برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

علی(ع) شخصیتی که نمی شناسیم

دکتر علی شریعتی : چه رنجی بزرگ تر از اینکه ملتی عاشق علی باشد و عاقبت یزید را داشته باشد؟و چه رنجی بالاتر از اینکه کسانی که می بینیم در چه سطحی از معنویت، از آگاهی، از منطق و از انصاف هستند باید از علی و از مکتب علی سخن بگویند و مردم را با مکتب علی آشنا کنند؟ و چه رنجی بالاتر از اینکه در این دنیا یک ملتی، یک گروهی هست که مارک علی بر پیشانی سرنوشتش خورده و از فقر، از خواب، از تخدیر، از تفرقه و از کوتاه اندیشی، و از بدبینی، ضعف و ذلت رنج ببرد؟ و چه رنجی بالاتر از اینکه الان می بینیم نسل قدیم ما که به علی و به مذهب علی وفادار مانده، قدرت زایندگی خودش و حرکت خودش را از دست داده، به جمود و توقف دچار شده و نسل آینده را نمی تواند به تاریخ و فرهنگ و مذهب علی پیوند دهد و آنچه را که شهدای بزرگ شیعه و علمای بزرگ شیعه و بزرگان و فداکاران و مردم عاشق شیعه به این نسل سپرده اند نمی توانند به نسل بعد از خود انتقال دهند. این نسل کهنه میشود، فرسوده می شود و شده است، و دارد رو به زوال می رود و دارد میمیرد. و جانشین اش پوچی و جانشین اش فقر معنوی و جانشینش جهل و بریدگی و گسستگی با گذشته است. و با علی، الان در شرایط خاصی هستیم. هیچ شبی، هیچ لحظه ای بهتر از این شب و این لحظه نیست که چنین مساله ای مطرح شود. البته نه در چنین فرصتی و نه توسط کسی چون من. ولی چه باید کرد؟ به هر حال چنین پیش آمده. من فرصت این را ندارم و حال این را ندارم که خیلی با احساس حرف بزنم و خیلی با منطق و شمرده حرف بزنم. فقط شما از هر کلمه من مجموعه دردی را که در پشتش انباشته است، بفهمید.

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ٢:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۳۱
Comments نظرات () لینک دائم

چطور روزتان را برنامه ریزی کنید

افراد موفق می دانند که باید هر روزشان مفید و پربار باشد و به همین دلیل سعی میکنند از هر روزشان بیشترین استفاده ممکن را ببرند، چه در جهت رشد فردی یا کاری خود. ابزاری که برای انگیزه دادن به خودشان استفاده می کنند، برنامه روزانه شان است. وقتی عادت کنید که برای هر روزتان برنامه داشته باشید، روی کارها تمرکز بیشتری داشته و اولویت های آن روز را خوب می فهمید. با این روش احتمال انجام شدن کارها خیلی بیشتر است .

- برای هر روزتان از شب قبل برنامه ریزی کنید

20-15 دقیقه را هر شب صرف برنامه ریزی برای روز آینده کنید. متخصصین می گویند یک دقیقه برنامه ریزی، در 10 دقیقه وقت شما در اجرای کار صرفه جویی می کند. اگر برای برنامه ریختن تا روز بعد صبر کنید، ممکن است خیلی اتفاقات بیفتد که فکرتان را منحرف کند و نتوانید روی برنامه تمرکز داشته باشید. وقتی از روز قبل برنامه تان را آماده داشته باشید، می توانید هر اتفاق دیگری که در طول روز افتاده را در نظر گرفته و به برنامه تان اضافه و کم کنید. همچنین وقتی شب قبل برنامه ریزی می کنید، باعث می شوید که ذهن ناخودآگاهتان در طول شب روی این برنامه ها کار کند و بعد که صبح بیدار شدید، می دانید که دقیقاً چه کار باید بکنید و دیگر وقتتان را برای اینکه ببینید چه باید بکنید یا نکنید هدر نمی دهید.

- یک لیست مستر تنظیم کنید

این لیست از همه کارهایی که فکرش را بکنید تشکیل شده است. اگر کاری به فکرتان می رسد که لازم است انجام دهید، فوراً آنرا در این لیست جای دهید. هیچ تعهدی به انجام همه کارهایی که در لیست مستر نوشته شده است ندارید. هدف این لیست این است که صرفاً آن کارها را فراموش نکنید. هر کار دیگری هم که در طول روز به ذهنتا می رسد را به این لیست اضافه کنید.

- یک لیست از حتماً های روزانه تهیه کنید

این لیست از کارهایی تشکیل شده است که بالاترین اولویت را دارند و سنگین ترین نتیجه را در بر خواهند داشت، چه مثبت و چه منفی. برای تنظیم این لیست وقت بگذارید و خوب فکر کنید چون وقتی کاری وارد این لیست می شود باید تا آخر روز بعد بی بر و برگرد انجام شود. کارهایی که در این لیست نوشته می شوند به هیچوجه نباید به تاخیر بیفتند چون باعث می شود که اینکار برایتان شکل عادت درباید و به اولویت های روزانه تان بی توجه شوید. این لیست باید کوتاه بوده و بیشتر از 6 مورد روی آن نوشته نشده باشد.

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ٩:۳٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۳۱
Comments نظرات () لینک دائم

علوم شناختی ، علمی رو به آینده

علوم شناختی ، مجموعه ای از رشته های تخصصی و حوزه وسیعی از دانش است. ده ها سال است که در دنیا در زمینه علوم شناختی تحقیقات مفصل و پر هزینه ای انجام می شود.

هدف از این علم این است که اولا قابلیت های شناختی که در موجودات زنده وجود دارد به شکل علمی تعریف و تدوین شود و بعد مکانیسم هایی که در مغز باعث به وجود آمدن چنین قابلیت هایی بوده اند، شناسایی شوند. وقتی این مکانیسم ها شناخته شدند به زبان ریاضی ترجمه و به شکل کمی مشخص می شوند و سپس این کمیات را در ماشین مدل سازی و در ابزار صنعتی مثل ربات ها پیاده سازی می کنند. با توجه به کارهایی که در این حوزه از علم انجام می شود می توان فهمید که زنجیره ای از علوم مختلف در آن دخیلند تا مکانیسم های نورونی را مطالعه کنند.

رشد انفجاری این علم در ۲۰ سال اخیر حتی از رشد سریع علم فیزیک هم چشمگیرتر بوده است ، به طوری که نرخ رشد تولیدات علمی در این رشته از نرخ رشد تولیدات در رشته فیزیک در یک قرن قبل بیشتر بوده و سریع ترین رشد را به خود اختصاص داده است ؛ البته این مساله دلیل واضحی دارد که به پیشرفت های فناوری و به خصوص استفاده از انواع روش های غیرتهاجمی برای بررسی مغز انسان و روش های تهاجمی برای مغز نخستیان غیر انسان مثل میمون رسوس برمی گردد.

برای این که بتوان یافته های علمی از مغز را به زبان ریاضی ترجمه کرد به رشته دیگری نیاز است که در کنار علوم اعصاب شناختی زاده شده و نام آن علوم اعصاب محاسباتی است.

کار چنین علمی این است که مکانیسم های عصبی نورونی را که به وسیله دانشمندان علوم اعصاب شناسایی شده اند به زبان ریاضی درآورد. وقتی این فرآیندها به زبان ریاضی ترجمه شدند، این قابلیت را دارند که در محیطهای غیرزیستی و موجود غیربیولوژیک مثل ربات یا ماشین پیاده سازی و اجرا شوند؛ بنابراین در علوم شناختی ما درباره زنجیره ای از علوم صحبت می کنیم که یک طرف آن مغز و علوم مربوط به آن است و یک طرف دیگر آن هم ریاضیدان ها، مهندسان کامپیوتر و مهندسان الکترونیک هستند و درواقع با همدیگر کار می کنند.

امروزه در مراکز تحقیقاتی عمده دنیا مجموعه ای از دانشمندان برای انتقال دانش از علوم پایه و اعصاب شناختی به صنعت و دیگر زمینه های زندگی بشر در حال تحقیق هستند و به دلیل تاثیر اقتصادی و نظامی و نیز تاثیر بر وضعیت بهداشت و سلامت جامعه ، هزینه های هنگفتی صرف آن می شود و نشان می دهد که جامعه صنعتی دریافته است که قرن آینده ، قرن علوم اعصاب و رشته های وابسته به آن است. ما معتقدیم رشد علوم اعصاب و دانش ما از مغز و قابلیت هایش که سریع تر از علم فیزیک بوده است می تواند در دهه های آینده در زندگی بشر در زمینه های مختلف نقش مهمی ایفائ کند.

