برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

آزارم میدهی

مشاهده یادداشت خصوصی

ادامه مطلب

بی اعتنا

انـدوه که از حــد بگــذرد جایش را میدهد به یک بی اعتنایی مـزمـن!

دیـگه مـهـم نـیـســت بـودن یا نـبـودن! 

دوست داشتن یا نـداشتن!

دیگه حسی تو رو به احساس کردن نمی کشاند! 

در آن لحظه فـقـط در سکوت غـرق میشـی

و فقط نـگـاه میکـنی, نـگــــــــــاه…..!

 

سـکوت" خطرناکتر از "حـرفهای نیشدار" است! بدونِ شَـک کسی که "سُکــوت"

مـی کــند؛روزی حرفهایش را سرنوشت به شما خواهد گفت.

ادامه مطلب

مثل قبل...

در زندگی هر آدمی از یک روزی، یک جایی، یک نفری، یک حسی به بعد...

دیگه هیچ چی مثل قبل نیست...

اسمشو چی بذارم؟

تقدیر؟

ادامه مطلب

ساده لوح نباش

ﺁﺩﻣﻬﺎ ﺷﺒﻴﻪ ﺣﺮﻓﻬﺎﻳﺸﺎﻥ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ ...

ﺳﺎﺩﻩ ﻟﻮﺡ ﻧﺒﺎﺵ !!

ﻫﻴﭽﻜﺲ , ﺩﻳگرﯼ ﺭﺍ , ﺑﺮﺍﯼ ﭼﻴﺰﯼ ﻛﻪ ﻫﺴﺖ ﺩﻭﺳﺖ

ﻧﺪﺍﺭﺩ !

ﻋﻼﻗﻪ ﯼ ﺁﺩﻣﻬﺎ ﺑﻪ ﻫﻢ , ﺍﺯ ﻧﻴﺎﺯﻫﺎﻳﺸﺎﻥ ﺷﺮﻭﻉ ﻣﻴﺸﻮﺩ ,

ﻧﻴﺎﺯﻫﺎیی ﻛﻪ ﺷﺎﻳﺪ ﺭﻭﺯﯼ , ﺁﺩﻡ ﺩﻳﮕﺮﻱ , ﭘﺎﺳﺦ ﺑﻬﺘﺮﯼ

ﺑﺮﺍﻳﺸﺎﻥ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ...

حسین پناهی

ادامه مطلب

دلسپرده

من زنده بودم اما انگار مرده بودم
از بس که روزها را با شب شمرده بودم
یک عمر دور و تنها، تنها بجرم این که
او سرسپرده می خواست ، من دل سپرده بودم
یک عمر می شد آری در ذره ای بگنجم
از بس که خویشتن را در خود فشرده بودم
در آن هوای دلگیر وقتی غروب می شد
گویی بجای خورشید من زخم خورده بودم
وقتی غروب می شد وقتی غروب می شد
کاش آن غروب ها را از یاد برده بودم

"محمد علی بهمنی"

ادامه مطلب

سکوت

گاهی سکوت یک عادته

و

ترک عادت مشکل

ادامه مطلب

مرور این چند روزه

مشاهده یادداشت خصوصی

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٩/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

 

برای همه پیش می‌آید که در طول زندگی خود کسی که دوست دارند، به او نیاز دارند، یا چیزی که تصور می‌کردند برایشان می‌ماند را از دست بدهند. اما همین از دست دادن‌هاست که ما را قوی‌تر کرده و به سمت فرصت‌هایی برای رشد و شادی در آینده هدایت می‌کند. گاهی اوقات برای اینکه بتوانید دوباره متولد شده و مدلی قوی‌تر و باهوش‌تر از خودتان شوید، باید اول کمی از درون فرو بریزید. در ادامه ایمیل درس‌هایی از زندگی را برایتان عنوان می‌کنیم که کمکتان می‌کند با درکی بیشتر به جلو پیش روید ...

