برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

ایت الله رفسنجانی: می‌توانستیم آن‌قدر آب پشت سدها داشته باشیم که دیگر واویلای قط

سایت خبری ایران: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سخت‌گیری قدرت‌های بزرگ دنیا در مورد ایران و دستیابی کشورمان به انرژی هسته‌یی که با قدرت خود تحت تحریم خودش را به اینجا رسانده هم ظلم به ما و هم ظلم به بشریت است.

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی سایت خبری ایران(INA)، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی طی سخنانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران هم‌چنین با اشاره به سالروز آغاز بازگشت آزادگان به کشورمان تاکید کرد: برای من که آن موقع مسوول جنگ بودم 26 مرداد 69 درخشان‌ترین روز زندگیم است، ما در سال 67 قطعنامه را پذیرفته بودیم اما دو سال گرفتار چانه‌زنی و بهانه‌جویی‌های صدام بودیم. او تلاش می‌کرد از تعهدی که قطعنامه به او تحمیل کرده به نوعی سرباز زند و بهانه‌گیری می‌کرد تا ایران به تنگ بیاید و تفسیر مورد نظر او از قطعنامه را بپذیرد.

وی اضافه کرد: طرف صدام هم من بودم، اول او نامه‌ای به رهبری و من نوشت و بعد قرار شد مذاکرات و مکاتبات را من ادامه دهم. جنگ اعصاب به راه انداخت تا فضا برایش مشکل شد. اسرای زیادی در ایران داشت، خانواده‌ها دنبال اسراشان بودند و هزینه و خرابی و نداشتن دستاورد هم باعث شد که بخواهد آن‌چه از جنگ ایران بدست نیاورده بود از کویت به دست بیاورد.

وی گفت: بالاخره صدام محتوای قطعنامه را پذیرفت، مکاتبات تمام شد و چند روز بعد از آن اولین گروه آزادگان به طرف ایران حرکت کردند. این لحظه خیلی شیرین بود، وقتی این‌ها به خاک ایران رسیدند و نمایشی که از عشق به ایران و اسلام نشان دادند از لحظات شیرین تاریخ ماست. امروز هم این افراد مایه دلخوشی هستند و به انقلاب کمک می‌کردند.

رییس مجلس خبرگان ادامه داد: مناسبت دیگری که پیش رو داریم گشایش اولین مجلس خبرگان در سال 58 است که البته برای نوشتن قانون اساسی بود که جزء قوانین اساسی و مترقی دنیا به خطار محتوای کامل و اسلامی‌اش است. این مجلس خبرگان قانون بعدها خبرگان رهبری شد و امروز پشتوانه عظیم ملت و مایه آرامش خاطر مردم است تا هیچ وقت دچار خلا رهبری نشویم زیرا خبرگانی هستند که می‌توانند، اصلاح را شناسایی کنند که تجربه آن‌ها هم عملا مورد تایید ملت قرار گرفت.


وی با اشاره به این‌که " اجلاس خبرگان در روزهای آینده برگزار می‌شود" خاطرنشان کرد: دو مساله مهم در دستور کار خبرگان است؛ یکی مساله هسته‌یی و دیگری یارانه‌ها. خبرگان از مسوولان ذیربط دعوت کرده‌اند تا به اجلاس بیایند، توضیح دهند و خبرگان هم اظهار نظر کنند.

وی گفت: مساله دیگر سیاست‌های کلی برنامه پنجم است؛ طبق قانون اساسی سیاست‌ها در اختیار رهبری انقلاب است و در قانون اساسی گفته شده با مشورت با مجمع این سیاست‌ها را تدوین و ابلاغ کنند و بعد آن به حکم جدی و قانونی تبدیل می‌شود. خوشبختانه سه قوه و نهادهای ذیربط همراهی زیادی کردند. در مجمع بحث‌های جدی در جلسات فوق‌العاده مطرح شد.

ایت الله هاشمی‌رفسنجانی افزود: البته سیاست‌های کلی پیش از تایید رهبری حکم نیست اما بعد از آن حکم می‌شود و می‌تواند برنامه پنجم را در زمان خاص ما برنامه‌ای کند که جایگاه حرکت انقلاب را به سمت رفاه ، توسعه و پیشرفت ببرد. ما هم در پیشنهاداتی که به رهبری دادیم روی زیربناها تکیه کردیم.

وی ادامه داد: پس از جنگ دو برنامه‌ای که برنامه سازندگی مطرح شد؛ زیربناهای آماده کردیم تا سال‌های بعد و تا نزدیک امروز مشکلات زیادی نداشتیم. برق قطع نمی‌شد، آب قطع نمی‌شد، خشکسالی‌ها آن‌قدر خسارت نمی‌زد. امیدواریم با این برنامه به گونه‌ای عمل شود که در این مسایل اصولی کشور روزمره عمل نکند، بلکه به سمت توسعه پایدار برویم.

وی گفت: ما توانستیم با تجربه جنگ امکانات زیادی در اسلحه دفاعی به دست بیاوریم؛ صنعت اتوبان‌سازی، سدسازی، پل‌سازی، بندرسازی و پالایشگاه‌سازی را به دست بیاوریم و اجرا کنیم. پالایشگاه بندرعباس را برای صادرات بنزین ایجاد کردیم، اگر با همین روش پیش می‌رفتیم، می‌توانستیم فرآورده‌ها را به قیمت بهتری به دست بیاوریم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ما می‌توانستیم آن‌قدر آب پشت سدها داشته باشیم که دیگر برق قطع نشود و این واویلا به وجود نیاید. این‌ها برای ایران در سایه کارهای زیربنای مقدور است و ان‌شاءالله این اتفاق با کمک صاحب‌نظران مجلس و دولت در آینده نزدیک عملی خواهد شد.