● دروازه ای رو به آینده

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ٩:۳٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۳۱
Comments نظرات () لینک دائم

شب قدر

دیشب شب قدر بود. شب ضربت خوردن حضرت علی (ع).

و من در خونه تنها بودم، تا حالا هیچ وقت نشده بود شب جایی تنها باشم. آقای همسر رفتند تهران. دلم نمی خواد جلسات گروه اونها رو برم. با روحیاتم سازگار نیست.  مادر آقای همسر پیشنهاد دادند برای اینکه تنها نباشم با ایشون برم یک مراسم احیای دو سه تا کوچه اونورتر. راستش حوصله جلسات اینجوری رو هم ندارم. در واقع دلم میخواد در این موارد تو خودم باشم. حوصله لبخند الکی زدن و مودب بودن و در معرض نگاه و تجزیه تحلیل قرار گرفتن یک سری خانم مسن رو ندارم! تشکر کردم و گفتم که دلم میخواد تنها باشم.  واقعاً دلم نمی خواست تنها باشم، اما نمی خواستم هم که مانع رفتن آقای همسر بشم.

تنهایی تو یک خونه ویلایی که چهار طرفش بازه! خونه ای که هنوز برات غریبه است و احساسی نسبت بهش نداری، در حالیکه مجبوری در خونه رو باز بذاری، چون آقای همسر کلیدش رو نبرده و در حالیکه سگ گرگی همسایه تا صبح با اون صدای وحشتناکش در فاصله یکی دو متری بالای سرت پارس میکنه، و آقای همسر قبل از رفتنش ویدئوی غسل و تشییع جنازه و تدفین یک نفر رو گذاشته بوده تا نصفه شب نگاه کنیم! اصلاً تجربه خوشایندی نیست.

نویسنده : برای فردا : ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

احمدی نژاد: حرف مشایی حرف دولت است/ طرح سهمیه بندی بنزین برای زمین زدن دولت بود/

عصرایران- رئیس جمهور کشورمان گفت: برای کرسی غیردائم شورای امنیت سازمان ملل ثبت‌نام کردیم تا رفتار کشورهای مدعی را ببینیم و اگر نوبتی هم باشد، نوبت ایران است.

به گزارش عصرایران محمود احمدی نژاد رئیس جمهور اسلامی کشورمان ظهر امروز پنج شنبه در نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی اظهار داشت: بشریت و جهان در آستانه تحولات بزرگ است. بشریت به پایان دوره‌ای رسیده و در آستانه ورود به دوره جدید بوده و دوران نیرنگ و تبلیغات دورغین به پایان رسیده است.

وی افزود: دوران فرهنگ، اندیشه، تعالی انسانی و دوران افول آمریکا آغاز شده و رژیم صهیونیستی رو به اضمحلال و پایان است.

رئیس جمهور با بیان اینکه قدرتهای بزرگ باید توبه کرده و از کارهای زشت خود عذر خواهی کنند، تصریح کرد: امروز به فضل الهی موقعیت ملت ایران در عرصه های بین المللی یک موقعیت ممتاز است. ملت ایران قدرت صالح و انسانی بوده و منشا قدرت ایران، فرهنگ است.
احمدی نژاد گفت: اصلاح ساختارها و فراهم کردن زمینه برای جهش بزرگ اقتصادی، اجرای اصل 44 و تحقق چشم انداز به عنوان یک نقطه نشانه ارزشمند در نقطه کمال ملت ایران در دستور کار دولت است.

وی با اشاره به پر کردن فرم اطلاعات اقتصادی خانوارها توسط 63 میلیون نفر به طرح تحول اقتصادی اشاره کرد و بیان داشت: در ابتدای این امر هستیم. جزئیات به اطلاع مردم رسانده خواهد شد و لایحه مورد نظر آماده تقدیم مجلس شورای اسلامی شده و در اولین فرصت بعد از سفر به سازمان ملل جزئیات طرح را در گفت و گوی زنده با مردم تشریح خواهم کرد.
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص سیاست دولت در بخش مسکن که خود را نشان داده و آن را مهار کرده است، آیا از این مدل برای دیگر مسائل استفاده می‌شود، گفت: برنامه‌های دولت در بخش مسکن ادامه دارد و ساخت مسکن با رشد خوبی مواجه است و سال گذشته 80 درصد و امسال 25 درصد نسبت به گذشته رشد مسکن داریم.

وی ادامه داد: از اول آذر ماه به طور قاطع با سوداگری در بخش مسکن مقابله خواهیم کرد. ساخت و ساز در همه شهرها ادامه دارد و این مسیر تا اینکه بازار مسکن پایدار شود ادامه دارد. در سایر بخش ها نیز کارها در حال اجرا است ما ریشه عامل تورم را در بخش هزینه‌های دولت توانسته ایم با مدیریت هزینه بخشکانیم.

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

مهمترین عناوین روزنامه های صبح

آفرینش:
رهبر انقلاب : همه مسئولان باید مراقب گفتار خود باشند
احمدی نژاد با اشاره به لایحه حمایت از خانواده: اعضای دولت آمدند ثواب کنند کباب شدند
روحانی: باید شبهه ها در انتخابات ریشه کن شود
سفیر عراق: ایران برای مذاکره با آمریکا موافقت کرد


اعتماد:
رهبر انقلاب : دوستی بامردم اسرائیل حرف درستی نیست
اخبار ضد و نقیض از کناره گیری معاون سیاسی وزارت کشور ، افشار: استعفایی صورت نگرفته است
خاتمی : هنوز برای نامزدی تصمیمی نگرفته ام
وزیر کشور درخواست کرد: ورود شورای امنیت کشور به سیاست های پولی


اعتماد ملی :
مقام معظم رهبری در خطبه های نماز جمعه تهران: دوستی با مردم اسرائیل حرف غلطی است
احمدی نژاد در واکنش به موضعگیری های غرب: تحریم کنید
جوادی حصار: کروبی می تواند اصلاح طلبان را به وحدت برساند
حمله رایس به مسکو، روسیه به سوی انزوا می رود


ایران :
رهبر انقلاب در خطبه های نماز جمعه تهران با اشاره به مواضع غیر منصفانه برخی جریان ها علیه دولت: مردم از تخریب ها ناراضی اند
رئیس جمهور در نشست 2 ساعته با خبرنگاران  داخلی و خارجی: دولت نهم سنگین ترین تکالیف بعد از انقلاب را اجرا می کند
در آستانه نشست شورای حکام صادر شد، بیانیه جنبش عدم تعهد در حمایت از حقوق هسته ای ایران


ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

تظاهرات دهها همسر یک مرد نیجریه ای!

هشتاد و شش همسر یک مرد نیجریه ای که به علت داشتن بیش از چهار همسر بازداشت شده است روز جمعه با تظاهرات در مقابل وزارت دادگستری ایالت نیجر خواستار ازادی شوهرشان شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کانو، همسران محمد بلو ماسابا (84 ساله) به همراه بیست تن از یکصد و هفتاد فرزند وی راهی وزارت دادگستری در ایالت نیجر شدند تا خواستار ازادی فوری همسرشان شوند.

یک از مسئولان وزارت دادگستری ایالت نیجر گفت این افراد با سه اتوبوس خود را به مقابل ساختمان دادگستری رساندند و در اعتراض به بازداشت و زندانی شدن همسرشان تظاهرات کردند. انها پلاکاردهایی در دست داشتند که روی انها نوشته شده بود "ما همسران شرعی هستیم."

زنان به حکم دادگاه شرعی نیجر اعتراض داشتند که قصد دارد ماسابا را مجبور کند طبق شریعت، هشتاد و دو همسر خود را طلاق دهد و حداکثر چهار همسر را نگه دارد.

ماسابا زمانی معروف شد که دو ماه پیش به خبرنگاران گفت هشتاد و شش همسر و یکصد و هفتاد فرزند دارد. سپس پلیس شهر بیدا که بزرگترین شهر ایالت نیجر است او را بازداشت کرد. گروه نصرالاسلام روز بیست و یکم اوت ماسابا را مهدور الدم معرفی کرد ولی مقامات محلی تصمیم گرفتند دو روز به وی مهلت دهند تا به قانون پایبند بماند یا ایالت نیجر را ترک کند. ماسابا دو هفته پیش قول داد هشتاد و دو همسر خود را طلاق دهد ولی به قولش عمل نکرد.
منبع (+)

نویسنده : برای فردا : ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

دانش آموخته صنعتی شریف در میان 35 مخترع جوان برتر دنیا

فریناز کوشانفر استادیار ایرانی دانشگاه رایس آمریکا که چندی پیش با ارائه فناوری نوینی صنعت تراشه سازی جهان را با انقلابی تاریخی روبرو کرده بود، به عنوان یکی از 35 مخترع جوان برتر دنیا معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فریناز کوشانفر استادیار ایرانی و محقق برجسته مهندسی رایانه و برق دانشگاه رایس از سوی نشریه علمی ام . آی . تی تکنولوژی ریویو به عنوان یکی از 35 مخترع برتر جوان دنیا برگزیده شده است.