۱. شما آن چیزی نیستید که در گذشته برایتان اتفاق افتاده. گذشته شما هر چقدر هم که دردناک بوده باشد، آینده، روشن و پاک در مقابلتان است. شما دیگر عادت‌های گذشته‌تان نیستید. دیگر شکست‌های گذشته‌تان هم نیستید. دیگر آن چیزی نیستید که روزی دیگران با شما رفتار می‌کردند. شما همان چیزی هستید که همین الان تصور می‌کنید هستید. درست همان چیزی که همین الان مشغول انجام آنید.

۲. به چیزهایی فکر کنید که دارید، نه چیزهایی که ندارید. شما همانی هستید که هستید و همان چیزهایی را دارید که همین الان دارید. آنقدرها هم نمی‌تواند بد باشد چون اگر غیر از این بود قادر به خواندن این مقاله در این لحظه نبودید. مسئله مهم این است که یک فکر مثبت پیدا کنید که الهام‌بخش شماست و به شما برای پیش رفتن در زندگی انگیزه می‌دهد. به این فکر بچسبید و روی آن تمرکز کنید. ممکن است تصور کنید که چیزهای زیادی ندارید یا اصلاً هیچ چیز ندارید، اما ذهنتان را دارید که می‌تواند به شما انگیزه دهد. برای پیش رفتن در زندگی همین برایتان کافی است.

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٩/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

اظهارات جنجال برانگیز یک جامعه شناس درباره "پدیده پاشایی"

تحلیل آنچه به «پدیده پاشایی» شهرت یافت، بار دیگر حاشیه‌ساز شد. این‌بار نه مرگ پاشایی و واکنش و حضور گسترده و غیرقابل پیش‌بینی مردم، بلکه اظهارات جنجالی روشنفکران و جامعه‌شناسانی که در کمتر از یک ماه از گذشت این اتفاق، برای چندمین بار به تحلیل این پدیده نشسته بودند، خبرساز شد.

به گزارش اعتماد، انجمن جامعه‌شناسی دانشگاه تهران روز سه‌شنبه ١٨ آذرماه نشستی تحت عنوان «پدیدارشناسی فرهنگی یک مرگ» با حضور اساتید و جامعه‌شناسانی همچون حمیدرضا جلایی‌پور، سعید معیدفر، یوسفعلی اباذری، نعمت‌الله فاضلی، محمدسعید ذکایی، هادی خانیکی، محمد‌امین قانعی‌راد و... در تالار ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار کرد.

در میان همه تحلیل‌های صورت‌گرفته از «پدیده پاشایی» در این نشست، صحبت‌های یوسفعلی اباذری، استاد جامعه‌شناسی و دانشیار دانشگاه تهران با واکنش گسترده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

لحن صریح و بی‌پرده اباذری در تحلیل «پدیده پاشایی»، که با انتقاداتی به عکس‌العمل هواداران و حوزه رسمی همراه بود، در همان تالار ابن‌خلدون با واکنش حاضران و جنجالی شدن فضا همراه شد و با گذشت چند روز از انتشار فایل صوتی و متن صحبت‌های او در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، همچنان موافقت‌ها و مخالفت‌ها به اظهارات «جنجالی» او ادامه دارد.

