برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

هاشمی رفسنجانی: باید مردم را از همه نظر آزاد بگذاریم/ استبداد کشورها را عقب‌افتا

هاشمی رفسنجانی در همایش نظام اداری:
احزاب ضربه‌گیر نظام هستند
مهم‌ترین بحث ما آزادکردن اراده مردم در امور زندگی‌شان است

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران (+)
سرویس: سیاسی
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: روح کلی سیاست‌های اداری که مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین کرده و به تصویب مقام معظم رهبری رسیده، این خواهد بود که مردم را آزاد بگذاریم؛ چرا که توقعات آنها کمتر از ماست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در مراسم گشایش همایش « دولت، نظام اداری و چشم‌انداز» که از سوی سازمان مدیریت و توسعه‌ی ایران برگزار شد، سخن می‌گفت، با بیان این که اگر از نظر کارشناسان استفاده شود می‌توانیم گام مهمی را در اصلاح امور کشور برداریم، گفت: مدیریت نظام و ساختار نظام اداری اساس کار است و نرم‌افزار این مدیریت خیلی دور از دسترس ما نیست که این همایش باید به این موضوع بپردازد؛ البته ما به موراد دیگری نیاز داریم و باید تحول عمده‌ای ایجاد کنیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این که انقلاب اسلامی با مبنایی که آغاز شد و به نتیجه هم رسید، می‌تواند نقطه‌ی اساسی کار ما باشد، افزود: ما می‌خواهیم به اسلام ناب برگردیم؛ همان اسلامی که دنیای تاریک و ظلمانی 1400 سال پیش را اصلاح کرد و جهان را تکان داد و با برنامه‌ی الهی حرکتی را آغاز کرد که با این که در نیمه‌ی راه دچار آسیب شد، اما امروز نیمی از دنیا در این راه عاشقانه حرکت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم روح انقلاب را از اسلام بگیریم، آن احیای نقش متروک مردم است. هر وقت و هر جا زنجیرهای استبداد را از دست و پای مردم باز کردند، مردم خود راه را پیدا و جامعه را اصلاح کرده‌اند و پیش رفته‌اند.

رییس مجلس خبرگان رهبری هم‌چنین گفت: کلماتی در قرآن هست که در فقه بالنده می‌توان از آن‌ها چیزهای زیادی گفت. مثلا لا اکراه فی الدین یعنی اجبار و اکراهی در دین وجود ندارد که این به حکومت، اقتصاد و ... نیز برمی‌گردد. بدین مفهوم که ماهیت اکراه را در دین نمی‌توان پیدا کرد و حال اگر مردم آن‌قدر آزاد باشند و مطمئن تصمیم بگیرند خیلی چیزها حل می‌شود. مردم آزادند و مال و محصولات‌شان از آن خودشان است. ما اگر با این موضوع به بحث‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی وارد شویم، به قاعده‌ی مهمی وارد شده‌ایم؛ در واقع خود مردم انتخاب می‌کنند؛ چرا که آزاد آفریده شده‌اند؛ بنابراین مساله‌ی مهمی در انقلاب اسلامی وجود دارد و آن این است که به مردم برگردیم.


هاشمی رفسنجانی ادامه داد: به تاریخ دنیا که نگاه می‌کنیم در قطعه‌ای از دوران، حکومت‌ها متمرکز و استبدادی بوده‌اند. پس از انقلاب کبیر فرانسه وضعی که در اروپا پیش آمد موجب شد کم کم نقش مردم احیاء شود و کشورهایی که به موازین دموکراتیک وارد شده‌اند، امروز جزء کشورهای پیشرفته هستند، اما هر جایی که استبداد وجود داشته کشورها عقب مانده‌اند؛ البته استثنائاتی هم وجود دارد، اما قاعده‌ی کلی این است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم‌چنین با تاکید بر مشورت در امور، اظهار کرد: در توصیف قرآن، خوبان کسانی هستند که « و امرهم شورا بینهم» می‌کنند؛ یعنی از استبداد، تنگ‌نظری و خودمحوری پرهیز می‌کنند.

به گزارش ایسنا هاشمی در ادامه با بیان این که ایرانی‌ها به خاطر ظرفیت‌های بالا همیشه جزء بهترین‌ها بوده‌اند، در عین حال افزود: در دنیای جدید علم و دانش محور کار شد و از آن وقت ایران عقب افتاد، آن هم به خاطر آن که گرفتار استبداد بود. در بخش دیگر دنیا یعنی بخش سوسیالیستی هم شخصیت‌هایی همچون مارکس، لنین و دیگرانی ظهور و انقلاب‌های بزرگی را بر اساس عدالت پایه‌ریزی کردند، اما آنها نکته اصلی را فراموش و گمان کردند عدالت با تحمیل و زور ایجاد می‌شود که این امر ضررهای فراوانی را به آنان وارد کرد و دوستانی هم با همان شیوه‌ی انحصاری و تمرکزگرایی که در واقع سلب اراده‌ی مردم بود خسارت‌های زیادی را وارد کردند و مجبور شدند عبور کنند.

