برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

اجرای طرح تحول اقتصادی به تعویق افتاد

گروه اقتصاد: اجرای طرح ویژه دولت نهم برای پرداخت نقدی یارانه‌ها که قرار بود از ابتدای نیمه‌دوم سال‌جاری باشد، به تعویق افتاد. گرچه از ابتدا چندان دور از ذهن نبود که مدت کوتاه باقیمانده از عمر دولت نهم، مجالی برای اجرای گسترده این طرح باقی نخواهد گذاشت اما شائبه تبلیغاتی طرح تحول همراه با توزیع گسترده فرم‌های جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها، ضرورت اجرای حتی نیم‌بند این طرح را از سوی مجریان آن بیشتر می‌ساخت اما با توضیحات روز گذشته سخنگوی طرح‌ تحول اقتصادی، مشخص شد که این طرح هنوز در مقدماتی‌ترین مرحله قرار دارد و به عبارتی حتی هنوز پیش‌فرض‌های اجرایی این طرح مهم، نهایی نشده‌اند.
محمدرضا فرزین ـ سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت ـ در بیان آخرین اخبار از اجرای این طرح اعلام کرد که هنوز رقم یارانه نقدی قابل پرداخت مشخص نیست ضمن اینکه این طرح از مهرماه نیز قابل اجرا نخواهد بود. به گفته فرزین، این طرح در سه فاز مطالعاتی در حال بررسی است که ظاهرا هنوز در خصوص روش‌های هدفمند‌سازی و نحوه پرداخت یارانه‌ها، مطالعات نهایی نشده است! اما علاوه بر این اظهارات، فرزین همچنین از ارائه لایحه تحول اقتصادی به مجلس در صورت نیاز به قانون خبر داد و این در حالی است که همچنان نمایندگان مجلس تاکید دارند که این طرح بدون توجیه مجلس جهت اجرا کلید نمی‌خورد. سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت در گفت‌وگو با فارس گفت: شایعات مختلفی در میان مردم درباره میزان پرداخت یارانه نقدی به افراد و خانوارها مطرح است اما هنوز رقم خاصی در این رابطه مشخص نشده است. او اظهار داشت: طرح هدفمند کردن یارانه‌ها شامل چهار فاز «نظام شناسایی»‌، «روش اصلاح قیمت»، «تحلیل آثار» و «روش بازپرداخت» است، در حال حاضر نظام شناسایی از طریق مرکز آمار و تکمیل فرم‌های خانوار در حال انجام است و سه فاز بعدی در حال مطالعه است و نتایج آن نهایی نشده است. وی تصریح کرد: بخشی از این شایعات کنونی برگرفته از جداولی است که در آن میزان یارانه پرداختی به حامل‌های انرژی بر اساس تفاوت قیمت داخلی و قیمت فوب خلیج فارس محاسبه شده است.