کوشانفر روشی را ارائه کرده است که طی آن مدارات یکپارچه میکروالکترونیکی می تواند به گونه ای قابل توجه و بر اساس اهداف مورد استفاده کاربر هویت خود را تغییر دهند.

به گفته محققان تراشه های ساخت این محقق ایرانی کاربردهای بسیار گسترده ای در صنایعی همچون طراحی و تولید پخش کننده های چند رسانه ای خواهد داشت.

با استفاده از این فناوری نوین طراحان میکرو تراشه ها می توانند با سرقت های سخت افزاری به مقابله جدی بپردازند.

این در حالی است که این مشکل فزاینده هم اکنون هزینه های چند میلیارد دلاری برای سازندگان تراشه ها به همراه می آورد.

به گزارش مهر، همه ساله و از سوی این نشریه علمی برترین محققان جوان دنیا از میان صدها نامزد برگزیده شده انتخاب می شوند.

در همین خصوص دیوید لی بورن رئیس دانشگاه رایس گفت: با وجودی که دکتر کوشانفر تنها دو سال است که در این دانشگاه حضور دارد اما خود را به عنوان یک رهبر برجسته در عرصه فناوری تراشه معرفی کرده است.

وی افزود: دستاورد ارجمند وی رایانه های موجود در سراسر جهان را برای کاربرانشان امن تر خواهد کرد.

به گزارش مهر، فریناز کوشانفر در سال 1998 از دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی الکترونیک موفق به اخذ مدرک لیسانس شده و پس از آن برای ادامه تحقیقات و تحصیلات خود راهی آمریکا شد.

منبع (+)

نویسنده : برای فردا : ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

درخواست دعا برای رفع گرانی در شب های قدر

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مردم خواست در شب های قدر از خداوند بخواهند تا با نزول رحمت خود، تنگناهای اقتصادی، گرانی و تورم را رفع کند.به گزارش مرکز خبر حوزه این مرجع تقلید در سلسله مباحث تفسیری قرآن در حرم مطهر حضرت معصومه(س) با اشاره به جایگاه دعا در شب های قدر گفت؛«دعا کنید گرانی رفع شود زیرا مسائل اقتصادی به مسائل سیاسی تبدیل می شود و مسائل سیاسی به مسائل خطرناک تر.»وی همچنین به مساله روزه خواری در جامعه اشاره کرد و اظهار داشت؛«مسوولان باید مراقب باشند و با افرادی که لجاجت می کنند، برخورد شود زیرا اگر در مقابل این مساله قاطع نباشند دیگر نمی شود جلوی آن را گرفت.»
منبع (+)
نویسنده : برای فردا : ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

هر کس ادعای دیدن امام زمان(عج) و ارتباط با ایشان را داشته باشد، دروغگوست

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: سیاسی

 

رییس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری، از انحراف در زمینه‌ شناخت ابعاد زندگی و غیبت امام زمان (عج)، ناشناخته‌ماندن ائمه‌ اطهار و مطرح‌شدن ادعاهای دروغ درباره حضرت مهدی (عج) در جامعه به شدت انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر ناطق نوری در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان و در مراسم احیای شب قدر که در حرم مطهر امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به این شب‌ها اظهار کرد: در این ایام امیرالمومنین(ع) به جرم عدالت‌خواهی، حق‌گویی و مبارزه با ظالمان، ستمگران، منحرفان و متحجران به خاک و خون غلتید.

وی در ادامه با گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی امام راحل، فرزندان ایشان و همه‌ی شهیدان اسلام، افزود: امشب علاوه بر شب نوزدهم که احتمال شب قدر داده می‌شود، به مناسبت جمعه و جمعه شب متعلق به امام زمان هم هست. همه‌ی ما از کودکی آموخته‌ایم که دوازده امام معصوم داریم و به ما آموختند که آخرین آنها یعنی امام زمان (عج) از نظرها غایب است و تا روزی که خدا مصلحت بداند او پس پرده‌ی غیبت می‌ماند و پس از آن ظهور و برای برقراری عدل و داد با ظلم مبارزه می‌کند. همچنین به ما آموخته‌اند که در این دوران منتظر حضرت باشیم، ولی متاسفانه به همین حد اکتفا کردیم؛ در حالی که زندگی آن حضرت ابعاد بسیار گسترده‌ای دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این که ایران مرکز ثقل شیعه است، ایران را کشور امام زمان(عج) دانست و تصریح کرد: در زندگی آن بزرگوار سوالات و ابهامات زیادی مطرح است و متاسفانه ما به این سوالات نپرداخته‌ایم و یا کمتر پاسخ داده‌ایم و کمتر رفع ابهام کرده‌ایم، هم‌چنین در جامعه‌ای که مرکز ثقل تشیع است کمتر آگاهی و معرفت به ابعاد زندگی آن بزرگوار پیدا کرده‌ایم و همین ابهامات و ناشناخته ماندن ابعاد زندگی آن بزرگوار سبب شده عده‌ای شیاد و کلاهبردار و هوسران از ناآگاهی و بی‌اطلاعی جامعه سوءاستفاده کنند و بخشی از جامعه را به انحراف بکشانند و بدین ترتیب مدعیان دروغین پیدا شوند و ادعاهای بی‌ربطی مطرح کنند.

ناطق ‌نوری مطرح شدن ادعاهای دروغین در جامعه را بر اثر ناآگاهی جامعه دانست و تاکید کرد: ما مسوولیم؛ عالمان دینی، مبلغان دینی و اسلامی و محققان اسلامی و همه‌ی ما مسوولیم. در زمان ائمه‌ی معصومین و شخص رسول خدا (ص) تا زمان امام عسگری (ع) هم اصحاب ائمه پیرامون مسائل مربوط به حضرت مهدی (عج) حساس و کنجکاو بودند و هم خود ائمه بیشتر به این مساله می‌پرداختند. جالب است که ائمه پیش از غیبت امام زمان (عج) بیشتر به این مساله می‌پرداختند تا ما در زمان حال که در زمان غیبت آن حضرت هستیم.

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

علت نامگذاری خیابان جردن

آشنایی با ساموئل مارتین جردن، مدیر آمریکایی دبیرستان البرز

عکس یادگاری در مقابل مک ‌کورمیک‌ هال، در سال ۱۳۰۹ هجری خورشیدی

  

دکتر ساموئل مارتین جردن (به انگلیسی: Samuel M. Jordan) از سال ۱۸۹۹ تا سال ۱۹۴۰ ریاست کالج آمریکایی تهران (دبیرستان البرز) را به عهده داشت. او بانی و سازنده دبیرستان البرز و مدرسه دخترانه آمریکایی تهران است.

جردن در سال ۱۸۷۱ میلادی در نزدیکی شهر یورک در پنسیلوانیا بدنیا آمد. پس از تحصیل در دبستان و دبیرستان در سال ۱۸۹۵ میلادی از کالج لافایت درجه B.A (لیسانس) گرفت. در سال ۱۸۹۸ درجه استادی علوم الهی (ام.ا) از دانشگاه پرینستون را دریافت کرد. در سال ۱۹۱۶ کالج لافایت او را با درجه D.D (دکتر در حکمت و فلسفه) شناخت و در سال ۱۹۳۵ میلادی از کالج واشنگتن و جفرسون بدرجهٔ دکترای حقوق نائل شد.

دکتر جردن در سال ۱۸۹۸ میلادی (۱۲۷۸ خورشیدی) به ایران آمد و یک سال بعد ریاست مدرسه را به عهده گرفت .در سال ۱۹۱۳ میلادی (۱۲۹۲ خورشیدی) با راه‌اندازی کلاس‌های باقیمانده دوره دوازده ساله دبیرستان تکمیل گردید. در سال ۱۹۱۸ میلادی (۱۲۹۷ خورشیدی) اولین ساختمان شبانه‌روزی که در آن زمان، مک کورمیک‌ هال (Maccormick Hall) نامیده می‌شد و یک ساختمان دیگر پایان یافت.

به پاس خدمات فرهنگی وی در کالج البرز، دو مدال و نشان به او عطا کرد:

در سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی، وی یک قطعه نشان و مدال درجه دوم علمی

بار دیگر در سال ۱۳۱۹ هجری خورشیدی، وی و خانمش به دریافت نشان درجه یک علمی دیگر مفتخر شدند.

