برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

هاشمی رفسنجانی

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: سیاسی

 

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: جامعه اسلامی دانشگاهیان را یک جامعه دانشگاهی پاک و سالم می‌شناسیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در دیدار با اعضای جامعه اسلامی دانشگاهیان کشور با بیان این‌که جامعه اسلامی دانشگاهیان در طول سی سال، توانسته خط مشی خود را حفظ کند، افزود: همیشه به عنوان یک جامعه دانشگاهی پاک و سالم به جامعه اسلامی نگاه می‌کنیم.

وی ادامه داد: جامعه اسلامی دانشگاهیان هیچ‌گاه نان به نرخ روز خور نبوده و بر روی امواج دیگران سوار نشده است تا به مدیریت اجرایی دست یابد و اگر از بین این مجموعه افرادی هم بوده‌اند که به پست و مقام و مسوولیت رسیده‌اند، به دلیل لیاقت و شایستگی خودشان بوده است.

رییس مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: در عین حال که جامعه اسلامی دانشگاهیان نقاط قوتی دارد، نقاط ضعفی نیز دارد که یکی از نقاط ضعف در این مجموعه عدم کار حزبی است.

وی تصریح کرد: تاریخ جامعه اسلامی با تاریخ تقویم انقلاب برابر است و باید پیشتاز باشد، چرا که در همه صحنه‌ها حضور داشته و با وجود اینکه عده‌ای علیه آن موضع گرفته‌اند، اما این تشکل دانشجویی باید سعی کند به جهت دهی افکار دانشگاهیان به عنوان یک نهاد دانشگاهی اسلامی بپردازد.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان این‌که باید وارد عرصه شوید، یادآور شد: اگر کسی برای خودش کاری نکند، پسندیده است، ولی اینکه کسی برای جمعیت و گروه کار نکند قابل قبول نیست، حرکتی که از شما انتظار می‌رفت، هنوز انجام نشده است؛ در میان شما استادان، اصل فکری هستند اما شما نیز باید در کارها موثر باشید.

هاشمی رفسنجانی در ادامه تصریح کرد: برای اصلاح جامعه باید وارد کارهای اجرایی و قانون گذاری کشور شد که جزء مقتضیات کار سیاسی است و نمی‌توان پذیرفت افرادی مثل شما برای وقت‌گذرانی عضو جامعه اسلامی شده باشند.

وی افزود: این یک بحث بسیار جدی است و همین حرکتی که دارید، قطعاً در تاریخ انقلاب اسلامی موثر است، اما باید در عین حال حرکتی سیاسی، علمی و مذهبی که از مجموعه شما انتظار می‌رود، داشته باشید.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: شما اعضای جامعه اسلامی دانشگاهی به کسانی که انسان‌های با دانش و خوبی هستند، اما تعهدی ندارند و زیر بار مسوولیت نمی‌روند و خود را از صحنه‌ها کنار می‌کشند، امتیاز ویژه‌ای دارید، اما باید گام‌های موثرتری بردارید.

وی خاطرنشان کرد: یکی از گام‌های بزرگی که شما اعضای جامعه اسلامی می‌توانید در بخش تحقیقات بردارید این است که خودتان پرچمدار این حرکت باشید، جنبه نظارتی بگذارید و مطالبه کنید، مجلس نیز ظرفیت آن را دارد که به کمک شما بیاید.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: جامعه اسلامی را پرچمدار تحقیقات کشور کنید، راهکارها نیز روشن است، این بخش تحرک بزرگی نیاز دارد، چرا که وضع موجود در مقایسه با مراکز تحقیقاتی دنیا باعث شرمندگی است.

هاشمی رفسنجانی افزود: شاخص‌ها مشخص است و مهمترین شاخص سیاست که نقشه راه و الگو است و باید محور کارها قرار گیرد، سند چشم انداز است.

وی ادامه داد: تا کی می‌خواهیم بهره‌وری و نیروی انسانی را به کار بگیریم و دائم از جیب خودمان بخوریم، در حالی که روزی اندوخته‌های جیبمان تمام خواهد شد و برای نسل آینده چیزی باقی نمی‌ماند، در نتیجه شما دانشگاهیان باید روی این مساله کار کنید و برای تدوین برنامه پنجم توسعه کشور افکار خود را منتقل کنید.

هاشمی رفسنجانی خاطر نشان کرد: در خصوص مسائل سیاسی، با توجه به این‌که انتخابات بزرگترین عرصه سیاسی کشور است، شما اعضای جامعه اسلامی دانشگاه‌ها در این عرصه بسیار مهم، باید محافظه کاری را کنار بگذارید، چرا که برای افراد آگاه و دانشمندی چون شما ملاحظه کاری و محافظه کاری جایی ندارد و باید خود را به یک نقطه روشن وصل کنید.

وی با بیان این‌که امروز کشور به شما نیاز دارد، گفت: اینگونه که کشور دارد اداره می‌شود، نمی‌توانیم راضی باشیم که مسلمانان خوبی هستیم و یا الگوی جهانی شویم، تعارف که نداریم، کشوری با این سرمایه عظیم نباید در زمستان دچار قطع گاز و در تابستان دچار قطع برق شود و مردم ساعت‌ها وقت خود را در پمپ بنزین‌ها بگذرانند، در حالی که ما صاحب این راه هستیم. بدیهی است که این مسائل و مشکلات به ضعف مدیریت بر می‌گردد.

وی ادامه داد: در مساله سیاست خارجی نیز همین گونه است و در مسائل فرهنگی نیز همین است، شعار زیاد داده می‌شود، ولی در عمل ضد فرهنگ عمل می‌شود.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: اکنون دیگر می‌طلبد که اهل دانش، افکار و راهکارهای خود را برای اداره کشور مطرح کنند.

منبع (+)

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٥/٢٦
تگ ها : عمومی
comment نظرات ()