برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

آیا جهان از تشنگی خواهد مُرد؟

۲۴ آذر ۱۳۸۷
براساس برآورد انجام شده از سوی سازمان ملل مشخص شده است که تا سال 2025  بیش از نیمی از کشورهای جهان ممکن است به طور جدی با کمبود آب شیرین روبرو شوند. این در حالی است که تا اواسط قرن حاضر این آمار ممکن است به سه چهارم کشورهای این کره خاکی افزایش یابد.

حتی در مقطع زمانی کنونی نیز از هر شش نفر یک تن ( بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان) تا اندازه ای با کمبود آب شیرین مواجه هستند.

عوامل زیادی در کمبود آب شیرین در جهان دخیل هستند. مهمترین عامل افزایش سریع جمعیت کره  زمین است که به موجب آن مردم دنیا به حجم عظیمی از آب شرب نیازمندند.

در حال حاضر تغییرات جوی در جهان باعث شده که زمین‌های حاصلخیز به صحرا تبدیل شوند و محصولات کشاورزی به طور فزاینده‌ای به آب نیاز داشته باشند.

در برآورد اخیر اعلام شده است که هر فردی در کره زمین به طور میانگین برای نوشیدن، شست و شو و تولید غذا به 1000 متر مکعب آب نیاز دارد. البته از آنجایی که توزیع منابع آب در جهان بسیار نامنظم و متغیر است، پیش بینی  برای آب مصرفی هر فرد به منطقه ای که او در آن زندگی می‌کند، بستگی دارد.

همچنین مهیا کردن آب کافی در مناطق خشک کشورهای جهان سوم که با افزایش سریع و بسیار انبوه جمعیت روبرو هستند، سخت می باشد.

کشورهای در حال توسعه با جمعیت عظیم همچون هند و چین پیشتر از کمبود ملموس آب شیرین و خوراکی رنج می‌برند. رودخانه‌های بزرگ این دو کشور ( رودخانه گنگ و یانگ تسه) هر ساله برای مدت نسبتا طولانی کم آب بوده اند.

فعالیت‌های گسترده صنعتی، اقتصادی و تجاری که موجب رشد سریع دو شهر پکن و دهلی نو در همه زمینه ها شده یکی از عوامل کمبود آب های زمینی و زیر زمینی  در این دو شهر می باشد.

ایالات متحده نیز به طور کامل با منابع آب کافی روبرو نیست. تغییرات جوی اخیر در ایالات متحده  باعث کمبود آب شیرین در اکثر مناطق جورجیای شمالی و بخش عظیمی از جنوب غربی این کشور شده است.

کارشناسان موسسه مدیریت منابع آبهای بین المللی( IWMI) معتقدند که اگر تحرک فعلی اقتصاد و رشد جمعیت جهان ادامه پیدا کند، تقاضاها برای آب شیرین تا اواسط قرن حاضر بیش از سه برابر خواهد شد و جهان طی 20 سال آینده با کمبود آب  شرب روبرو می شود.

راه چاره چیست؟

این امکان وجود دارد که برای کمک به ساکنان محلی مناطق صحرایی یا نیمه صحرایی ، مواد غذایی ارسال کرد تا بدین وسیله مردم این مناطق که با کمبود آب برای محصولات کشاورزی شان روبرو هستند با مشکلات مواد غذایی روبرو نشوند.

کشورهای پیشرفته اروپایی و ایالات‌متحده منابع طبیعی آب عظیمی در اختیار  دارند اما باید بر مدرن کردن تاسیسات زیر بنایی تامین آب شُرب خود متمرکز باشند. فقدان آب مازاد باعث کسری چشمگیر و جبران ناپذیر آب شیرین خواهد شد. برای نمونه ایالات متحده و کانادا طی 25 سال آینده باید چیزی معادل 36 میلیارد دلار برای مدرن کردن سیستم های تامین آب شیرین هزینه کنند.

منبع (+)

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/٢٥
تگ ها : علمی
comment نظرات ()