برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

آرام آرام

کارهام آرام آرام داره انجام میشه. نمیدونم چرا زود پیش نمیره؟!

آخر هفته در سیزده رجب عقد و نامزدی برادر آقای همسره. باید تو این هفته به فکر رخت و لباس و آرایشگاه و کادو و ... باشم.

پسری خوبه. میره مهد.


نسل فردای ایران را فقیر تربیت نکنیم! معنای جدید فقر چیست؟

تغییر مفهوم فقر؛ فقر قابلیتی    

در ادبیات جدید توسعه، فقیر به کسی گفته می شود که از قدرت انتخاب کمتر و محدودتری در زندگی برخوردار است.

تعریف رایجی که تاکنون از فقر ارائه شده، فقر اقتصادی بوده یعنی به کسی فقیر گفته می‌شد که از درآمد کمتری برخوردار باشد و البته این تعریفی محدود از فقر است. اما به همان نسبت که طی پنجاه سال گذشته در مفهوم توسعه تغییراتی ایجاد شده، معنای فقر نیز با دگرگونی و سیر تطوری همراه بوده است. توسعه از نگاه صرفاً اقتصادی و مبتنی بر تولید ناخالص داخلی (GDP)، به توسعه سیاسی و فرهنگی و تازه تر به توسعه انسانی متمایل شد تا جایی که برنامه های توسعه کشورها را زمانی موفق می دانند که به کاهش فقر بیانجامد. به همین نسبت ما امروز با تحول در مفهوم فقر مواجهیم.

امروز مفهوم فقر دیگر با فقر درآمدی و فقر معیشتی برابر نیست و از فقر فرهنگی، فقر انسانی و در دهه اخیر از "فقر قابلیتی" سخن در میان است. تعبیر اخیر از فقر را "آمارتیاسن" برنده جایزه نوبل اقتصاد مطرح کرده و نظر او و همکارانش به شاخص کاملتری برای سنجش توسعه انسانی کشورها تبدیل شده است.

ادامه مطلب

نگاهی به یک کانال خواستگاری تلگرامی دختران ایرانی چگونه همسرانی را می پسندند؟

عصر ایران؛ سروش بامداد- یک کانال تلگرامی به تبع یک مؤسسه همسریابی برای دوشیزگان و دخترخانم‌های ازدواج نکرده و نیز خانم‌های جدا شده از همسر قبلی امکان تازه و مدرنی برای همسریابی فراهم آورده است.

این امکان که مشخصات ظاهری، خانوادگی، تحصیلی، محل زندگی و علایق و سلایق خود را به اضافه مشخصاتی که در همسر مورد نظر جست و جو می‌کنند ذکر کنند تا از این رهگذار احتمال ازدواج آنان افزایش یابد و خانواده هایی تشکیل شود.

واکنش برخی نهادهای مسوول یا مدعی البته این است که تنها یک سایت مشخص اجازه دارد و بقیه ندارند و گمان می برند که همچنان می توان فضای کنترلی را ادامه داد یا دخترانی که دوست دارند شوهر کنند، مادر شوند و زندگی تازه ای را تجربه کنند و غالبا هم سی سالگی را پشت سر گذاشته اند کماکان باید منتظر بمانند تا یکی کوبه درِ خانه شان  را به صدا درآورد اما کانال مورد نظر البته به قاعده با هماهنگی ها و جلب موافقت هایی این امکان تازه را فراهم ساخته است.

جدای این که چنین امکان و رویکردی یک تحول بزرگ و بی سابقه به حساب می آید دقت و تأمل در معیارهای مورد پسند خانم‌ها که آشکارا ابراز شده تصویر جدیدی از جامعه ایران و دست کم آرزوهای جوانان ایرانی پیش چشم می گذارد که به کارِ جامعه شناسان، روان شناسان، سیاست مداران، روحانیان ، پژوهش‌گران، فیلم نامه نویسان و هر که با موضوع انسان در دنیای عصر ارتباطات سر و کار دارد، می‌آید.

با این که شاید در نگاه اول تصور شود در جامعه پول‌‌زده کنونی و با غلبه ارزش‌های مادی - به رغم همه داعیه‌های معنویت‌گرایی از تریبون های رسمی و صدا و سیما - نخستین مشخصه مورد علاقه زنان خواستگار یا آماده ازدواج پول و تمکن باشد اما نگاهی به همین فهرست نشان می‌دهد که اتفاقا اولویت دختران آماده ازدواج پول نیست.

یادمان باشد اینها مصاحبه تلویزیونی نیست که سخنان تظاهرآمیز بیان کنند. صحبت از یک عمر زندگی و انتخاب همسر است.