ادامه مطلب

تفاوت اختلال خواب بین مردان و زنان

زنان به دلیل ساعت بیولوژیکی داخلی و هورمون‌هایشان نسبت به مردان بیشتر از بی‌خوابی رنج می‌برند.
به گزارش فارس،‌ بر اساس یک نظرسنجی انجام شده توسط بنیاد ملی خواب 63 درصد زنان و 54 درصد مردها چند شب در هفته از بی‌خوابی رنج می‌برند و به احتمال زیاد زنان در طول روز حالت خواب آلودگی دارند.
چرا زنان در اختلال خواب نسبت به مردان متفاوت هستند؟ به گفته پزشکان این موضوع یک دلیل بیولوژیکی داخلی و هورمونی دارد.
انسان نیاز به خواب دارد و خواب خوب شبانه بدن ما را برای روز بعد آماده می‌کند؛ فعالیت بدنی و رژیم غذایی نیز از ضروریات زندگی است؛ هنگامی که ما خواب هستیم بدن ما استراحت می‌کند اما مغز در هنگام خواب همچنان فعال است؛ به طور کلی مدت خواب برای بزرگسالان باید بین 7 و 9 ساعت باشد.
دکتر Charles Czeistler رئیس بنیاد ملی خواب و رئیس پزشکی خواب در دانشکده هاروارد گفت: ساعت بیولوژیکی داخلی، سرعت و مدت زمان خواب را کنترل می‌کند. ساعت بیولوژیکی داخلی باعث هماهنگ شدن روز و شب می‌شود و روز و شب را برای بدن مشخص می‌کند؛ در حالی که ساعت بیولوژیکی در زنان 6 دقیقه سریع‌تر نسبت به مردان در حال حرکت است اما این دقیقه‌ها با اضافه شدن باعث می‌شوند ساعت بیولوژیکی زنان حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم زودتر از مردان تنظیم شود.
ساعت بیولوژیکی زنان، آنها را صبح زودتر بیدار می‌کند و شب مانع خواب آنها می‌شود.
ساعت خواب زنان هر روز جلوتر می‌رود، آنها می‌خواهند دراز بکشند و نسبت به روز قبل یه کم زودتر بلند شوند اما آنها موفق به انجام این کار نمی‌شوند؛ این به خاطر تضاد بین زمان بیولوژیکی و زمان واقعی خواب زنان است، زنان در خوابیدن دچار مشکل می‌شوند و مدت زمان خواب آنها کاهش پیدا می‌کند.
تفاوت در تنظیم هورمونی زنان و مردان نیز نشان می‌دهد آنها در اختلال خواب یکسان نیستند؛ استروژن باعث کوتاه شدن چرخه خواب می‌شود؛ به همین دلیل زنان اغلب در زمان قاعدگی، حاملگی یا یائسگی مشکلاتی در خوابیدن دارند؛ در مقابل مردان بیشتر به دلیل قطع جریان تنفسی یا چربی دور گردن دچار اختلال در خواب می‌شوند.
به گفته پزشکان حدود 17 درصد مردان و 9 درصد زنان مبتلا به بی‌خوابی هستند.
به گفته دکتر «چارلز» می‌توان از این اختلال خواب و کمبود خواب جلوگیری کرد؛ بهداشت خواب خوب ضروری است و این در صورتی است که فرد در زمان واقعی و در یک ساعت مشخص هر شب به رختخواب برود؛ برای تنظیم خواب شبانه باید به اتاق خواب رفت، تمام چراغ‌ها را خاموش کرد و اتاق را خنک نگه داشت.
ادامه مطلب

سیب و سرطان ؛ چه باید کرد؟

عصرایران - "سیب را با پوست نخورید" ؛ این مهم ترین توصیه وزیر بهداشت به مردم است که عجالتاً حواس شان بیشتر به سرطان معده باشد که علت عمده آن، باقیمانده سموم کشاورزی در میوه ها و سبزیجات است.

در این باره نکات زیر قابل توجه است:


الف - این که بعد از سال ها کتمان و سکوت، یک مسؤول ارشد دولتی رسماً به وجود عوامل مرگبار در محصولات کشاورزی اذعان کرده ، یک اتفاق مهم و مثبت است. وزیر بهداشت نیز می توانست مانند بسیاری از مسؤولان دیگر، "تکذیب" کند و همه چیز را گل و بلبل جلوه دهد ، اما او این کار را نکرد و به مقتضای وجدان، سوگند پزشکی و وظیفه سازمانی اش، سلامت مردم را بر سیاست ترجیح داد. این جای قدرشناسی و امیدواری دارد.

