت که سال گذشته از حدود 260 ردیف به 39 ردیف تقلیل یافت و مجلس مجددا آن را افزایش داد، اما دولت همان 39 ردیف را ابلاغ کرد، گفت: این کار دولت غیر قانونی است و ما حتما لایحه بودجه را اصلاح می‌کنیم و دولت باید خود را ملزم کند که طبق قانون رفتار کند.

نماینده‌ی مردم تهران در خانه‌ی ملت، گفت: پارسال اصلاح کردیم، اما متاسفانه در عمل دولت متعهد نماند و رفتار غیر قانونی کردند. البته این بحث شکلی نیست، بلکه بحث ماهوی است. زیرا وقتی دستگاه‌ها را کم و زیاد می‌کنید در تقسیم قدرت اداری و تصمیم‌گیری برای منابع ملی، افراد را جابه‌جا می‌کنید. پس در توزیع قدرت موثر است و وقتی از دستگاهی به دستگاه دیگر خرج و صرف منابع برود، در توزیع ثروت موثر خواهد بود، چون مخاطبان هر دستگاهی، دسته‌ای از مردم هستند.

توکلی تصریح کرد: بنابراین این‌که لایحه‌ی بودجه در چند ردیف تنظیم شود چون توزیع ثروت و قدرت را متاثر می‌کند، حتما باید قانونی صورت گیرد، زیرا مقننن حتما حکمتی در کارش بوده که ردیف را تعیین کرده و سلیقه‌ی افراد نمی‌تواند حاکم باشد حتی اگر فرد سلیقه‌اش دلیل درستی داشته باشد اول باید قانون را درست کند و طبق قانون رفتار کند.

مجلس باید از خود قدرت نشان دهد

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد که مجلس مجددا ردیف‌ها را درست کند و دولت همان را اجرا کند؟ گفت: مجلس باید از خود قدرت و استحکام نشان دهد، اما مجلس ضعیف برخورد کرده است.

توکلی در پاسخ به این سوال که آیا این گفته رییس جمهور که عنوان کرد 85 درصد از قانون برنامه چهارم اجرایی شده، درست است؟ گفت: در برخی از ردیف‌ها دولت نهم موفق‌تر از پیش‌بینی برنامه بوده است، اما در برخی از احکام برنامه هم موفق نبوده است که البته این به دلیل اشکال در برنامه‌ی چهارم است، زیرا برنامه‌ی چهارم احکام بسیار زیادی را صادر کرده که اگر بخواهد اجرایی شود چند دولت به همراه چندین برابر بودجه لازم است.

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱٢/۱
تگ ها : اخبار
comment نظرات ()