دکتر جردن، در سال ۱۳۱۹ هجری خورشیدی از ایران رفت.

دکتر جردن پس از بازگشت به آمریکا، در سال ۱۳۲۳ هجری خورشیدی، دوباره به ایران آمد و مورد استقبال شاگردان و مریدانش قرار گرفت. او ایران را وطن دوم خود می ‌نامید و همواره از آن به نیکی یاد می‌کرد. وی در سال ۱۳۳۳ هجری خورشیدی، در ۸۱ سالگى در آمریکا در گذشت.

در سال ۱۳۲۶ هجری خورشیدی، مراسمی به یاد او و برای بزرگداشت او در تالار دبیرستان البرز برگزار شد و نیم تنه سنگی وی را که استاد ابوالحسن صدیقی تراشیده بود، در کنار در ورودی آن نصب کردند. این پیکره بعدا به کتابخانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر منتقل گردید.


بزرگراه آفریقا در شمال تهران، در زمان رژیم گذشته، به یادبود وی خیابان جردن نام گرفته بود، نامی که هنوز هم بطور غیر رسمی کاربرد دارد.

کتابی به نام "روش دکتر جردن" به قلم شکرالله ناصر در دیماه ۱۳۲۳ در تهران منتشر شده که در آن به شیوه کار وی و اداره دبیرستان پرداخته است.

از خاطرات و کلمات دکتر جردن

"من میلیونر هستم زیرا هزارها فرزند دارم که هر کدام برای من، برای ایران و برای دنیا میلیونها ارزش دارند."

"بچه‏ها مملکت شما سابقهٔ درخشانى داشته است. بازگشت به آن روزگار درخشش بستگى به همت و شجاعت و کوشش شما دارد. امیدوارم حرف من در گوش و قلب شما باشد و براى ملت و کشورتان مفید واقع شوید."

برای دروغ ده شاهی کفاره تعیین کرده بود.

اگر در جیب کسی سیگار پیدا میشد یک تومان جریمه داشت.

اگر از دانش‏آموزى سئوالى مى‏کرد و او بلد نبود، مى‏گفت: "کلّه به ‏کار، کدو کنار."

میگفت " سیگار لوله بی مصرفی است که یک سر آن آتش و سر دیگر آن احمقی است!"

لوطى‏ را در معنایى منفى ـ در مایهٔ الواط ـ به ‏کار مى‏برد و مى‏گفت: "غیرت، همت، زحمت، کار، کوشش: اینها به آدم‏آباد مى‏رسد. سستى، بى‏حالى، کارنکردن، بارى‏ به ‏هرجهت بودن به لوطى‏آباد مى‏رسد."

از دیگر بزرگان دربارهٔ او

تا کشور ما جایگه جردن شد
  بس خارستان کز مددش گلشن شد
  این باغ هنر که دور از او بود، کنون‏
  چشمش به جمال باغبان روشن شد

و نیز:

نادانى چیست جز به غفلت مردن؟
  باید به علاج از این مرض جان بردن
  گفتم که طبیب درد نادانى کیست؟
  پیر خردم گفت که جردن، جردن!

 

نویسنده : برای فردا : ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

عذر خواهی

وقتی میدونی اشتباه کردی، عذرخواهی کردن چیزی از غرورت یا جایگاهت کم نمیکنه.

یک عذرخواهی صمیمی و واقعی میتونه جلوی کدورتها و تنشهای بیشتر بعدی رو بگیره و دوباره شادی و نشاط رو به محیط برگردونه.

نویسنده : برای فردا : ٩:٤٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٦/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم

داستانهای پند آموز- رحمت خداوندی

شرح رأفت و مهربانى حضرت محبوب ، از عهده ى احدى از جهانیان هرچند از همه ى علوم بهره مند باشد بر نمى آید. گوشه اى از رأفت و مهربانى او را با تعمق در آیات قرآن و روایات مى توان
 یافت و نزدیک ترین راه فهم رأفت و مهربانى توجه به مواضعى است که رأفت و مهربانى از آنجا تجلّى کرده است .
از رسول خدا (علیه السلام) روایت شده است که : چند حاجت از خدا درخواست کردم ، یکى از آنها این بود که گفتم : خدایا ! حساب امّت مرا به خودم واگذار . خطاب رسید : هرچند تو پیامبر رحمتى ولى ارحم الرّاحمین نیستى ، اگر به بعضى از خطاهاى آنان آگاه شوى از آنان بیزار گردى ، بگذار فقط من بر گناه امت تو آگاه باشم .
یا محمد ! حساب ایشان را چنان انجام دهم که تو هم بر زشتى هاى اعمال آنان آگاه نشوى ، پس وقتى گناهانشان را از تو که مظهر رحمت واسعه هستى پنهان کنم به طریق اولى از بیگانگان ، پوشیده خواهم داشت .
یا محمد ! اگر تو به اینان مهربانىِ نبوت دارى ، من با ایشان مرحمتِ خدایى دارم . اگر تو پیامبر آنانى ، من خداى ایشانم . اگر تو امروز آنان را مى بینى ، من از ازل تا ابد نظر عنایت درباره ى ایشان داشته و دارم و خواهم داشت .
نویسنده : برای فردا : ٩:٤٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٦/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم

داستانهای پند اموز- فیلتر سه گانه

در یونان باستان ، سقراط تا حد زیادی به دانشمندی اشتهار داشت. روزی یکی از آشنایان فیلسوف بزرگ به دیدارش آمد و گفت : می دانی  درباره دوستت  چه شنیده ام ؟
سقراط جواب داد : یک دقیقه صبر کن ، قبل از اینکه چیزی بگویی می خواهم امتحان کوچکی را بگذرانی که به آن تست فیلتر سه گانه می گویند.
آشنا پرسید: فیلتر سه گانه ؟
سقراط ادامه داد: قبل از اینکه با من درباره دوستم صحبت کنی، شاید بد نباشد که چند لحظه صبر کنی و چیزهایی را که می خواهی بگویی فیلتر کنی . به همین خاطر به این امتحان، تست فیلتر سه گانه می گویم.
 اولین فیلتر، حقیقت است. تو کاملا مطمئنی مطالبی که می خواهی به من بگویی حقیقت دارد؟ مرد گفت : نه، درحقیقت من همین الان درباره اش شنیدم و... 
سقراط گفت : بسیار خوب، پس تو واقعا نمی دانی که حقیقت دارد یا خیر.
حالا دومین فیلتر را امتحان می کنیم، دومین فیلتر نیکی است. چیزی که می خواهی راجع به دوست من بگویی، مطلب خوبی است؟
مرد جواب داد: نه، کاملا برعکس ... .
سقراط ادامه داد: خُب، پس تو می خواهی به من راجع به او چیز بدی بگویی اما دقیقا از درستی آن مطمئن نیستی. هنوز باید امتحان را ادامه دهی چون هنوز یک فیلتر باقی مانده: فیلتر فایده. مطلبی که می خواهی راجع به دوستم به من بگویی، فایده ای برای من دارد؟ مرد جواب داد: نه، نه واقعاً.
سقراط نتیجه گیری کرد : اگر چیزی که می خواهی به من بگویی نه حقیقت است نه خوبی دارد و نه فایده ای دارد، پس چرا اصلاً بگویی ؟؟؟

نویسنده : برای فردا : ٩:٤٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٦/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم

چطور یک سخنرانی حرفه‌ای داشته باشیم؟

تنها کاری که باید انجام دهید این است که اضطراب را به عنوان عکس‌العملی طبیعی باور کنید و با آن کنار بیایید.

 وقتی هنگام صحبت کردن در یک جمع این احساس را در خود سرکوب نکنید دیگران نیز با این احساس شما کنار می‌آیند و هنگام بروز احتمالی استرس و یا اشتباهاتی در پی آن، شما را خواهند بخشید.

در ضمن فراموش نکنید که شنوندگان توقع ندارند یک سخنرانی بی‌عیب و نقص از شما ببینند و شما در مقام یک استاد سخنوری قرار ندارید، پس زیاد به خودتان سخت نگیرید.

به این فکرکنید با وجود اینکه دیگران از اضطراب شما آگاه هستند اما باز هم شاهد یک سخنرانی عالی از شما خواهند بود و همین موضوع موجب کسب احترام بیشتری برایتان خواهد شد.

می‌توانید درباره استرس خود با آنها شوخی کنید مثلا ‌بگویید «فقط خدا می‌داند من چگونه می‌خواهم سخنرانی کنم و خودش باید به داد من برسد» و یا جملاتی از این دست.