وقتی تصویر خود را - البته به شکل متعارف و همان گونه که در خیابان و دانشگاه و محل کار ظاهر می شوند- منتشر کرده اند و تمایل خود را به همسر یابی پنهان نمی کنند به قاعده ابایی هم نباید داشته باشند که بگویند شوهر پول‌دار می خواهند و ضرب المثل قدیمی را به یادآورند که «مرد باید پول‌دار باشه، کچل و بد اخلاق!»

شاید گفته شود علت این است که اولا کسانی که آمادگی خود را برای ازدواج اعلام کرده و ریسک طعنه های احتمالی را به جان خریده اند طبعا نبایدشرطی بگذارند که کار را مشکل کند ثانیا آدم پول دار چه بسا از طرُق  دیگری بتواند همسر اختیار کند و سراغ این گونه مراکز و موسسات و کانال ها نرود و سوم هم این که با نگاه بدبینانه برای پول شرط نمی گذارند اما بعدتر مطالبه می کنند.

 با این حال برخی دوشیزگان و خانم هایی که اجازه انتشار فرم های خود را در این کانال داده اند هوش‌مندانه به مقوله تمکن مالی هم اشاره کرده‌اند و می‌بینیم کسی اقامت در شمیران را در زمره شرایط خود قید کرده یا دیگرانی نیز بر توان تأمین نیازهای زندگی تاکید دارند و به بیان دیگر رودربایستی ندارند.

نگاهی به مشخصات مورد نظر در غالب فایل ها نشان می دهد این خانم ها بیش از هر موضوع دیگری بر «صداقت» تاکید دارند. همچنین بر «مسوولیت پذیری» و « اخلاق خوش». تفاوت جدی معیارها و پسندهای این نسل اما با نسل های قبل شاید در این باشد که بسیاری همسری را می پسندند که «‌اهل سفر» و « تفریح» باشد.

اینها ارزش های بسیار مدرنی هستند و بسیار بعید است که مادران و مادر بزرگ های ما در میان خصوصیاتی که برای شوهران خود می خواستند یا می جُستند یا اگر هم بیان نمی کردند در ذهن داشتند سفر و تفریح را هم می آوردند و نهایت آرزوی بندگان خدا شاید یک زیارت بود.

نکته دیگر هم توجه صریح به «ظاهر» است. چندان که شیک پوشی، اندام مناسب و خوش سیمایی و قد و قامت بالا در بسیاری از موارد آمده است.

از زاویه دیگری هم می‌توان نگاه کرد و از خلال این موارد ازعلایق جامعه بزرگ ترخانم های امروزی هم آگاه شد و در پی آن به راز برخی از جدایی ها، طلاق ها، ناسازگاری ها و نارضایتی ها هم پی بُرد.

مثلا وقتی این همه بر ظاهر و آراستگی و شادی و سرزندگی و اهل سفر و تفریح بودن تأکید می شود به این معنی است که ریشه برخی نارضایتی ها را قطعا باید در فقدان همین مؤلفه ها جُست.

کانال خواستگاری بانوان که در آن دختران و دوشیزگان و حتی خانم‌های مطلقه مشخصات خود را برای ازدواج اعلام می کنند به شکلی غیر قابل انکار و کاملا مستند از پوست اندازی جامعه خبر می دهد و این که شماری از پرورش یافتگان دستگاه عریض آموزش و پرورش و مخاطبان تریبون های رسمی با معیارهایی متفاوت از آموزش های رسمی به زندگی نگاه می کنند.

تحلیل ها و تفسیرهای متفاوتی درباره این پدیده می توان ارایه داد اما ملموس ترین آنها همین حس زندگی دوستی و لذت بردن و امکان انتخاب است.

شرف الشمس چه قدر واقعیت دارد؟

شرف الشمس چیست ؟ چه آثاری دارد ؟ آداب آن چگونه است ؟ در چه روز واقع می شود ؟ آیا تکرار آن در هر سال لازم است ؟ و ده ها سوال دیگر؛ از جمله نکاتی است که علیرغم مبتلا به بودن اذهان مردم به این موضوع ،غالبا در رسانه های دینی به آن پرداخته نشده است.


شرف الشمس

نوزدهمین روز از ماه فروردین برای منجمان مسلمان اهمیت ویژه ای داشته است. روزی که خورشید 19 درجه در برج حمل(فروردین) باشد. آن ها می گویند این روزخاص بنابه محاسبات نجومی، روزی خوش یمن و بابرکت است و البته در ساعت های خاصی در این روز، بهترین موقعیت خورشید در کهکشان در سال است.