سیب و سرطان ؛ چه باید کرد؟

ب - هر چند که وزیر به مردم توصیه کرده است که سیب را با پوست نخورند، اما محصولات دیگری مانند خیار، کاهو، گلابی، گوجه فرنگی، سبزیجات و ... نیز این نگرانی را همراه خود دارند که مبادا با خوردن شان، سموم پوست و درون شان نیز وارد بدن شود.

خلاصه مشکل این است که:
- برخی سموم کشاورزی تا زمان برداشت و مصرف بر روی محصولات باقی می مانند
- برخی میوه ها بعد از این که با پارافین و نظایر آن -که سرطان زا هستند- براق می شوند به بازار عرضه می شوند
- برخی محصولات با آبی که نیترات بیش از حد استاندارد و آلودگی های محیطی دارد آبیاری می شوند و این سموم به بافت محصولات راه می یابد

با این اوصاف، حتی اگر مشکل سیب بعد از کندن پوست آن حل شود، مردم می پرسند که با سایر محصولات چه کنیم؟ مخصوصاً محصولاتی که نمی شود پوست شان را کند، مانند کاهو، فلفل، گوجه فرنگی، سبزیجات و ... .

ادامه مطلب

وزیر دفاع عراق: ورود 17 میلیون نفر به کربلا برای اربعین / 2.2 میلیون نفر از ایرا

وزیر دفاع عراق اعلام کرد بیش از 17 میلیون نفر برای گرامیداشت سالگرد چهلم امام حسین به شهر کربلا آمده اند.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه،  خالد العبیدی وزیر دفاع عراق توضیح داد: تعداد زائران شیعه که برای سالگرد چهلم امام حسین به شهر کربلای مقدس آمده اند از 17 میلیون نفر عبور کرده است.

 العبیدی که به هنگام دیدار از شهر کربلا سخن می گفت ادامه داد: تعداد زائران از کشورهای عربی و غیرعربی 4.5 میلیون نفر است که نیمی از آنها ایرانی اند. تعداد زائران عراقی هم به 13 میلیون نفر رسید.

وزیر دفاع عراق: ورود 17 میلیون نفر به کربلا برای اربعین / 2.2 میلیون ایرانی هستند

 
مقامات عراقی  اوایل هفته گفته بودند که بیش از یک میلیون ایرانی برای زیارت کربلا با عبور از مرز، وارد عراق شدند.

وزیر دفاع عراق افزود: این تعداد از زائران کربلا فرماندهان عملیات تامین امنیت را مجبور کرد طرح های خود را تغییر دهند و ورودی های جدیدی را به این شهر باز کنند.

خبرگزاری فرانسه اضافه کرد: در حالی که سالگرد چهلم امام حسین روز شنبه 13 دسامبر است اما میلیون ها شیعه از روزها قبل با پای پیاده به سمت کربلا حرکت کردند تا مرقد امام حسین سومین امام معصوم و برادرش حضرت عباس را زیارت کنند.

مقامات عراقی امسال برای کنترل شرایط، تدابیر شدید امنیتی را به اجرا گذاشته اند که شامل بستن بسیاری از راه های اصلی در پایتخت (بغداد) و جلوگیری از رفت و آمد خودروها میان بغداد و کربلاست.

مراسم اربعین امسال پس از چند ماه از سیطره داعش بر مناطق گسترده ای از عراق همزمان شده است.

داعش بارها وعده داده است برای تصرف بغداد  و کربلا تلاش خواهد کرد.

 عقیل الطریحی استاندار کربلا هم گفت: زیارت اربعین امسال بزرگترین در بین سال های اخیر است. زیارت اربعین امسال استثنایی است زیرا زائران از چالش گروهک های تروریستی داعش عبور کرده اند.

ادامه مطلب

فال روزانه

این فال امروز منه :)

You are likely in a quiet, reflective mood today, homa. It may be that you receive a communication from an old friend who sets your mind thinking back to the good old days of your youth. You can't help but look at some of the pivotal decisions you made in your life and wonder how your life would be different had you made different choices. This is a pointless game to play, homa. Rather than wondering about "what if," your time would be better spent embracing what you have.