تعریف دوباره‌ای از شنوندگان خود داشته باشید

تعریف دوباره از شنوندگان به این معناست که دید خود را نسبت به آنها تغییر دهید. به‌جای اینکه آنها را استادانی ببینید که در حال ارزیابی و سنجش شما هستند، می‌توانید اینطور به خودتان بقبولانید که مخاطبان شما دانش‌آموزانی هستند که منتظرند تا بعد از شما سخنان خود را ایراد کنند.

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ٩:۳٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٦/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم

صداقت چیست؟

-  با خود صداقت داشته باشید. آنگاه همچون چرخه ی طبیعی فرا رسیدن روز از پی شب ، خواهید دید که با دیگران نیز نمی توانید صادق نباشید

ـ  صداقت نخستین بخش کتاب عشق است

ـ   آنچه هستید شما را بهتر معرفی می کند تا آنچه می گویید

ـ    چه بهتر که ناموفق باشیم با افتخار ، ولی موفق نباشیم با دروغ و تقلب

ـ ضرر را بر منفعت غیر مشروع ترجیح دهید ، ضرر تلخ است ولی آنی است ، در حالی که منفعت غیر مشروع وجدان شما را همواره می آزارد

ـ انسان را به لحاظ قدرت اخلاق و روحش مورد قضاوت قرار می دهند

 

 

ـ   رستگاری تو در عمل دیگران تجلی پیدا نمی کند. بلکه درعکس العمل تو ظاهر می شود

ـ از سخنان خود عادل شمرده خواهی شد و از سخن های تو بر تو حکم خواهد شد

ـ اگر با صداقت زندگی کنید هدف زندگی کردن را می آموزید

ـ بخشش هنگامی آسان می شود که ما بتوانیم دیگران را بشناسیم و به ضعف های خودمان و این که ما نیز امکان اشتباه کردن داریم معترف باشیم

ـ صداقت نخستین فصل دفتر دانایی است

ـ صداقت بهترین منش است.

(از ایمیلهای گروه هیدرو فروم)

نویسنده : برای فردا : ٩:۱٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٦/٢٦
Comments نظرات () لینک دائم

ناگفته‌های جنجالی هاشمی از8سال دفاع مقدس

ناگفته‌های فرمانده جنگ و جانشین فرمانده کل قوا در سال‌های پایانی جنگ، از جمله مسائلی است که بازگویه هزار باره آنها نیز موجب لذت و عبرت و در بسیاری موارد، همراه با موج رسانه ای و تبلیغاتی می‌شود.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، از جمله این موارد، مصاحبه‌هایی است که از‌ هاشمی رفسنجانی و در کتابی با نام «هاشمی بدون روتوش» به چاپ رسیده است.

فرمانده جنگ در آغاز ورود به بحث در پاسخ به این که آیا جنگ قابل پیش‌بینی بود یا نه، در اظهار نظری قابل توجه می‌گوید: «این که جنگ قابل پیش‌بینی بود یا نه، احتمالا بود، اما این که باید چه کار می‌کردیم که جلوی جنگ را بگیریم، کارهای زیادی بود که باید انجام می‌شد. در نظر بگیرید که چگونه می‌بایستی عوامل شروع جنگ را کنترل می‌کردیم...
 
احتمال این که می‌شد جلوی جنگ را گرفت، خیلی ضعیف بود؛ یعنی آن گونه که انقلاب در عمل و در رابطه با آمریکا و سیاست خارجی نشان داد، اجتناب‌ناپذیر بود. چون مخالفان انقلاب، همه راه‌ها را برای خالی کردن محتوای انقلاب و به شکست کشاندن آن رفتند و موفق نشدند و سرانجام به جنگ رسیدند. شاید اگر در روابط خارجی و مسائل داخلی ترتیبات دیگر اندیشیده می‌شد، ممکن بود به جنگ نرسیم. این که می‌توانستیم یا نه بحث دیگری است.»
ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ٩:٠٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٦/٢٦
Comments نظرات () لینک دائم

مزاحمت تلفنهای اعتباری

چند وقت پیش یک مقاله خوندم درباره مزاحمت هایی که دارندگان سیم کارت های ایرانسل و سیم کارت های اعتباری برای مردم ایجاد می کنند و نمیشه هیچ برخوردی باهاشون کرد. شماره هایی رو هم که انتخاب می کنند، تصادفیه و بنابراین هدفی ندارند جز وقت گذرونی و احیانا پیدا کردن یک سری دوست تلفنی. خوانندگان مقاله هم کلی تو قسمت نظرات تأیید کرده بودند و خاطراتشون رو نوشته بودند و حتی یک نفر نوشته بود مجبور شده سیم کارتی رو که سیم کارت کاریش بوده و همه اون شماره رو داشتند بفروشه و کلی ضرر کرده بود به خاطر اینکه از دست یک مزاحم اعتباری راحت بشه.

به عنوان یک خانم وقتی موبایل داشته باشی، احتمال مزاحم داشتنت خیلی بالاتر میره. من هم قبلا یکی دو مورد اینجوری داشتم.  که خوب البته وقتی ببینند که جواب نمیدی یا آخرش حوصله ات سر میره و اس ام اس میزنی که میرم ازت به خاطر مزاحمت شکایت می کنم، بیخیال میشن و موضوع تموم میشه. یکی دو هفته پیش یک آقایی با سیم کارت اعتباری بهم زنگ زدند و در حد یک سلام قطع شد، من فکر کردم چون محل ما آنتن نمیده قطع شده. من معمولاً حال ندارم دوباره زنگ بزنم، میگم اگه طرف کار واجب داشته باشه خودش زنگ میزنه. از دو هفته پیش تقریباً هر روز اس ام اس های عاشقانه است که دریافت میشه، البته خداییش آدم مؤدبی هستند!!! و مطلب بدی نمیفرستند ولی کوتاه هم نمیان!

ما برای سحری با صدای زنگ موبایل بیدار می شیم چون ساعتمون کلید پشتش شکسته و وقتی شروع میکنه به زنگ زدن دیگه قطع نمیکنه! دیشب موبایلم رو گذاشته بودم  بالای سرم که زنگ بزنه و بیدار بشیم. خیلی هم خسته بودیم. یک دفعه نصف شب مزاحم محترم ما شروع کردند زنگ زدن. من مجبور شدم گوشیم رو خاموش کنم و تا صبح مرتب از جام می پریدم که خواب نمونیم و باز مجبور بشیم سحری نخورده روزه بگیریم.

یکی نیست بگه آخه مزاحم تلفنی شدن هم شد سرگرمی؟!

نویسنده : برای فردا : ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٦/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

ثانیه‌شماری برای بازسازی لحظه تشکیل کائنات

بزرگترین شتاب‌دهنده ذرات جهان چهارشنبه با شلیک موفقیت‌‌آمیز دو اشعه پروتون در راستای مخالف در استوانه‌ای 27 کیلومتری، نخستین مرحله کار خود را با موفقیت پشت سر گذاشت. دانشمندان امیدوارند که این اقدام، گامی به سوی فهم چگونگی شکل‌گیری کاینات باشد.

به گزارش سرویس بین‌الملل «تابناک»، پس از چند مرحله شروع آزمایشی، سرانجام دو نقطه سفید در ساعت 10:30 دقیقه صبح چهارشنبه به وقت محلی روی صفحه رایانه ظاهر شد که نشان می‌داد پروتون‌ها در جهت عقربه‌های ساعت در طول استوانه چهار میلیارد دلاری سوئیسی با نام «Large Hadron Collidor» چرخیده‌اند.
استوانه ای به طول 27 کیلومتر در مرز سوئیس و فرانسه و در 90 متری زیر زمین محل انجام بزرگترین آزمایش فیزیکی تاریخ بشریت با حضور جمع زیادی از دانشمندان برجسته جهان است.

«لین اوانس»، مدیر این پروژه، پس از تکمیل دور شعاع پروتون گفت: کار به خوبی آغاز شد.
از سوئیس تا شیکاگو غریو شادی محققان به هوا رفت. تمام این آزمایشگاه‌ها از طریق ماهواره با این پروژه در حال همکاری هستند.
ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٦/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

پسورد Science direct

قبلا یک آدرس برای گرفتن مقاله از Science direct و چند تا بانک دیگه گذاشته بودم که حالا غیر فعال شده. در قسمت نظرات یک از دوستان این راه رو هم پیشنهاد کردند. امتحان نکردم اما ظاهرا باید فعال باشه.

 برید به سایت زیر و توی فرومش ثبت نام کنید. پسورد تمام پایگاههای اطلاعاتی از جمله sciencedirect روش هست. به علاوه کلی مطلب مفید در زمینه پیدا کردن ebook و مقاله و... هم روش هست:

http://passfans.com/forum/?fromuid=105995


بعد از اینکه تو فروم عضو شدید می تونید تو پستهای مربوطه پسورد سایت مورد نظرتون رو پیدا کنید. ضمنا می تونید در خواست مقاله بدید تا دیگران براتون بگیرنش.