ابوریحان بیرونی در کتاب التفهیم  در باب  « در احکام نجوم »  فصل « بهرهای (بهره ها ) ستارگان اندر بروج »   زیر عنوان «شرف و هبوط ستارگان کدامند ‌‌» مطالبی را در خصوص شرف سیارات نوشته است .

براساس جدول کتاب التفهیم  شرف شمس هنگامی است که خورشید 19 درجه در برج حمل  باشد.

در میان عامه مردم هم این روز، روزی است که موکلان خورشید به زمین می آیند و چند ساعتی را در زمین می گذرانند. ساعت هایی که برای اهل زمین، از جمله خوش یمن ترین ساعت ها سال است.

 

شرف الشمسی که سنگ نیست

در باور عامیانه، «شرف الشمس» نگین انگشتری زردرنگ است که بعضی ها به نیت گشایش در کارها به دست می کنند. اما در واقع شرف الشمس سنگ نیست. بلکه دعایی منسوب به امام علی(علیه السلام) است که در روز نوزدهم فروردین با آدابی خاص می نویسند و نقشی رمزگونه را پشت انگشتر عقیق زردرنگ حک می کنند.

در روز شرف الشمس شکل شرف الشمس را از ساعت 11 ظهر تا ساعت 23 روی طلا ، عقیق زرد ، پارچه زرد کشیده و یا حک نموده و یا با خط زرد روی کاعذ و یا پارچه می نویسید و دعای آورده شده را خوانده و نوشته و بعد هر حاجتی که از خدا دارند را زیر دعا می نویسند و در قرآن می گذارند.

ادامه مطلب

مواظب باشیم

آدم باید خیلی مواظب حرف زدنش، ایمیل زدنش، تلفن زدنش باشه.

گاهی یکی از دوستامون باهامون مشورت میکنه و ما نظرمون رو بهش میگیم، دارم تجربه میکنم که آدم باید کلا دهنش رو ببنده. معلوم نیست بعد چه نقل قولی از آدم میشه. آدم دیگه خبر نداره که چه برداشتی از حرفش کردند و چی منتقل کردند به دیگران.

کلا دارم به این نتیجه میرسم که بهتره آدم به نزدیکترین دوستهاش هم درمورد دیگران حرف نزنه و تو هیچ کاری دخالت نکنه و بانی هیچ امر خیر و شری نشه.

بهترین جواب شاید این باشه که نمیدونم. نظری ندارم. بررسی میکنم. خیلی نزدیک نبودیم که بدونم.

وافعا ناراحت شدم امروز یک نقل قول از من کردند که واقعا یادم نمیاد من گفته باشمسوال

 

پ.ن: یک چیز دیگه هم که تو این دوره زمونه باید حواسمون باشه ضبط صدا با موبایله. باید یادمون باشه که با هر کی حرف میزنیم ممکنه همون لحظه داره صدامون رو ضبط میکنه.

واااااای چقدر بده این احساس عدم امنیت حتی از جانب همکارها و دوستهای نزدیکمون!!!


روزهای خوب

خدا رو شکر اوضاع بر وفق مراده. همه چی خوبه. در حال مراقبه هستم. اوضاع احوال روحی و کاریم خوبه. دارم سعی میکنم نمازهام رو اول وقت بخونم. خوبه. به زندگی ادم نظم میده ضمن اینکه وقتی نماز رو اول میخونی انگار روز طولانی تر میشه!. از هفتم اومدیم سر کار. شروع خوبی بود. خوشبینم انشاالله امسال سال خیلی خوبی برای همه مون باشه.


سومین روز فردوردین

سومین روز فروردینه. پسری از شب عید شدید مریضه. تبش قطع نمیشه. دیروز بردمش بیمارستان باهنر. بدون شربت تب بر، تب میکنه. به جز خونه مادر بزرگش جایی نرفتیم. حالش مساعد بیرون رفتن نیست و البته برای من هم خوبه واقعا حوصله خاله بازی با فامیلهای آقای همسر رو نداشتم. یک جورایی میتونم بگم راحت شدم. پدر و مادر و برادرم هنوز به خاطر فوت خاله ام شهرستانند و ما فامیلی نداریم که بخوایم بریم دیدنشون. کسایی رو هم که دارم دلم نمیخواد برم. قبلا خونه هر کی از دوست و آشناهای من که میرفتم چون نمیرفتیم بازدیدشون رو پس بدیم یا دعوتشون نمیکردیم که بیاین، یا به خاطر دیر و زود رسیدنمون به اونجا و ... من کلی غصه میخوردم. خدا رو شکر که اون دندون رو هم کشیدم و میگم بذار همه فکر کنند من اهل رفت و آمد نیستم. به ناراحتی و خودخوری و دلخوریهاش نمی ارزه. نشستم تو خونه. کاش پسری هم سالم بود و میذاشتند که به حال خودمون باشیم.