ادامه مطلب

دلم گرفته...

دلم گرفته نمیدونم چرا...

خیلی وقته که دلم گرفته، مدتها است که دیگه شادی واقعی رو حس نمیکنم. مدتهاست که دلم هر روز تنگ تر و تنگ تر میشه، مهربونیم کمتر میشه،کینه هام بیشتر. اشکها بی هیچ دلیل سرازیر میشن و تنهایی فرصتهایی میشه برای اشک ریختنهای بی بهانه و بی انتها. دلم میخواد برم پونزده شونزده سال پیش، پونزده شونزده ساله که طعم شادی رو نچشیدم. این روزها بیشتر از هر وقت دیگه ای دل تنگم

 

ادامه مطلب

مادر بودن

مادر بودن حس غریبیه!

یک حس خاص. یک حس که تا مادر نباشی نمیتونی درکش کنی. یک حس خوب که همیشه باهاته. نگرانی، شادی، حواسپرتی،هدفمندی، غم... نمیدونم بین این حسهای مبهم کدومشون بهترین تعریف برای حس مادریه؟ شاید بشه سر جمع اسم همشون رو گذاشت عشق به فرزند.

هر جا که هستم، هر کار که میکنم، حتی کارهایی که با تمرکز بالا انجام میدم، باز یک بخش از فکرم، یک بخش از ذهنم، یا بهتر بگم یک بخش از وجودم پیش پسریه.هر چی میخوام بخورم اول چشمهای درشت پسری و دهن گنجشکیش که با شور و شادی باز میشه برای خوردن غذا جلوی چشمهامه. دست به هر چی میزنم، میگم ا! کاش پسری اینجا بود. وقتی برمیگردم خونه و اونجور پایکوبی میکنه، بارها و بارها میره عقب و میپره تو بغلم و سعی میکنه صورتم رو بخوره و با تمام وجود تو صورتم چنگ میزنه که بگه چقدر خوشحاله از دیدنم، یک حسی بهم دست میده که قابل توصیف نیست. اینکه تو دنیا برای یک نفر با ارزش ترین موجودی، باید باشی که باشه، چنگ میزنه تو دل آدم. نمیدونی باید شاد باشی یا نگران. 

حس عجیبیه حس مادر بودن.

ادامه مطلب

آبروی مؤمن

مشاهده یادداشت خصوصی

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٩/۱٤
Comments نظرات () لینک دائم

گاردین: ایرانی‌ها جنگنده های 40 ساله را استادانه به پرواز در می آورند

در پی خبر تکذیب شده بمباران مواضع گروه تروریستی داعش از سوی جت های جنگنده های اف 4 ایرانی، مساله قابلیت های نیروی هوایی ایران به رغم بیش از 35 سال تحریم مورد توجه برخی رسانه ها و کارشناسان غربی قرار گرفته است.


به گزارش عصر ایران روزنامه گاردین بریتانیا با ادعای دوباره درباره نشان داده شدن فیلمی از بمباران مواضع داعش با جنگنده های اف 4 ایرانی که دولت شاه در دهه 1970 (بیش از 40 سال پیش) آنها را از آمریکا خریداری کرده بود، می نویسد بدون شک عملیاتی نگه داشتن دهها فروند از این جنگنده ساخت آمریکا با توجه به تحریم های 35 سال گذشته ، با ابتکار و نبوغ ایرانی ها میسر بوده است.
گفته می شود ایران 50 فروند از هواپیماهای جنگنده اف 4 و اف 5 دارد که برای بمباران مواضع دشمن در ارتفاع پایین مناسب است.

