برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

ایران در نانو رتبه اول کشورهای اسلامی و بیستم جهانی

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم و فناوری نانو دانشگاه تهران با تأکید بر ضرورت سرمایه‌گذاری در زیر‌ساخت‌های لازم در عرصه نانو گفت: ایران در عرصه نانو رتبه اول کشورهای اسلامی و رتبه بیستم جهانی را دارد.

عباس‌علی خدادادی در حاشیه نمایشگاه دستاورد‌های علمی ـ پژوهشی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با فارس، حرکت ایران به سمت فناوری نانو را بسیار مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: برای این‌که بتوانیم از نتایج دستاورد‌های تحقیقاتی انجام شده استفاده کرده و ضمن توسعه فناوری‌های نوین، مشکلات کشور را حل کنیم، به سرمایه‌گذاری در زیر‌ساخت‌ها نیاز داریم.
وی با بیان این‌که برای بهبود وضعیت کشور در عرصه نانو باید کمبود تجهیزات را جبران کرد، افزود: لازم است برای توسعه منابع انسانی، مسئله تحقیق و توسعه و نیز کاربرد نانو در صنعت فکری شود؛ تا زیرساخت‌های لازم در این عرصه فراهم شود.


خدادادی با اشاره به این‌که دانشگاه تهران برترین مؤسسه آموزشی ـ پژوهشی کشور در علوم و فناوری نانو است، گفت: ساخت نانو لوله های کربنی از جمله دستاوردهای جدید این دانشگاه محسوب می‌شود؛ که در نانو کامپوزیت‌ها، سنسورها، پایه کاتالیست‌ها و به خصوص الکترونیک و نانو الکترونیک برای ساخت دیس پلی و مواردی از این دست کاربرد دارد.
وی ساخت نانو سنسور‌‌ها، نانو بیوسنسورها، سنسورهای الکتروشیمیایی و نانو کاتالیزها که کاربرد وسیعی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی دارند، را از دیگر دستاورد‌های دانشگاه تهران در عرصه نانو برشمرد.
رئیس مرکز پژوهش های علوم و فناوری نانو دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: نمایشگاه دستاورد‌های علمی ـ پژوهشی، نمایشگاه بزرگی است که از طرف دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران و شرکت‌ها، صنایع و وزارتخانه‌هایی که با دانشگاه تهران همکاری دارند، برپا شده است.
وی در پایان گفت: این نمایشگاه می‌تواند دستاورد‌های دانشگاه و ارتباطات صنعتی دانشگاه تهران را به خوبی نشان دهد.

  منبع  (+)

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٩/٢٥
تگ ها : علمی
comment نظرات ()