برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

تولد

مشاهده یادداشت خصوصی

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ٥:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

پیله

به تولد فکر کن، مثل پروانه در پیله، مثل زنبور در کندو، مثل ستاره در آسمان، مثل جوانه­ایی در خاک،...، مثل همه موجوداتی که یادشان می­ماند چرا متولد می­شوند و هر روز تولد را تمرین کن، مهم نیست که سالی چند بر آن را جشن بگیری، یک روز آن را زندگی کن،... تولدت مبارک. شاد باش.

 فقط برای یک لحظه احساس روشنی یک شهاب در تاریکی شب تا ابد مرا به وجد آورد.  صمیمانه سالروز تولدتان را تبریک و شادباش عرض می­کنم و برای شما و خانواده بسیار محترمتان آرزوی سلامتی، دلخوشی و عاقبت بخیری دارم.

 این دو تا اس ام اس تبریک رو بیشتر از بقیه پیام­های تبریک امروزم دوست دارم، شاید چون....

نویسنده : برای فردا : ٥:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

روز دهم مراقبه

رویهم رفته بد نبوده، پیشرفتم خیلی چشمگیر نیست، اما امیدوار کننده است.  بعضی روزها بهتره، بعضی روزها بدتر.  خیلی به خودم سخت نمیگیرم، همیت هم خوبه.

نویسنده : برای فردا : ٥:۳۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

بخشش

مشاهده یادداشت خصوصی

نویسنده : برای فردا : ٥:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

نامه امام علی (ع) به مالک اشتر (عهدنامه مالک)

وقتی حضرت امیرالمومنین علی (ع) ، مالک اشتر نخعی از یاران خود را به امارت مصر منصوب نمود، به او فرمانی در قالب یک نامه نوشت. این نامه بی تردید از مهمترین اسناد سیاسی حقوق اسلامی و خصوصا شعبه شیعی آن است.

این نامه به روشنی نشان می دهد رویکرد مترقی امام علی (ع) به مساله حکومت را در عصر جاهلیت عرب و در دوران حکومت های الیگارشی. در این نامه که به نوعی به قانون اساسی اسلامی ایشان می ماند ویژگی های حکومت اسلامی، حاکم اسلامی، حقوق شهروندان، رابطه دولت با شهروند و … بیان شده است. توصیه به علاقه مندان، خصوصا دانشجویان و دوستداران مباحث حقوق، آنرا با دقت کامل مطالعه کنند. این ترجمه از ترجمه نهج البلاغه انجام شده توسط دکتر آیتی می باشد.

توضیح سید رضی (قدس سره) مولف نهج البلاغه: این فرمان را برای مالک اشتر نخعی نوشت، هنگامی که او را امارت مصر و توابع آن داد.در آن‌هنگام که کار بر محمد بن ابی بکر آشفته شده بود.این فرمان از پرمحتواترین فرمانهاست و از دیگرنامه‌های او محاسن بیشتری در بردارد.

متن نامه
به نام خداوند بخشاینده مهربان ‌این فرمانی است از بنده خدا، علی امیر المؤمنین، به مالک بن حارث اشترنخعی در پیمانی که با او می‌نهد، هنگامی که او را فرمانروایی مصر داد تا خراج آنجا را گرد آورد و با دشمنانش پیکار کند و کار مردمش را به صلاح آورد و شهرهایش را آباد سازد.

او را به ترس از خدا و برگزیدن طاعت او بر دیگر کارها و پیروی از هر چه درکتاب خود بدان فرمان داده، از واجبات و سنتهایی که کس به سعادت نرسد مگر به پیروی از آنها، و به شقاوت نیفتد، مگر به انکار آنها و ضایع گذاشتن آنها. و باید که خدای سبحان را یاری نماید به دل و دست و زبان خود، که خدای جل اسمه، یاری‌کردن هر کس را که یاریش کند و عزیز داشتن هر کس را که عزیزش دارد بر عهده گرفته‌است. و او را فرمان می‌دهد که زمام نفس خویش در برابر شهوتها به دست گیرد و ازسرکشی هایش باز دارد، زیرا نفس همواره به بدی فرمان دهد، مگر آنکه خداوند رحمت آورد.

ای مالک، بدان که تو را به بلادی فرستاده‌ام که پیش از تو دولتها دیده، برخی دادگر و برخی ستمگر. و مردم در کارهای تو به همان چشم می‌نگرند که تو درکارهای والیان پیش از خود می‌نگری و درباره تو همان گویند که تو درباره آنها می‌گویی و نیکوکاران را از آنچه خداوند درباره آنها بر زبان مردم جاری ساخته، توان شناخت.

باید بهترین اندوخته‌ها در نزد تو، اندوخته کار نیک باشد. پس زمام هواهای نفس خویش فروگیر و بر نفس خود، در آنچه برای او روا نیست، بخل بورز که بخل ورزیدن بر نفس، انصاف دادن است در آنچه دوست دارد یا ناخوش می‌شمارد.مهربانی به رعیت و دوست داشتن آنها و لطف در حق ایشان را شعار دل خود ساز. چونان حیوانی درنده مباش که خوردنشان را غنیمت‌شماری، زیراآنان دو گروهند یا همکیشان تو هستند یا همانندان تو در آفرینش.

از آنها خطاها سر خواهد زد و علتهایی عارضشان خواهد شد و به عمد یا خطا، لغزشهایی کنند، پس، از عفو و بخشایش خویش نصیبشان ده، همانگونه که دوست داری که خداوند نیز از عفو و بخشایش خود تو را نصیب دهد. زیرا تو برتر از آنها هستی و آنکه تو را بر آن سرزمین ولایت داده، برتر از توست و خداوند برتر از کسی است که تو را ولایت داده است. ساختن کارشان را از تو خواسته و تو را به آنها آزموده است.

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱۳
Comments نظرات () لینک دائم

روز چهارم مراقبه

مشاهده یادداشت خصوصی

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

روز سوم مراقبه

مشاهده یادداشت خصوصی

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ٩:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱۱
Comments نظرات () لینک دائم

کرج گردی

مشاهده یادداشت خصوصی

نویسنده : برای فردا : ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱٠
Comments نظرات () لینک دائم

عید فطر

مشاهده یادداشت خصوصی

نویسنده : برای فردا : ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/٩
Comments نظرات () لینک دائم

عید فطر

مشاهده یادداشت خصوصی

نویسنده : برای فردا : ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/٩
Comments نظرات () لینک دائم