در این گزارش با اشاره به اینکه شاکله نیروی هوایی ایران پیش از انقلاب اسلامی بر مبنای جنگنده های آمریکایی بنا نهاده شده است، می نویسد پس از انقلاب به واسطه تحریم ها مساله تهیه قطعات یدکی برای هواپیماهای جنگنده ساخت آمریکا برای نیروی هوایی ایران یک مشکل و معضل جدی بود اما ایرانی ها توانسته اند با خریداری این قطعات از بازار سیاه، دور زدن تحریم ها و مهندسی معکوس به هر جهت با ابتکار و نبوغ از پس این موضوع بر آیند و بخشی از جنگنده های فانتوم قدیمی خود را سرپا نگه دارند.

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٩/۱٤
Comments نظرات () لینک دائم

سفر شمال و شرکت در همایش

مشاهده یادداشت خصوصی

نویسنده : برای فردا : ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٩/۱٤
Comments نظرات () لینک دائم

از موفق‌ ترین زن‌ های دنیا بشنوید (+عکس)

دنیای اقتصاد - شاید دیدگاه زنان و مردان نسبت به ثروت‌اندوزی و جوانب دیگرش چون خرج کردن و پس‌انداز کردن متفاوت باشد، اما این تفاوت صرفا در چگونگی رساندن پیغام آنها به مردم است؛ آن هم احتمالا به این خاطر که زنان در مقایسه با مردان نسبت به تجربه‌های شخصی خود احساساتی‌تر عمل می‌کنند و بنابراین دیدگاهی احساسی دارند؛ اما در نهایت هم زنان و هم مردان روی یک نکته توافق نظر دارند و آن هم این است که:

 «موفقیت و خوشحالی از سختکوشی، تصمیم درست و میل به کمک به هم‌نوع حاصل می‌شود.» تنها چالشی که در این میان باقی می‌ماند، این است که به‌صورت کلی زن‌ها به لحاظ مقام و مرتبه و میزان درآمد هنوز فاصله زیادی با مردها دارند. به جز این، نمی‌توان منکر این حقیقت شد که بهترین درس‌ها در رابطه با زندگی، کار، پول و روابط از زبان زنانی بازگو می‌شود که از عمق احساسات و دیدگاه‌های زنانه خود حرف می‌زنند. بنابراین تا پای مسائل مهم به میان می‌آید، بهتر است به حرف زن‌ها گوش دهیم.

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٩/۱٤
Comments نظرات () لینک دائم

شش ایرانی در فهرست متقاضیان سفر بی‌بازگشت به مریخ

شرکت هلندی مارس وان، فهرست 663 نفره‌ متقاضیان سفر بی‌بازگشت به مریخ را منتشر کرد که نام چند ایرانی در این فهرست دیده می‌شود.

به گزارش ایسنا، سازمان خصوصی و غیرانتفاعی مارس وان (Mars One) با هدف ساخت مستعمره انسانی بر سطح سیاره مریخ تأسیس شد؛ بودجه پیش‌بینی شده برای این پروژه شش میلیارد دلار اعلام شده است.

با اعلام طرح بلندپروازانه سفر بی‌بازگشت به مریخ، هزاران نفر از سراسر جهان آمادگی خود را برای حضور در این سفر و تبدیل شدن به یکی از ساکنان آینده مستعمرات انسانی بر سطح سیاره سرخ اعلام کردند.

پذیرش اولیه داوطلبان سفر یکطرفه به مریخ از روز هشتم ژانویه 2014 (18 دی 92) آغاز شد.

تمامی افراد علاقه‌مند با حداقل 18 سال سن، بهره‌هوشی مناسب و سلامت کامل جسمی و روحی می‌توانستند داوطلب حضور در جمع پیشگامان مستعمره مریخ (Mars Colony pioneer) شوند.

در مدت زمان تعیین شده برای ثبت‌نام، 202 هزار و 586 نفر از 140 کشور جهان متقاضی حضور در این پروژه شدند.