در هر حال امسال برای من سال خوبیه. خیلی خوب. خدایا شکرت که بهم نظر کردی و این وضعیت فعلی خوب رو برام فراهم آوردی. انگار از جهنم به برزخ منتقل شدم. امیدوارم امسال سال بهشتی شدن باشه برامون


سفر اوباما به کوبا / اولین سفر یک رئیس جمهور آمریکا بعد از 88 سال

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا دیروز در قالب یک سفر تاریخی به همراه اعضای خانواده اش  وارد هاوانا پایتخت کوبا شد.

به گزارش عصر ایران به نقل از نیویورک تایمز پس از بیش از 6 دهه خصومت در روابط آمریکا و کوبا این سفر تاریخی نخستین سفر رسمی رییس جمهوری آمریکا به کوبا در 88 سال گذشته محسوب می شود و نشان از چرخشی تاریخی در روابط دو کشور متخاصم است.

کوبا پس از انقلاب کمونیستی در سال 1959 با آمریکا روابط سیاسی نداشته است و آمریکا نیز کوبا را تحت تحریم های شدید اقتصادی و سیاسی قرار داده است.

اوباما در جریان این سفر دو روزه با رائول کاسترو رهبر کوبا دیدار و گفت و گو خواهد کرد ولی هیچ برنامه ای برای دیدار او با فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا که هم اینک دوران بازنشستگی خود را می گذراند و اداره امور کشور را به برادر کوچکترش رائول سپرده است،در برنامه سفر او گنجانده نشده است.

اوباما دیروز پس از ورود به هاوانا وارد یک منطقه قدیمی از پایتخت شد و به همراه همسر و دو دخترش از یک کلیسا بازدید کرد و مورد استقبال جمعی از شهروندان کوبایی قرار گرفت. برخی از شهروندان کوبایی در استقبال از او شعار سر می دادند.

با وجود استقبال عمومی از سفر رییس جمهور آمریکا به کوبا اما دیروز گروهی موسوم به بانوان سفید پوش که غالب آنهاهمسران و مادران زندانیان سیاسی کوبایی هستند، با برپایی تظاهرات به سفر رییس جمهور آمریکا به کوبا اعتراض کرده و خواستار تشدید فشارها به حکومت کوبا برای آزادی زندانیان سیاسی شدند.

کاخ سفید اعلام کرده است اوباما در جریان این سفر دو روزه با گروه هایی از مخالفان حکومت کوبا از جمله با نمایندگانی از گروه بانوان سفید پوش ملاقات خواهد کرد.

دولت ایالات متحده آمریکا خواستار اعمال اصلاحات از سوی حکومت کمونیستی کوبا در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی است.

با وجود عدم دیدار اوباما با فیدل کاسترو ، رهبر سابق کوبا این هفته میزبان نیکولاس مادورو رییس جمهور ونزوئلا بوده است. برخی ناظران معتقدند عدم ملاقات فیدل کاسترو با اوباما و در مقابل دیدار او با مادورو حامل پیام هایی از احتمال وجود اختلافات داخلی در حزب حاکم کمونیست کوبا درباره از سرگیری روابط با آمریکا است.

اوباما و رائول کاسترو در دسامبر سال 2014 ضمن دیدار دو جانبه توافق کردند روابط سیاسی دو کشور را گام به گام برقرار سازند.


درباره پیام نوروزی استاد اسطوره‌ای آواز و زندگی

عصر ایران؛ محمدرضا شعبانعلی - امروز پیام نوروزی استاد شجریان را دیدم و شنیدم. پیامی که بسیار آرامش‌بخش و شادی آفرین بود.

قطعاً نه به خاطر اینکه ایشان با سر تراشیده در برابر دوربین قرار گرفته بودند و یا اینکه تلویحاً از بیماری سرطان که آن را تجربه می‌کنند سخن گفتند.اینها نمی‌تواند خبر خوشحال کننده‌ای باشد.

مستقل از اینکه موسیقی سنتی را دوست داشته باشیم یا نه، استاد محمدرضا شجریان سرمایه‌ای هستند که هر نوع بی احترامی به ایشان یا خوشحالی از هر نوع مشکل یا چالش ایشان، غیرقابل درک و توجیه ناپذیر است.

