برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

بیوتکنولوژی کشاورزی می‌تواند جهشی جدی را در ایران و منطقه رقم بزند

پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی کشور میزبان رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بود.    

به گزارش ایانا، عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به اتفاق نایب رئیس و تعدادی از اعضای این کمیسیون از فعالیتها و دستاوردهای نوین پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی مطلع شدند.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به سهم فن‌آوریهای نو در کشورها و نیاز به ارتقای آن، فن‌آورهای نو از جمله بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و ... را به منزله شاه کلید حل معضلات کشورها به ویژه در بخش کشاورزی دانست.

دکتر خیام نکویی در ادامه به معرفی بخشهای مختلف پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و مناطق سه گانه تابعه و دستاوردهای اخیر آن پرداخت و جایگاه پژوهشکده را در مسئولیتهای ملی و بین المللی تبیین کرد.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در پایان به تشریح دستاوردهای جدید پژوهشکده از جمله دستیابی به پروتکل تکثیر انبوه پایه‌های سیب مالینگ به روش کشت بافت، دستیابی به فن‌آوری تولید سیلیمارین از گیاه خار مریم در شرایط آزمایشگاهی، انگشت‌نگاری DNA پسته ایران به منظور تعیین اصالت، دستیابی به فن‌آوری تکثیر نهال برخی از ارقام مهم خرما از طریق کشت بافت، به کارگیری فن‌آوری پروتئین نوترکیب به منظور تولید آنتی بادی برای شناسایی ویروسهای گیاهی، انتقال دانش فنی تولید ریز غده سیب‌زمینی و تولید انبوه آن، برنامه جامع مدیریت بیماری جاروک لیموترش و ... برای نمایندگان پرداخت.


در ادامه این جلسه نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز خرسندی از فعالیتهای شاخص پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، به بحث و تبادل نظر پیرامون مباحث مطروحه پرداختند و از نزدیک با فعالیتهای تحقیقاتی بخشها آشنا شدند.

در این بازدید پنج ساعته، اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از بخشهای تحقیقاتی کشت بافت و انتقال ژن، بیوتکنولوژی میکروبی،‌ ژنومیکس و کتابخانه جامع پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی بازدید کردند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در پایان بازدید طی گفتگویی با پرانرژی و با نشاط خواندن پژوهشکده از نظر کمی و کیفی، به توصیف ابعاد مختلف اقتصادی پروژه ها پرداخت.

رجایی با تقدیر از اقدامات جدی صورت گرفته ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی مسئولان، جایگاه کشور در این بعد تثبیت شود و پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی بتواند جهشی جدی در ایران و منطقه در زمینه وظایف محوله خود صورت دهد.

وی با اعلام حمایت همه جانبه مجلس از فعالیتهای پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی خواهان ارتقای جایگاه پژوهشکده در نظام تصمیم‌گیری کشوری شد./

منبع (+)

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ٩:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٢
تگ ها : علمی
comment نظرات ()