نویسنده : برای فردا : ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٦/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

چگونه مثبت اندیش باشیم ؟

همانطور که گفته‌ شد افکار از چنان قدرتی برخوردارند که می‌توانند سازنده یا ویرانگر باشند، بنابر‌این باید به خود و فرزندانمان بیاموزیم که افکارمان را هوشمندانه کنترل کنیم تا در زندگی به موفقیت‌ها و کامیابی‌های بزرگی دست یابیم.

- نسبت به خودمان احساس خوبی داشته باشیم و خود را خوب، توانا و با ارزش بدانیم.

- لیستی از صفات مثبت خود تهیه کنیم و راه‌های تقویت آنها را بیابیم و تجربه کنیم.

- لیستی از افکار منفی خود در طی روز تهیه و سعی کنیم برای هر فکر منفی یک فکر مثبت معادل بیابیم تا به کمک آن بتوانیم با افکار منفی مقابله کنیم.

-سعی کنیم در گفتار و برخوردهای روزانه از کلمات و جملات مثبت استفاده کنیم، مثلاً در ملاقات با دیگران بجای استفاده از کلمه «خسته نباشید» که دارای بار منفی و القای حس خستگی است، بگوییم «خدا قوت»، «شاد باشید» و یا «پر انرژی باشید»

-افکار خود را متوجه خوبی‌ها و جنبه‌های مثبت زندگی کنیم تا به مرور مثبت‌نگر شویم.

-با خوش‌بینی سعی کنیم، دستوراتی به ذهن خود بدهیم که اندیشه‌های جدید مثبت شکل گیرند.

- هر روز صبح که از خواب بر می‌خیزیم با نگاه کردن به منظره ی یک تابلوی نقاشی زیبا و یا اسما‌ء‌الله روز خود را با نشاط و خوش‌بینی آغاز کنیم.

-از افراد منفی‌نگر یا موقعیت‌هایی که باعث ایجاد افکار ناخوشایند و منفی می‌شوند دوری و یا سعی کنیم کمتر با آنها برخورد داشته باشیم.

-به مشکلات به عنوان محکی برای ارزیابی توانایی‌های خود نگاه کنیم و هرگز نتیجه ی بدی را پیش‌بینی نکنیم، زیرا مشکلات فقط به اندازه‌ای مهم هستند که ما آنها را مهم می‌پنداریم.

- به لحظات و خاطرات زیبا و دوست داشتنی گذشته ی خود فکرکرده و سعی کنیم آنها را تکرار نماییم.

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٦/٢٠
Comments نظرات () لینک دائم

یادآوری

 

نمی دونم چرا هزار تا خاطره خوب رو فراموش می‌کنیم

اما یک خاطره بد رو هزار بار تو ذهنمون مرور می‌کنیم!

نویسنده : برای فردا : ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٦/٢٠
Comments نظرات () لینک دائم

معرفی علوم شناختی[1]

 

أتزعم انک جرم صغیر و فیک انطوی العالم الاکبر

 (آیا گمان می بری که تو جرم کوچکی هستی در حالی که عالم بزرگی در تو نهفته است)                                                                                  علی (ع)

 

علوم شناختی یکی از دانشهای نو است که در کنار نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، فناوری اطلاعات مجموعه دانشهای همگرا را که [2] NBIC نام گرفته اند تشکیل می دهند.  این رشته از زیرمجموعه های علم اعصاب[3]، روان شناسی، زبان شناسی، هوش مصنوعی و فلسفه ذهن تشکیل گردیده است و کاربرد وسیعی در رشته های فرعی مانند پزشکی، آموزش و پرورش، جامعه شناسی، سیاست، علوم اطلاعات، ارتباطات و رسانه های گروهی، مهندسی پزشکی، مهندسی فرمان و کنترل و حتی علوم دفاعی و جنگ پیدا کرده است.  مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاههای بسیاری به تحقیق در زمینه علوم شناختی اشتغال دارند و در تلاشند تا راز بزرگترین سرمایه آدمی یعنی مغز و ذهن را کشف کنند و کارکردهای آنرا به عنوان عالی ترین و پیچیدهترین ودیعه الهی بشناسند.

تاکنون دانشمندان عصب شناس، زبان شناس، روانشناس، فیلسوفان ذهن و نظریه پردازان علم رایانه با کمک هم و در تعامل با یکدیگر توانسته اند گامهای با ارزشی را در جهت کشف و تبیین کارکردهای شناختی مغز انسان بردارند، به طوری که در مدت کوتاه سه الی چهار دهه اخیر یافته های گرانبهایی را برای ما به ارمغان آورده اند. به همین جهت، آنها دهه 1990 را دهه مغز نامیدند با این امید که با بسیج امکانات علمی و تلاش همگانی بتوانند بیش از پیش به دنیای اسرار آمیز مغز پی برند.

سرمایه گذاری کشورهای پیشرفته در زمینه این دانش نو بسیارچشمگیر است و رقابت شدیدی در دست یابی به اسرار مغز و استفاده کاربردی از آن در میان کشورها وجود دارد. در کشور ما در حالیکه در زمینه نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و فناوری اطلاعات سرمایه گذاری مناسبی انجام گرفته و پیشرفتهای قابل توجهی به دست آمده است، ولی در زمینه عضو چهارم دانشهای همگرا، یعنی علوم شناختی هنوز اقدام متناسبی انجام نگرفته است. علیهذا، جا دارد نسبت به این دانش نو به عنوان یک دانش مادر که بی تردید تأثیرات شگفت آوری بر بسیاری از حوزه های انسانی بر جای خواهد گذاشت توجه شده، سرمایه گذاری بیشتری در توسعه این دانش نو انجام گیرد.

علوم شناختی همانند تمامی شاخه‌های معرفت بشری از پارادیم خاصی پیروی می کند. دانشمندان علوم شناختی ذهن انسان را شبکه پیچیده‌ای می دانند که اطلاعات را دریافت، نگهداری و بازیابی می‌کند و می‌تواند آن را تغییر شکل یا انتقال دهد. عملیات فوق را پردازش اطلاعات و این پارادایم را رویکرد پردازشی[4]می‌خوانند.

از دید علوم شناختی ذهن را می‌توان با  تساهل همچون ‌نوعی رایانه دانست. در رایانه اطلاعات توسط دستگاههای ورودی مانند صفحه کلید یا مودم وارد سامانه می‌شود و سپس عملیات متفاوتی برروی آن انجام می‌گیرد. اطلاعات وارد شده را می‌توان در رایانه ذخیره و توسط نرم افزار پردازش کرد. نتیجه این پردازش می‌تواند به خروجی رایانه تبدیل گردد.

به همین شکل، اطلاعات از جهان خارج توسط گیرنده‌های حسی ما (مثل بینایی یا شنوایی) به داخل شبکه پردازشگر (ذهن) راه می‌یابد، در حافظه نگهداری می‌شود و در فرایند تفکر پردازش می‌گردد. خروجیهای این پردازش می‌تواند گفتار یا رفتار حرکتی باشد. البته، باید توجه داشت که اطلاعات در این رویکرد معنای بسیار وسیعی دارد وشامل تمامی دریافتهای انسان از جهان خارج به‌علاوه تمامی مفاهیم و ادراکاتی می شود که در درون ذهن انسان به ‌صورت فطری یا اکتسابی وجود دارد.

کوشش برای فهم و درک ذهن و کارکرد آن دست کم به دوران یونان باستان و زمانی باز می گردد که فلاسفه‌ای چون افلاطون و ارسطو سعی در توضیح طبیعت شناخت بشری داشتند. بررسی ذهن تا قرن نوزده میلادی که مقارن با پیدایش روان‌شناسی علمی بود، همچنان در حیطه فلسفه باقی ماند. مکاتب اولیه روان‌شناسی علمی نیز بیشتر متمرکز بر بررسی جریانهای درونی ذهن از طریق خودکاوی یا درون‌نگری[5]بودند. دانشمندان این مکاتب پس از آموزشهای لازم به آزمودنیها از آنها می خواستند جریانهای درونی ذهن خود را به دقت گزارش کنند تا بدین ترتیب سیر و الگوی جریانات مزبور را ترسیم و تشریح نمایند.

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۱٩
Comments نظرات () لینک دائم

تولد

دیشب آقای همسر سنگ تموم گذاشته بود. گل و شیرینی و یک کیک خوشگل و ....