در ثبت‌نام اولیه، نام 14 ایرانی دیده می‌شد که پس از بررسی شرایط متقاضیان، فهرست 705 نفره‌ای از سوی شرکت مارس ‌وان در می 2014 (اردیبهشت 93) منتشر شد که بر اساس آن، هفت داوطلب ایرانی شرایط لازم را برای حضور در مرحله بعد گزینش داشتند.

در جدیدترین فهرست که به تازگی منتشر شده است، 663 داوطلب برای حضور در مراحل بعدی و طی مراحل پزشکی و مصاحبه‌های تخصصی انتخاب شدند که نام شش ایرانی شامل: علی رسول‌زاده 23 ساله، صادق مدرسی 29 ساله، الهه نوری 20 ساله، رامین سعیدی‌آذر 31 ساله (ساکن ایتالیا)، زهره فتوره‌ بنابی 32 ساله و سحر وقوعی 36 ساله (ساکن آمریکا) دیده می‌شود.

در این فهرست، کشورهای آمریکا، هند و چین با بیشترین داوطلب، رتبه‌های یک تا سه را به خود اختصاص دادند؛ با دسته‌بندی فهرست 663 نفره طی چند ماه آینده، مرحله بعدی گزینش آغاز خواهد شد که احتمالا فرآیند مصاحبه و گزینش بصورت تلویزیونی پخش خواهد شد.

هدف نهایی در این طرح، انتخاب 24 تا 40 فضانورد دوره دیده است که در گروه‌های چهار نفری هر دو سال یکبار راهی سیاره سرخ می‌شوند.

طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، اولین گروه پس از یک سفر هفت ماهه در سال 2025 به مریخ خواهند رسید.

افرادی که در فهرست نهایی ساکنان آینده مریخ قرار می‌گیرند، هرگز به زمین بازنخواهند گشت و در این شرایط، سیاره سرخ به سکونتگاه مادام‌العمر، محل زندگی، کار و مرگ آنها تبدیل می‌شود؛ این گروه اقدام به جمع‌آوری داده‌های تحقیقاتی، کاشت گیاهان با قابلیت تولید اکسیژن و فراهم کردن شرایط برای حضور و اقامت تعداد بیشتری از ساکنان زمین بر روی سیاره مریخ خواهند کرد.
منبع: ایسنا
نویسنده : برای فردا : ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٩/۱٤
Comments نظرات () لینک دائم

چگونه یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشید؟

پیشینه:

فَرَهْمَندی یا کاریزما (به یونانی: χάρισμα یا «خاریسما») در لغت به معنی جذابیت غیرعادی و دارا بودن صفت‌های ویژه و ممتاز و منحصربه‌فردی است که مورد پسند و ستایش تعداد زیادی از دیگر انسان‌هاست. جاذبه‌ای انفرادی (فردی) که اثری اجتماعی (جمعی) دارد.

واژه کاریزما برگرفته از خاریسمای یونانی به معنای جاذبه ذاتی است که خود از خاریتاس به معنای متانت، جذابیت، برکت، و موهبت می‌آمد. خاریسما در دوره باستان و پیش از سده بیستم کاربرد محدودی داشت و در دو معنا بکار می‌رفت: در معنای اول به جاذبه‌های ظاهری یک نفر اطلاق می‌شد که خصلتی دنیوی داشت، و در معنای دوم از فرهمندی الوهی یا برخورداری از موهبتی آسمانی حکایت می‌کرد و امری اساطیری یا الاهیاتی بود. این کاربرد در فرهنگ و زبان ایرانی و فارسی نزدیک به فر ایزدی یا شکوه آسمانی است.

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٩/۱٤
Comments نظرات () لینک دائم

پروژه آماری

مشاهده یادداشت خصوصی

ادامه مطلب

حج عمره

مشاهده یادداشت خصوصی

ادامه مطلب

هفتمین همایش سراسری اختلالات خواب

مشاهده یادداشت خصوصی

ادامه مطلب

رئومتری

مشاهده یادداشت خصوصی

ادامه مطلب