وی افزود: در ایران ما، قرار انقلاب بازگشت به اسلام بود؛ بنابراین به مردم متکی شدیم. تعداد کسانی هم که مجاهده و مبارزه نکردند، کم بود و با این روحیه‌ی مردم‌داری، کارهای اول انقلاب را انجام دادیم که دفاع مقدس نمونه‌ی خوب و بی‌نظیری از آن است؛ چنان که کشوری که تنها و به تازگی انقلاب کرده در برابر ارتش بسیار نیرومند بعثی و سفاک ایستادگی می‌کند و پیروزی چشمگیری به دست می‌آورد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که قدرت اساسی ایران در جنگ نیروهای حرفه‌ای و نظامی ما نبود، بلکه آمدن مردم با عشق، انگیزه و استعدادهای انسانی بود، گفت: با حضور مردم توانستیم حق‌مان را از سازمان ملل با قدرت بگیریم نه با چانه‌زنی. در صدر اسلام نیز چنین بود. پیغمبر ارتش حرفه‌ای نداشت، بلکه این مردم بودند که حتی هزینه‌ی جنگ را هم پرداخت می‌کردند. ما نیز اگر در کشورداری همان اسلام را با تبیین علمی و امروز پیاده کنیم بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

هاشمی در ادامه با تاکید بر این که نرم‌افزار نظام اداری که باید از نظام ما منشاء بگیرد، چشم‌انداز است، خاطرنشان کرد: ما در ابتدای انقلاب گام بزرگی برداشتیم و در ماه‌های اول انقلاب قانون اساسی را نوشتیم، کسانی هم که این قانون را تصویب کردند، همان علمای حوزه بودند، این قانون اساسی یک قانون مترقی است که در آن نقش مردم بسیار بزرگ دیده و به گونه‌ای تنظیم شده است که اگر به طور کامل اجرا شود، ما دموکرات‌ترین کشور دنیا محسوب می‌شویم.

وی ادامه داد: طبق قانون اساسی رهبری را مردم باید در دو مرحله انتخاب کنند. هم‌چنین دولت و مجلس را نیز مردم انتخاب می‌کنند. درباره‌ی احزاب و نهادها نیز در قانون اساسی اصول بسیار مترقی وجود دارد. اگر روح آنها با الهام از اسلام باقی بماند مردم ما همواره می‌توانند در صحنه باشند و بسیاری از مشکلات کشور که گمان می‌کنیم با دخالت دولت‌ها می‌تواند حل شود با دست مردم حل می‌شود.

به گزارش ایسنا، هاشمی رفسنجانی در ادامه تاکید کرد: تامین امنیت، تصویب قانون، اساس قضاوت و فسخ منازعات وظیفه‌ی حکومت است اما اینجا نیز مردم شریک هستند. دفاع از ملت و کشور جزء وظایف حاکمیت است و بخش اساسی و زیربنایی آن در اختیار حکومت قرار دارد و قسمت عمده‌ی میدان انحصارا در دست حکومت است، در عین حال تعامل میان مردم و دولت و نظام ظرف خوبی است که مسائل اساسی می‌تواند از آن خارج شود.

رییس مجلس خبرگان رهبری افزود: مبانی اسلامی ما که به قانون اساسی تبدیل شده به سیاست‌های امروز ما برمی‌گردد و برای پیاده کردن آن باید اقدام مناسبی صورت بگیرد. در این صورت حرکت نظام ما بر روی یک ریل قرار می‌گیرد و ایرانی‌ها می‌توانند نقش اساسی ایفا کنند.

هاشمی رفسنجانی، با بیان این که مهم‌ترین بحث ما آزاد کردن مردم و اراده‌ی آنها در امور زندگی خود است، تاکید کرد: نباید تحمیل عقیده به مردم شود. مردم ایران ثابت کرده‌اند که اگر رهبری داشته باشند همواره حلال مشکلات خواهند بود. افکار عمومی در ایران همیشه کمتر اشتباه می‌کند، هم‌چنین در مسائل اقتصادی تنها سکان‌داری با دولت است، پس بگذاریم مردم خود انتخاب کنند؛ بنابراین روح کلی سیاست‌های اداری که مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین کرده و به تصویب مقام معظم رهبری رسیده و اعلام خواهد شد این خواهد بود که مردم را آزاد بگذاریم؛ چرا که توقعات آنها کمتر از ماست.

وی ادامه داد: اگر مردم ببینند همه‌ی امور در دست آنهاست از دولت پاسخگویی نمی‌خواهند و یا در مورد احزاب سیاسی بگذاریم که اگر بد عمل کردند مردم در انتخابات بعدی آنها را حذف کنند. آن‌ها ضربه‌گیر نظام هستند و عملکردشان مهم است. در این صورت نظام ثابت می‌ماند. اگر این حالت وجود داشته باشد ما از تحمیل‌های خارجی مصون خواهیم ماند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، هم‌چنین گفت: مثلا در شهر غزه که شهر کوچکی به اندازه شهر ماست و اسرائیل آنجا را محاصره کرده این قدرت مردم است که این بخش را حفظ کرده است.

هاشمی رفسنجانی هم‌چنین گفت: به هر حال این نظام اداری که توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام طرح و تصویب شد با این هدف اجرایی می‌شود که با کمک شما در صحنه‌ی عمل وارد شود و روح آن این است که استعدادها و عشق مردم به نظام، جامعه و مردم‌شان را تقویت کنیم و پیش ببریم؛ چرا که این کاری است که قرآن از ما خواسته و ما تجربه داریم و موفق شده‌ایم در برابر فشارهای خارجی کارهایمان را به انجام برسانیم.

هاشمی رفسنجانی در پایان گفت: ان‌شاءالله با تجربه‌ی خوبی که مدیران ما دارند و در این 30 سال به نوعی دانشگاه کاربردی را گذرانده‌اند، بتوانند راهی را که از منظر اسلام در پیش‌ رو داریم به پیش ببرند، هم‌چنین اجازه ندهیم خامی‌هایی که از طریق نسل‌های بعدی می‌تواند اتفاق بیفتد، رخ دهد؛ یعنی از تجربیات این مدیران استفاده کنیم تا بتوانیم دستاوردهای مهمی داشته باشیم.

وی همچنین برای وحدت مردم دعا کرد.

  
نویسنده : برای فردا ; ساعت ٢:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۳٠
تگ ها : عمومی
comment نظرات ()