فرزین افزود: این ارقام براساس قیمت‌های سال 86 بوده و کاملا برآوردی است که میزان یارانه پنهان را تعیین می‌کند و هیچ ارتباطی با میزان پرداختی دولت به افراد و خانوارها ندارد. تعیین این رقم در آخرین مراحل مطالعات طرح پس از تعیین روش‌های اصلاح قیمت، تحلیل آثار و روش بازپرداخت قرار دارد. وی تاکید کرد: بنابراین درحال حاضر هیچ رقم خاصی در این رابطه مشخص نشده است و تمامی ارقامی که مطرح است در حد همان شایعه است.
او همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا طرح تحول اقتصادی از مهرماه به جرا درمی‌آید و اجرایی شدن طرح به معنای پرداخت نقدی یارانه‌هاست؟ گفت: طبق برنامه زمان‌بندی تا پایان مهرماه اطلاعات خانوارها استخراج شده و کنترل اطلاعات طرح با سایر دستگاه‌ها و ادیت موضوعی و استخراج آنها صورت می‌‌گیرد. وی ادامه داد: سه فاز مطالعاتی دیگر در حال انجام است، بنابراین طرح تحول اقتصادی دولت در مهرماه به اجرا در نخواهد آمد، در خصوص روش‌های هدفمندسازی و نحوه پرداخت یارانه‌ها نیز مطالعات نهایی نشده است و آنچه که در طرح اولیه به عنوان روش پرداخت یارانه‌ها مطرح بوده است روش پرداخت نقدی یارانه‌هاست. فرزین اظهار داشت: ذکر این نکته را ضروری می‌دانم که حامل‌های انرژی شکل‌های متفاوتی دارند و برای هدفمند کردن یارانه هر حامل انرژی برنامه و روش مشخصی وجود خواهد داشت. به عبارت دیگر با تمامی آنها به شکل یکسان برخورد نخواهد شد.
عضو کارگروه تحول اقتصادی دولت همچنین درباره احتمال ارائه لایحه به مجلس برای انجام تحولات اقتصادی مطرح خاطرنشان کرد: مجلس کمیسیون ویژه‌ای در خصوص طرح تحول ایجاد کرده است و اعضای کمیسیون نشستی را در نهاد ریاست جمهوری با ریاست جمهوری داشته‌اند. وی گفت: بدیهی است علاوه بر استفاده از نظرات تخصصی مجلس در هر کجا که اصلاحات موردنظر در هفت محور (تحول در سیستم بانک و بیمه، گمرک، نظام مالیاتی،توزیع کالا و خدمات، هدفمند کردن یارانه‌ها، بهره‌وری، ارزش‌گذاری پول ملی) نیاز به قانون داشته باشد، لایحه آن تقدیم مجلس خواهد شد.
تشکیل پنج کارگروه تخصصی برای هدفمند کردن یارانه‌ها
سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی افزود: طرح هدفمند کردن یارانه‌ها نیز در حال حاضر مرحله اول یعنی شناسایی آن در حال انجام است که وضعیت پیشرفت آن ارائه شد و برای انجام سایر مراحل کارها به پنج کارگروه تخصصی تقسیم شده است.
فرزین تاکید کرد: کارگروه تخصصی اول وظیفه محاسبه یارانه را به‌عهده دارد که وزارت نفت و نیرو مسوولیت آن را عهده‌دار هستند و بخش زیادی از مطالعات انجام شده که در روز شنبه دوم مهرماه 87 جلسه‌ای برای ارائه آن در نهاد ریاست جمهوری برگزار می‌کنند. وی افزود: کارگروه تخصصی دوم اثرات اصلاح قیمت بر فعالیت‌های اقتصادی را بررسی می‌کند که مسوولیت آن با معاونت نظارت برنامه‌ریزی راهبردی ریاست جمهوری است و وزارتخانه‌های صنایع و کشاورزی نیز با آن همکاری می‌کنند.
سخنگوی کارگروه طرح تحول فعالیت کارگروه تخصصی سوم را بررسی اثرات اصلاح قیمت روی متغیرهای کلان ذکر و مسوولیت آن را با بانک مرکزی اعلام کرد.
وی ادامه داد: کارگروه تخصصی چهارم اثرات هدفمندسازی یارانه‌ها بر بودجه دولت را بررسی می‌کند که معاونت نظارت و برنامه‌ریزی راهبردی ریاست جمهوری مسوولیت آن‌را به عهده دارد و مبانی موضوع استخراج شده است.
فرزین اظهار داشت: بالاخره کارگروه پنجم وظیفه باز‌توزیع را به‌عهده دارد که وزارت رفاه مسوول آن است و بدیهی است بخشی از مطالعات آن وابسته به مطالعات کارگروه‌های قبلی است.
عضو کارگروه تحول اقتصادی ادامه داد: محور بعدی بهره‌وری است که شامل هشت پروژه است که هر پروژه در حال حاضر از وضعیت پیشرفت متفاوتی برخوردار است. برای مثال برای پروژه دستمزد و بهره‌وری کارگروهی مستقل توسط وزارت کار تشکیل شده است که مطالعات آن در حال انجام است و سایر پروژه‌ها نیز مسوولان متفاوتی دارند، ولی متولی اصلی کار سازمان ملی بهره‌وری است که امور را پیگیری می‌کند.
95 درصد اطلاعات صحیح بود