درباره پیام نوروزی استاد اسطوره‌ای آواز و زندگی

چیزی که خوشحال کننده و آرامش‌بخش بود، نگاه این استاد بزرگوار به سرطان بود. وقتی که از آن به عنوان یک "دوست و مهمان پانزده ساله” نام بردند که "دستور داده موهای سرم را کوتاه کنم”. در آن لحظه نفس آرامی کشیدم.

خوشحال شدم که کسی که سالها صدایش را شنیده‌ایم و دوست داشته‌ایم و لحظه‌های بسیاری از ما ایرانیان را پر کرده و قطعاً در آینده‌ی ایران هم در حد چهره‌ای اسطوره‌ای باقی خواهد ماند، چیزی فراتر از صدای خوش و هنر آواز دارد.

او به چنان معرفت و شناختی از دنیای اطراف خود رسیده که سرطان را مهمان می‌بیند و دوستی هم‌خانه که گویی هر دو برای مدتی – که اکنون به پانزده سال رسیده است – در یک تن، همسایه شده‌اند.

شعار دادن در مورد نترسیدن از مرگ و دوستی با سرطان، کار سختی نیست. اما کسانی که تجربه‌های مشابه داشته‌اند و دارند و یا به هر دلیل،‌ واقعیت مرگ را در نزدیکی خود احساس کرده‌ و می‌کنند (تجربه‌ای که حسین اسرافیلی به زیبایی بیان می‌کند: می‌برم منزل به منزل چوب دار خویش را، تا کجا پایان دهم آغاز کار خویش را) شاید بهتر درک کنند که چنین تعبیری، فراتر از یک حرف شاعرانه است و از درکی عمیق نسبت به زندگی خبر می‌دهد.

همه‌ی ما، با هر نفسی که می‌کشیم، گامی به سوی مرگ نزدیک‌تر می‌شویم. سرطان، فقط یک نام است.

شاید بتوان گفت هر یک از ما، در لحظه‌ی تولد با غده‌ای سرطانی به دنیا می‌آییم که ده یا بیست یا شصت یا هفتاد سال در روح و جانمان رشد می‌کند و روزی، ترکیب به هم پیوسته‌ی تن ما را از هم فرومی‌‍پاشد.

بسیاری از ما چنین لحظه‌ای را فراموش می‌کنیم. بعضی دیگر هم "عزادار آن لحظه” می‌شویم.

تاریخ بشر در مواجهه با پدیده‌ی طبیعی مرگ، به چه مسیرهای غیرطبیعی که هدایت نشده است! وقتی به جایی می‌رسیم که سلول سرطانی را دوست و هم‌خانه‌ی خود می‌دانیم و می‌‍پذیریم که هیچ یک، نسبت به این تن، محق‌تر نیستیم و روزی اراده‌ی من این بود که مو بر این سر باشد و امروز او دوست دارد که مو بر این سر نباشد، مرزهای خودساخته با جهان را به تدریج فراموش می‌کنیم.

حالا می‌شود موسیقی شجریان را با لذت بیشتری گوش داد. او فقط صدایی زیبا نیست که به شعر شاعران ما افزوده شده باشد. بلکه حنجره‌ای است که هستی را شاید نزدیک به همان‌ها که آن حرفها را گفته‌اند می‌فهمد و بی‌هوده نیست که صدایش، چنین سحری را آفریده و می‌‌آفریند.

عمرش دراز و صدایش جاودان.

دانشگاه تهران در سالی که گذشت

فروردین

دانشگاه تهران در جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه‌های منطقه یک درخشید.

اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ و برتر در پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران برگزار شد.

دکتر مجید سر‌سنگی به‌عنوان معاون فرهنگی دانشگاه تهران منصوب شد.

تفاهم‌نامه همکاری میان دانشکده علوم‌انسانی دانشگاه «ارفورت» و دانشکده الهیات و معارف اسلامی به امضاء رسید.

نخستین جشن فارغ‌التحصیلی دانش‌آموختگان دانشکده علوم و فنون نوین برگزار شد.

دانشگاه تهران در رتبه‌بندی موضوعی کیو.اس با کسب رتبه برترین دانشگاه ایران درخشید.

رییس دانشگاه دولتی مسکو با رییس دانشگاه تهران دیدار کرد.

سفیر ترکیه با رییس دانشگاه تهران دیدار کرد.

 

اردیبهشت

رییس و هیات رئیسه دانشگاه تهران با وزیر امور خارجه دیدار کردند.

ادامه مطلب