وی تصریح کرد: مساله مهم کشور ما هنوز هم از نظر بین‌المللی مساله هسته‌یی است ما حقیقتا در این عرصه مظلوم هستیم و واضح است که آن‌ها دارند برای کینه‌هایی که از انقلاب دارند، بهانه‌گیری می‌کنند. امروز دنیا کاملا نیاز به انرژی جایگزین را احساس می‌کند به حدی که بسیاری از کشورها به انرژی زغال‌سنگ برمی‌گردند که در گذشته باعث تخریب محیط زیست شده و آثار آن در گرم شدن کره زمین مشهود است.

وی افزود: اما به خاطر مشکلات انرژی حتی خلیج فارس که منشا نفت و گاز است به این سمت می‌رود که ارزان‌ترین وسیله تهیه برق و قابل دسترس در همه دنیاست. در حقیقت رفتن به سمت انرژی‌های نو، انرژی خورشیدی، انرژی باد و انرژی هسته‌یی مورد نیاز همه کشورهاست. این مساله مهمی است. قطعا سخت‌گیری قدرت‌های بزرگ دنیا در مورد ایران که با قدرت خود تحت تحریم خودش را به این‌جا رسانده هم ظلم به ما و هم ظلم به بشریت است.

ایت الله هاشمی رفسنجانی گفت: البته قطعا باید جوری تنظیم کرد که خطر سلاح هسته‌یی وجود نداشته باشد و بشریت بتواند از علم و تکنیک هسته‌یی استفاده کند. این هم بستگی به این دارد که همه افراد بشر و کشورهای جهان سوم با هم همکاری کنند تا قدرت‌ها دست از زورگویی بردارند.

وی اظهار کرد: در اصطلاح دینی، تسبیح یعنی خدا را از همه نقص‌ها و بدی‌ها مبرا می‌دانیم. وقتی حمد خدا را می‌گوییم یعنی خدا را به همه صفات خوب منصف و منزه از همه عیوب و نواقص می‌دانیم. ماه مبارک رمضان هم که بهار سجده، کوچ و تسبیح است این معانی را باید بیشتر مورد توجه قرار دهیم. اگر انسان از دل خدا را تسبیح و تحمید بگوید خدا هم تقاضای او را برآورده می‌کند.

وی اضافه کرد: در قرآن آمده کسانی که تقاضای خود از خداوند با تسبیح، تحمید و استغفار مطرح می‌کنند، حتما تقاضای آن‌ها عملی می‌شود و نتیجه می‌گیرند. همین مضمون چند بار در قرآن و در آیات مختلف تکرار شده است. این‌ها ارزش تبسیح را به ویژه در استجابت دعا نشان می‌دهد.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: ممکن است کسانی فکر کنند با سجده، رکوع و تسبیح و تحمید سطحی می‌توانند به آن‌چه می‌خواهند برسند، البته قطعا همین هم ثواب دارد، اما اثری که می‌توان از این تسبیح گرفت با داشتن توجه است. طبق گفته‌های قران یکی دیگر از آثار تسبیح از بین رفتن غم و اندوه، بالابردن صبر و نیل به مقام رضا بین بنده و خداست. در همه نعمت‌های الهی هم هیچ چیز بهتر از این حالت رضایت بین خداوند و انسان نیست.

وی تاکید کرد: روحانیت محیط و محل زندگی انسان دیگر نتیجه تسبیح و تمحید خداوند است که در قرآن وعده آن داده شده است، خدایی که نور آسمان و زمین است، جلوه درخانه کسانی پیدا می‌کند که خدا را تسبیح می‌کنند. این‌ها این نور را در خانه و محیط زندگی خود احساس می‌کنند.

وی هم‌چنین با اشاره به سالروز میلاد حضرت مهدی(عج) خاطرنشان کرد: امروز همه ما در سایه امام زمان(عج) زندگی می‌کنیم و ایشان حجت خدا بر روی زمین است امیدواریم روزی با نور ایشان زمین روشن شود. این اعیاد از مهمترین مراسم‌های ماست و امیدواریم مخلوط با خرافات و اقدامات ناشایست برگزار نشود.

ایت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به سالروز شهادت لاجوردی ، اندرزگو، عراقی و فرزند شهیدش گفت: خداوند آن‌ها را به بزم انبیا و اولیا برد تا با مقدماتی که در مسیر آن زندگی می کردند محشور شوند.

وی در ادامه به سالروز هشت شهریور، شهادت رجایی، باهنر، بلندیان و دستجردی اشاره کرد و گفت: در حادثه شومی این عزیزان که در مصدر کارهای کشور بودند را از ما گرفتند و به همین دلیل این مناسبت هفته دولت خوانده شده است و ان‌شاءالله این بزرگواران تعظیم خواهند شد.

وی هم‌چنین با اشاره به درگیری‌های میان روسیه و گرجستان گفت: دعا می‌کنیم و آرزو داریم عقل بر این فضا حاکم شود.

منبع (+)

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ٩:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢
تگ ها : عمومی
comment نظرات ()