فرزین همچنین در خصوص اینکه چند درصد از مردم تا به حال به ارائه اطلاعات خود و پر کردن فرم‌های اطلاعات اقتصادی خانوار مبادرت کرده‌اند، اظهار داشت: مرکز آمار به‌طور منظم گزارش عملکرد طرح را ارائه می‌کند و آخرین آمار نشان می‌دهد که تا پایان روز 26 مردادماه تعداد 4/8 میلیون خانوار اقدام به تکمیل فرم‌ها کرده‌اند.
وی گفت: ضمن اینکه در صورت اطلاع‌رسانی مناسب خانواده‌هایی که تاکنون فرم را پر نکرده‌اند 10 روز دیگر برای تکمیل فرم‌ها فرصت دارند و تجربه نشان می‌دهد که بسیاری از مردم در روزهای آخر مراجعه می‌کنند و این نسبت افزایش خواهد یافت. فرزین تاکید کرد: دهم شهریورماه آخرین فرصت تکمیل پرسشنامه‌هاست و پس از آن مرکز آمار نسبت به چک کردن اطلاعات با سایر پایگاه‌های آماری اقدام می‌کند.
وی افزود: اگر چه به طور همزمان اطلاعات 8 ستون اول با پایگاه اطلاعات ثبت احوال چک می‌شود و 95 درصد اطلاعات صحیح بوده و هویت افراد محرز شده است، این اطلاعات تا پایان مهرماه نهایی خواهد شد.
طرح تحول‌ بدون‌توجیه ‌مجلس جهت ‌اجرا کلید نمی‌خورد
اما علاوه بر توضیحات فرزین موضوع فرم‌های جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها در اولین جلسه کمیسیون ویژه بعد از تعطیلات مجلس با حضور حسینی وزیر اقتصاد و مدد رئیس مرکز آمار مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. به گفته رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی روز گذشته نیز در جلسه شورای سیاستگذاری صدا و سیما با حضور رئیس این سازمان مسئله فرم‌های مربوط به اطلاعات اقتصادی مردم که دولت قرار است با استفاده از آن، طرح تحول را دنبال کند، بررسی شد.
نماینده مردم تهران در خانه ملت با اشاره به جلسه اخیر اعضای کمیسیون ویژه با رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که مطرح شد این بود که این طرح سه مرحله دارد، مرحله اول اجمالی است که در حال حاضر این مرحله مطرح است، مرحله دوم تفصیلی است که در دست مطالعه و جمع‌بندی است و هنوز به پایان نرسیده، یعنی 7 مورد طرح، در این مرحله مورد به مورد ارزیابی و آثارش بررسی و در مرحله سوم اجرایی می‌شود.
به گفته وی با برطرف شدن سوالات و ابهامات است که طرح، قابلیت اجرا و عمل پیدا خواهد کرد.
رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی همچنین در پاسخ به اینکه در تعطیلات مجلس کمیسیون ویژه تشکیل جلسه نمی‌دهد، آیا ممکن نیست دولت تصمیماتی بگیرد که قابل جبران نباشد؟ گفت: کمیسیون ویژه آماده تشکیل جلسه در این دو هفته بود، ولی دکتر حسینی وزیر اقتصاد و دبیر کارگروه طرح تحول اعلام کرد که ما ظرف این دو هفته می‌توانیم این طرح را تکمیل کنیم و سپس تحویل مجلس دهیم، بنابراین در این دو هفته جلسه‌ای تشکیل ندهید.
مصباحی‌مقدم متذکر شد: از این جهت دغدغه‌ای نداریم، چراکه دولت اعلام کرد بدون توجیه کافی و کامل نمایندگان و از طرفی شنیدن دیدگاه‌های آنها برای اصلاح طرح، طرح را برای اجرا کلید نمی‌زنیم.
هدف از اجرای طرح باید مشخص شود
همچنین نایب رئیس مجلس نیز درباره ضرورت اجرای طرح تحول اقتصادی در کشور گفت: اجرای این طرح کاری بسیار بزرگ و خطیر است و به همین دلیل باید مراقب باشیم تا خدای ناکرده اشتباهاتی در جریان اجرای این طرح رخ ندهد.
محمدرضا باهنر عضو کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در مجلس در گفت‌وگو با ایرنا افزود: باید مطالعات سنگینی روی این طرح صورت گیرد تا هنگام اجرا از اتفاقات پیش‌بینی نشده، جلوگیری به عمل آید.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، ضرورت اجرای طرح تحول اقتصادی را تردیدناپذیر دانست و گفت: باید جزئیات این طرح عظیم که دارای محورهای مختلفی است، بیشتر آشکار شود تا بتوان درباره ابعاد مختلف این طرح اظهار نظر کرد.
باهنر در ادامه به هدفمند کردن یارانه‌ها در طرح تحول اقتصادی اشاره کرد و افزود: باید مشخص شود که نقدی کردن یارانه‌ها با چه هدفی صورت می‌گیرد و قرار است یارانه‌ها به چه کسانی تعلق گیرد.

منبع (+)

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۳
تگ ها : عمومی
comment نظرات ()