برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

به یاد دکتر احمد قهرمان

نام دکتر احمد قهرمان با عناوین اختصاصی پدر گیاه‌شناسی علمی ایران و کاوشگر و نگارشگر شناسنامه تشریحی و تصویری تمامی رستنیها و گونه‌های مختلف گیاهی ایران پیوند خورده است.    

به گزارش ایانا، احمد قهرمان در سال 1307 در شهر بابل متولد شد. او کار نگارش را از آغاز جوانی و سالها پیش از ورود به دانشگاه از همکاری با مطبوعات شهر بابل و چند نشریه پایتخت آغاز کرد.

سال 1333 در رشته علوم طبیعی از دانشگاه  تهران فارغ‌التحصیل شد و در سال 1342 نیز مقطع کارشناسی ارشد را به اتمام رسانید و برای ادامه تحصیل راهی فرانسه شد و در مرکز گیاه‌شناسی مون‌پلیه تحصیلات خود را ادامه داد و سه سال بعد از خذ مدرک دکترا به ایران بازگشت. او از همان موقع تحقیقات و پژوهشهای علمی و دانشگاهی خود را آغاز کرد.

مهمترین ویژگی نیم‌قرن تلاش پژوهشی، مکتوب و ماندگار او این بود که تقریبا همگی عنوان "نخستین" را همراه خود دارند.


مشهورترین، ملی‌ترین و بین‌المللی‌ترین اثر این دانشمند فقید، تهیه مجموعه "فلور رنگی ایران" به سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسوی شامل مشخصات کامل و همراه با جزئیات درباره شناخت همه گونه‌های گیاهی در سرزمین ایران است که 24 جلد از آن منتشر شده است و به عنوان جامعترین و کاملترین دانشنامه تشریحی از گیاهان شناخته می‌شود.

یکی از نکات قابل توجه مجموعه نفیس یادشده این است که تمامی عکسهای گیاهان ارائه شده در کتاب، حاصل عکاسی دکتر قهرمان در جای‌جای طبیعت ایران و طی سالها تحقیق و پژوهش اوست. او همچنین در کتاب مصور و جامع دوجلدی "گیاه‌شناسی عمومی" نیز به تشریح و ریخت‌ اندامها و شناخت گروههای مهم رستنی در جهان گیاهی پرداخته است.

برگزیده دانش گیاه‌شناسی ایران در سومین همایش چهره‌های ماندگار، دهها سال تدریس در دانشگاهها و پژوهش در مراکز تحقیقاتی کشور، تالیف 41 کتاب مرجع دانشگاهی و عمومی در حوزه گیاه‌شناسی مشتمل بر مباحث پایه‌ای تا سیستماتیک و ایجاد هرباریم (مرکز علمی مستندسازی و شناسایی آزمایشگاهی گیاهان) در دانشگاه تهران را در کارنامه پرافتخار خود به یادگار گذاشته است.

وی همچنین جایزه کتاب سال یونسکو برای انتشار کتاب "تنوع‌زیستی گونه‌های گیاهی ایران" را دریافت کرده است.

انتشار و ارائه مقالات علمی در کنفرانسهای خارجی، استاد راهنمای 45 رساله کارشناسی ارشد و 12 رساله دکترا، از دیگر افتخارات این چهره ماندگار علوم گیاهی ایران زمین به‌شمار می‌آید./

خبرنگار: اسماعیل نایبی (+)

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ٩:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٢
تگ ها : علمی
comment نظرات ()