و البته یک مانیتور LCD  19  اینچ مشکی. کلی کلاسه!!!!  من همیشه مانیتورهای Flat  17 اینچ داشتم. آدم باورش نمیشه 2 اینچ اضافه تر اینقدر تأثیر داشته باشه. میز کامپیوتری که تو این خونه دارم جزو همون مجموعه ایه که دادیم یک آقای دکوراتور داخلی برامون ساختند، خیلی قشنگه اما کوچولو و خیلی ظریفه. یک کم سخته پشتش کار کردن.  این مانیتور جدیده کلی جا روش خالی کرد و راحت شدم. دیشب نشستیم یک سری سی دی و فیلم های عروسی را با مانیتور جدید دیدیم. شب خوبی هم داشتیم. مادر آقای همسر هم اومده بودند خونه ما و یک سری عکس یادگاری انداختیم. خوب بود. خوش گذشت.

یعنی حالا من بزرگ شدم دیگه؟!سوال

نویسنده : برای فردا : ٩:۳٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۱٩
Comments نظرات () لینک دائم

بهانه برای شروع

معمولاً برای شروع دنبال بهانه می‌گردیم. با خودمون قول و قرار می‌گذاریم که

 

- عید که بیاد، تو سال نو، هزار تا کار می‌کنم!

- از اول مهرماه، سال تحصیلی جدید، درسهام رو به موقع می‌خونم، کلاس‌های متفرقه میرم، ....

- از اول ماه رمضون همه روزه‌هام رو میگیرم، نمازهام رو می‌خونم، سعی میکنم کمتر گناه بکنم،....

 

و یکی از مهمترین بهانه‌ها برای شروع دوباره روز تولد آدمه.

 

امروز روز تولد منه

من امروز 34 ساله میشم و این وبلاگ دو ساله.

 

باید سعی کنم در سال جدید چند تا ویژگی رو در خودم تقویت کنم.

 

اول و مهمتر از همه اینه که سعی کنم کارهای نیمه تموم رو تموم کنم.  من از اول زندگی‌ام این اشکال رو داشتم که نمی‌تونستم کارهام رو تموم کنم. همیشه بخش قابل توجهی از ذهنم مشغول کارهایی است که باید انجام می‌دادم و همیشه نیمه تموم می‌مونند چون دلم می‌خواد کامل و بی‌نقص باشند.  بارها به این نتیجه رسیدم که یک کار تموم شده و ناقص خیلی خیلی بهتر از کاریه که 80-90 درصدش انجام شده اروش زحمت فراوان کشیده شده اما تموم نشده که جایی ثبت بشه، یا لااقل از چرخه فکری آدم خارج بشه.  کلی کار نیمه تموم و مهم دارم که باید تموم کنم. جزو این موارد یک سری امانتی‌های مردمه که دستمه.  نمی‌دونم چرا اما همش برنامه‌ریزی می‌کنم که مثلا برم یک چیزی هم براشون بگیرم و خالی خالی امانتیشون رو پس ندم، اما بدتر میشه چون وقت نمی‌کنم یا شاید هم خودم رو ملزم نکردم که حتما باید تا تاریخ مشخصی برشون گردونم.  اینجوری خیلی بده.  آدم بدقول میشه.  شاید اگه همونجوری و به راحتی برشون می‌گردوندم بهتر بود، حالا خیلی دلم میخواست جبران کنم، خوب جداگانه جبران میکنم.  شاید این بیشتر شد مراودات بهتر هم باشه.  به هر حال آزاد کردن فکرم از این موارد که در تمام اوقات شبانه روز بخش قابل توجهی از ذهنم رو اشغال میکنه، باید بذارم اولویت اول.

دومین مورد اینه که باید سعی کنم، یک مقدار راحت‌تر زندگی کنم.  به نظرم تازگی‌ها خیلی زودرنج شدم و تحملم خیلی کم شده.  البته کلاً هم من آدم راحتی نیستم. هر حرف و حرکتی رو هزار بار بررسی می‌کنم که مثلاً منظور طرف از اینکه این حرف رو زد یا این حرکت رو کرد چی بود؟  هر موضوع کوچیکی رو کلی برای خودم بزرگ میکنم و به قول معروف از کاه کوه میسازم. معمولا هم هر چیزی رو تو خودم میریزم و سر یک مساله کوچیک داغون میشم. باید سعی کنم خیلی سخت گیر نباشم و راحت تر با مسائل برخورد کنم.  جمعه هفته پیش حالم خیلی بد بود، دیگه اشکم دراومده بود می خواستم برم تهران یک شب دور باشم. رفتم خونه اونطرفی که بگم میرم یک دوری بزنم. مادر آقای همسر و خواهرشون هم که حال من رو دیدند نشستند به صحبت کردن و کلی دلداریم دادند و یک سری توصیه جالب. میگفتند یک خانمی که خیلی آدم خوشی بوده همیشه توصیه میکرده که هر وقت خواستین اه بکشین، سرتون بگیرین بالا فوت کنین تو آسمون !!!! یک خرده مسخره است! اما امتحان کنین، محض عوض کردن حال و روز آدم وقتی میخواد جیغ بزنه بد نیست!!! 

جالبه! دارم اینها رو مینویسم هنوز به اخر خط نرسیده. خودم یادم رفت باید سعی کنم سخت نگیرم. چند ماه پیش سازمان خواسته بود که یک صفحه خلاصه انتقال یافته های پارسال رو براشون بفرستیم. هر سال همین کار رو میکنیم.  من زنگ زدم از مسئولش پرسیدم که فرمت خاصی نداره مثل همیشه است گفتند بله.  باهاشون اتمام حجت کردم که مطمئنین فرمت خاصی نداره. باز نیاین بگین فرمتش عوض شده دوباره کاری بشه! گفتند نه . فرمت خاص نداره. من هم جزو اولین نفراتی بودم که این یک صفحه رو فرستادم و خیالم راحت شد. حالا یک هفته است که مرتب پیغام می فرستند که فرمت جدید داریم تو این فرمت دوباره بفرستین!!!! من هم گفتم که به من مربوط نیست. من که طی کردم، تأکید کردم که نمی‌خوام دوباره کاری بشه.  تلفنی میگن یک کپی پیسته! من هم داشتم گیر می‌دادم که خوب خودتون بیزحمت کپی پیست کنین دیگه! بعد رئیس بخش رو واسطه کردند و ... وسطش یادم افتاد که مثلا قراره سخت نگیرم. اینه که بیخیال شدم و نشستم دوباره تو فرمت جدید آوردم خیلی هم کپی پیست نبود، فسفر سوزی داشت.

وای انگار دارم چرت و پرت می نویسم. زمان نوشتنش هم طولانی شده اصلا یادم نیست چی می خواستم بنویسم. فکر کنم تموم کنم برم بهتر باشه!

 

 دیدن Sms ها و جواب دادن به تلفن دوست و آشناهایی که تولدتون رو بهتون تبریک میگن، واقعاً خوشاینده.  از اینکه بعد از سال‌ها هنوز به یادتون هستند و از اینکه بعضی‌هایی که اصلاً فکر نمی‌کنین تاریخ تولدتون رو بدونند بهتون زنگ می‌زنند خوشحال میشین.  اینکه آدم احساس کنه دیگران دوستش دارند، احساس بینظیر و فوق العاده‌ایه!!!

 

نویسنده : برای فردا : ٢:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٦/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

اجرای طرح تحول اقتصادی به تعویق افتاد

گروه اقتصاد: اجرای طرح ویژه دولت نهم برای پرداخت نقدی یارانه‌ها که قرار بود از ابتدای نیمه‌دوم سال‌جاری باشد، به تعویق افتاد. گرچه از ابتدا چندان دور از ذهن نبود که مدت کوتاه باقیمانده از عمر دولت نهم، مجالی برای اجرای گسترده این طرح باقی نخواهد گذاشت اما شائبه تبلیغاتی طرح تحول همراه با توزیع گسترده فرم‌های جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها، ضرورت اجرای حتی نیم‌بند این طرح را از سوی مجریان آن بیشتر می‌ساخت اما با توضیحات روز گذشته سخنگوی طرح‌ تحول اقتصادی، مشخص شد که این طرح هنوز در مقدماتی‌ترین مرحله قرار دارد و به عبارتی حتی هنوز پیش‌فرض‌های اجرایی این طرح مهم، نهایی نشده‌اند.
محمدرضا فرزین ـ سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت ـ در بیان آخرین اخبار از اجرای این طرح اعلام کرد که هنوز رقم یارانه نقدی قابل پرداخت مشخص نیست ضمن اینکه این طرح از مهرماه نیز قابل اجرا نخواهد بود. به گفته فرزین، این طرح در سه فاز مطالعاتی در حال بررسی است که ظاهرا هنوز در خصوص روش‌های هدفمند‌سازی و نحوه پرداخت یارانه‌ها، مطالعات نهایی نشده است! اما علاوه بر این اظهارات، فرزین همچنین از ارائه لایحه تحول اقتصادی به مجلس در صورت نیاز به قانون خبر داد و این در حالی است که همچنان نمایندگان مجلس تاکید دارند که این طرح بدون توجیه مجلس جهت اجرا کلید نمی‌خورد. سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت در گفت‌وگو با فارس گفت: شایعات مختلفی در میان مردم درباره میزان پرداخت یارانه نقدی به افراد و خانوارها مطرح است اما هنوز رقم خاصی در این رابطه مشخص نشده است. او اظهار داشت: طرح هدفمند کردن یارانه‌ها شامل چهار فاز «نظام شناسایی»‌، «روش اصلاح قیمت»، «تحلیل آثار» و «روش بازپرداخت» است، در حال حاضر نظام شناسایی از طریق مرکز آمار و تکمیل فرم‌های خانوار در حال انجام است و سه فاز بعدی در حال مطالعه است و نتایج آن نهایی نشده است. وی تصریح کرد: بخشی از این شایعات کنونی برگرفته از جداولی است که در آن میزان یارانه پرداختی به حامل‌های انرژی بر اساس تفاوت قیمت داخلی و قیمت فوب خلیج فارس محاسبه شده است.

