برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

ایرانیان باستان اولین استفاده کنندگان فناوری نانو بودند

موج - مدیر مرکز مشاوره و توسعه نانوتکنولوژی ایتالیا گفت: ایرانیان باستان اولین کسانی بودند که در 2530 سال قبل فناوری نانو را مورد استفاده قرار دادند.

ایمان مرادی شب گذشته در سمینار" تازه های فناوری نانو در عرصه تولید و تجارت بین الملل" که در محل اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد، افزود: فناوری نانو یک فناوری جدید نیست و اولین کسانی که ادعا میکردند برای اولین بار فناوری نانو را مورد استفاده قرار دادند، رومیان باستان در 1600 سال قبل بوده اند اما با توجه به شواهد موجود، ایرانیان باستان نیزدر 2530 سال قبل در زمان هخامنشیان از این روش استفاده کرده اند.

وی ادامه داد: در موزه لندن فنجانی وجود دارد که در زمان رومیان باستان ساخته شده است که خصوصیت این فنجان این است به حالت معمولی به رنگ تیره مشاهده می شود اما وقتی از کنار به آن نور می تابانیم این فنجان به رنگ سبز مشاهده می شود.

برنده اولین جایزه ملی نانوتکنولوژی ایران وعضو انجمن بین المللی نانوتکنولوژی آمریکا در این باره اظهار داشت: پایه این فنجان به رنگ زرد طلایی و بدنه آن از سیلیکای سبز رنگ نیز است و اگر نوری را از بالای به آن بتابانیم می¬بینیم که رنگ آن به قرمز، تغییر می کند.

به گفته وی پس از انجام فرآیند آنالیز مشخص شد که نانو ذرات طلا و نقره در سایز 20 تا 30 نانومتر موجود در فنجان از طریق جذب شدن طول موج های آبی و سبز و عبور دادن طول موج قرمز، باعث دیده شدن فنجان به رنگ قرمز می شوند.

مدیر مرکز مشاوره و توسعه نانوتکنولوژی ایتالیا اضافه کرد: در ادبیات ایران بارها به کلمه " زر سرخ " اشاره شده و زر سرخ طلای قرمزی است که مورد استفاده ایرانیان باستان قرار می گرفته و بسیار ارزشمند بوده است.

وی تصریح کرد: اولین طلای دنیا در زمان داریوش اول و با نام " داریک " ساخته شد و به نام اولین سکه طلا در دنیا ثبت شد.

مرادی در تشریح خصوصیات این سکه گفت: 95درصد این سکه طلا و 5درصد آن نقره بود که در آن زمان به عنوان ارز رایج استفاده می شد. حال در همان زمانی که این سکه ساخته شده شیءای بنام " زر سرخ " وجود داشته است که در کتب اوستا به آن اشاره شده است.

وی اذعان داشت: پس از مطالعات فراوان دریافتند که ایرانیان باستان زر سرخ را به دلیل ارزشی که داشت، به عنوان مهریه دختران خود قرار می دادند. در این مطالعات همچنین مشخص شد که در دوران مختلف تاریخ ایران ظروف قرمز رنگ با ارزشی ساخته شده است.

عضو انجمن بین المللی نانوتکنولوژی آمریکا اعلام کرد: ممنوعیت اضافه کردن فلز دیگری غیراز نقره به طلا در زمان داریوش اول و وجود زر سرخ دو استدلال تاریخی هستند که نشان می دهند ایرانیان باستان از فناوری نانو استفاده می کرده اند.

به گفته وی استفاده از نانوذرات طلا اولین بار در نیشابور ایران مورد استفاده قرار گرفت که از نانوذرات طلا برای ضرب سکه و از نانوذرات نقره برای جلوگیری از چسبیده شدن ذرات به هم استفاده کردند.

منبع (+)

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٥
تگ ها : علمی
comment نظرات ()