برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

آمریکا درپی تغییر نظام ایران با چهارصد میلیون دلار!!

میزان و گستردگی این عملیات در ایران که با همکاری سیا هم انجام می‌شده است، به گفته مقامات کنونی و سابق آمریکایی به شدت گسترش یافته است...از جمله طرحهای دیگر آنها هم شناسایی و ربودن اهداف و مهره های ارزشمند به منظور دستگیری و یا کشتن آنها بوده است.
کد خبر: ۱۳۰۰۸ تاریخ انتشار: ۱۰:۴۳ - ۰۹ تیر ۱۳۸۷ تعداد بازدید: ۱۹۹۱۶
با وجود آن‌که در سال‌های اخیر استراتژی دولت آمریکا از تغییر رژیم در ایران به تغییر رفتار جمهوری اسلامی اصلاح شده بود، «سیمور هرش» مدعی شد، سازمان جاسوسی آمریکا طرح‌هایی را با هدف تغییر رژیم ایران گسترش داده است و عجیب آن‌که سال گذشته هم کنگره آمریکا، طرح بوش برای ایجاد بی‌ثباتی در ایران را تصویب کرده بود.

به گزارش سرویس بین‌الملل «تابناک +» به نقل از رویترز، سال گذشته، رهبران کنگره آمریکا با طرح بوش برای درخواست بودجه برای افزایش عملیات‌های متعدد مخفی علیه ایران و در راستای ایجاد بی‌ثباتی در این کشور موافقت کردند.


بنا بر این گزارش، این مطلب در گزارشی در مجله «نیویورکر» روز یکشنبه آمده است. مقاله «سیمور هرش» بر محور کشف اسناد محرمانه امضا شده توسط جورج بوش است که بنا بر قانون آمریکا، باید به آگاهی نمایندگان دمکرات و جمهوریخواه و رهبران سنا و اعضای سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا هم برسد.

یکی از مقامات آگاه از محتویات این اسناد در این مقاله می‌گوید: یافته‌ها متمرکز بر مهار تمایلات اتمی ایران و تلاش برای براندازی دولت ایران و تغیر رژیم در این کشور است که با همکاری با گروه‌های مخالف و دادن پول به آنها صورت می‌گیرد.

هرش پیش از این هم درباره طرح‌های احتمالی دولت آمریکا برای جلوگیری از دستیابی تهران به بمب اتمی، مطالبی نوشته بود که یکی از آنها در آوریل 2006 درباره این تلاش‌ها برای تغییر رژیم ایران از راه‌های دیپلماتیک یا نظامی به عنوان هدف نهایی بوش بود.
گفتنی است، درخواست بودجه برای این عملیات‌های مخفیانه که بوش خواستار اختصاص چهارصد میلیون دلار به آن شده بود، توسط مقامات کنگره تأیید شده بود.

در این مقاله همچنین ادعا شده است: این‌گونه عملیات‌ها علیه ایران، موضوع جدیدی نیست و نیروهای ویژه آمریکایی سال گذشته نیز عملیات‌های مرزی را از جنوب عراق علیه ایران انجام داده‌اند که شامل دستگیری چند نفر از نیروهای سپاه قدس شاخه نظامیان سپاه پاسداران ایران و بازجویی از آنها در عراق بوده است. از جمله طرحهای دیگر آنها هم شناسایی و ربودن اهداف و مهره های ارزشمند به منظور دستگیری و یا کشتن آنها بوده است.

این مقاله ادامه می‌دهد: میزان و گستردگی این عملیات در ایران که با همکاری سیا هم انجام می‌شده است، به گفته مقامات کنونی و سابق آمریکایی به شدت گسترش یافته است. بسیاری از این فعالیت‌ها در گزارش‌های کنونی نیامده که البته بسیاری از رهبران کنگره، پرسش‌های جدی در این باره دارند.

بنا بر این گزارش، از جمله گروه‌هایی که در جریان این عملیات‌ها از حمایت آمریکا برخوردار شده‌اند، می‌توان به جندالله اشاره کرد که به جنبش مقاومت خلق ایران هم معروف است. ولی نصر، کارشناس شورای روابط خارجی آمریکا، این گروه را سازمانی از اشرار که مظنون به ارتباط با القاعده هستند، معرفی می‌کند.

این در حالی است که هیچ ‌کدام از رهبران دمکرات کنگره و یا کاخ سفید و سیا درباره این گزارش اظهارنظری نکرده‌اند.
گفتنی است، آمریکا رهبری تلاش‌های جهانی برای مهار تمایلات اتمی ایران را در دست دارد.

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ٩:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱٠
تگ ها : عمومی
comment نظرات ()