ادامه مطلب

خداحافظی ناگزیر با ریال

محمدصادق جنان‌صفت
کمتر از چهار دهه پیش ریال ایران، یک پول پرقدرت در بازار داخل بود و دارنده یک ریال می‌توانست با آن کالاهای متعددی خریداری کند. این ریال که قدیمی‌ترها به آن «قران» می‌گفتند، اجزایی داشت که مهم‌ترین آنها «شاهی» بود.

هر 20شاهی یک ریال بود و 5 شاهی و 10 شاهی پول توجیبی هر روز صدها هزار جوان و نوجوان ایرانی در طبقه متوسط و پایین به حساب می‌آمد.
نرخ تورم دو رقمی در چهار دهه گذشته به مرور، ارزش ریال را در برابر کالاها کاهش داد و این فرآیند چهار دهه‌ای کار را به آنجا رسانده است که «ریال» واحد در بازار واجد هیچ ارزشی نیست و هیچ کالایی را نمی‌توان با «یک ریال» خریداری کرد.
شهروندان ایرانی سال‌ها است در صحنه واقعیت با «ریال»، وداع کرده و از «تومان» یا بیشتر استفاده می‌کنند و «ریال» به عنوان واحد پول ملی تنها در ذهن مسوولان ایرانی استقرار دارد.
در حالی که بازار کالا با بازار پول ناسازگاری نشان داده و رشد قیمت‌ها در این بازار خارج از اراده سیاستگذاران اقتصادی ارشد از «ریال» عبور کرده است. در سال‌های گذشته به دلایل گوناگون چاپ اسکناس درشت ناممکن تلقی می‌شد و به همین دلیل «چک‌پول»ها در بازار پیدا شدند.شهروندان ایرانی تجربه و احساس خوبی درباره «نقد کردن» این چک‌پول‌ها نداشته و ندارند و در حالی که آنها را از بانک‌ها بدون حق انتخاب دریافت می‌کردند، در خرج کردن آن با تنگناهای متعدد مواجه بودند. طنز کار اینجا بود که کاسب‌های هر محل مثل میوه‌فروش، خواربار فروش و قصاب چک‌پول را به راحتی دریافت می‌کردند، اما در بانک‌ها که عرضه‌کننده آن بودند یا در مراکز عرضه خدمات و کالاهای دولتی برای پذیرش آن محدودیت‌های سختی به وجود آمده بود. اکنون می‌توان گفت نظام تصمیم‌سازی اقتصادی کشور به این نتیجه قطعی رسیده است که نگهداشتن اجباری واحد پول ملی در اندازه «یک‌ریال» ناممکن است و از طرف دیگر باید اسکناس‌های درشت‌تر چاپ کرد تا محدودیت‌های مبادلاتی فعلی از بین برود. بانک مرکزی ایران با درک این واقعیت‌ها است که از یک سو می‌خواهد «چک‌پول‌ واحد» عرضه کند و شرایط عرضه و تقاضای آن را آسان کند و شهروندان را از بلاتکلیفی خارج کند و از طرف دیگر مقدمات حذف چند صفر از اسکناس‌ها را به لحاظ ذهنی آماده کند.
این اقدام‌ها البته ضرورت تمام عیار امروز است و شاید راه گریزی از آن نباشد، اما آنچه نباید به فراموشی سپرده می‌شود، این است که چگونه می‌توان «تورم» را به شکل واقعی و در عمل مهار کرد. در صورتی که راهی برای مهار این پدیده در اقتصاد ایران پیدا نشود، چاپ اسکناس درشت و برداشتن صفرها، چاره نهایی نیست و صفرها دوباره باز خواهند گشت. نهاد دولت به عنوان سیاست‌گذار و مجری سیاست‌های کلان اقتصادی، باید با برگشت به اصول علم اقتصاد و تجربه جهانی، تورم را مهار کرده و مانع از رشد شتابان آن شود و پول ملی بیش از پیش بی‌ارزش نشود و بازی چک‌پول‌ها دوباره تکرار نشود.

منبع (+)


سئوال!

تا حالا شده وقتی ازتون سئوال می‌کنند

 اون هم مسلسل‌وار

سئوال‌هایی که هیچ ربطی به طرف مقابلتون نداره و فقط محض آزار شما یا ارضای حس کنجکاوی پرسیده میشه

دلتون بخواد  یک نفس عمیق بکشین و راحت بگین به شما هیچ ربطی نداره؟!

این روزها من خیلی این احساس رو دارم!!!!!


 

کنفرانسها و همایشها

فراخوان مقاله ششمین هم‌اندیشی نشانه‌شناسی هنر «نشانه‌شناسی فرهنگی»
فراخوان مقاله سومین هم اندیشی انسان شناسی هنر «کاربردهای انسان شناسی در هنر»
فراخوان مقاله چهارمین هم‌اندیشی تخیل هنری «تخیل و مهاجرت»
فراخوان مقاله چهارمین هم‌اندیشی هنرهای تطبیقی «دانشهای تطبیقی و هنر تطبیقی»
فراخوان مقاله نخستین هم اندیشی ادبیات و هنر«روش شناسی و مبانی نظری»
فراخوان مقاله هم اندیشی میرسیدعلی همدانی

 

اخبار

انجیر ، سرشار از خواص درمانی است
تاثیر منفی آب چند میوه در کاهش اثر برخی داروها
کتابهای سفارش داده شده توسط اعضای سایت به کتابخانه سایت IrExpert اضافه شدند
دروغگـو را بهتـر بشنـاسیـم
ویتامین های A،B،C،E در چه مواد خوراکی وجود دارند؟
دریافت و ارسال ایمیل ویدئویی
آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها از 20 شهریور
درد مفاصل مچ و انگشت پیامد ارسال بیش از حد پیام کوتاه
ما همدیگر را دوست نداریم!
افراد پراسترس مصرف مواد پروتئینی را در طول روز فراموش نکنند
drop.io، سلطان سایت‌های آپلود فایل!
شدار درباره نوشیدن بیش از حد نوشابه انرژی‌زا Red Bull
در محیط کار، با دیگران چگونه رفتار کنیم؟
حدود 70 الی 80 ایرانی در ناسا فعالیت دارند
کاهو از سبزیجات خون ساز و آرام بخش
ورزش های منظم برای افرادی که فراموشی دارند ، مفید است
فعالیت بیمارستان باهر همچنان غیر‌قانونی است .ولی وزارت بهداشت ایران قدرت برخورد قانونی و تعطیلی آن
فعالیت غیرعادی ژن TGFBR۱ حدود ۷/۸ برابر خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد.
مبارزه با سن غلات از نابودی یک میلیون تن گندم جلوگیری کرد
لیزر در چه تاریخی اختراع شد و اولین کاربرد آن چه بود ؟
ام آر آی در تشخیص زودهنگام آلزایمر نویدبخش است
گردو بخورید تا رگ‌هایتان بسته نشود
خطر اینجاست!
کتابهای سفارش داده شده توسط اعضای سایت به کتابخ انه سایت IrExpert اضافه شدند
حادثه در فرودگاه مادرید دست کم ۴۵ کشته بر جای گذاشت
*بخش کشاورزی نیازمند توسعه و تحول در عرصه‌ مکانیزاسیون است
60هزار زنبور براگون برای مباره با کرم ساقه‌خوار ذرت رهاسازی شد
آشنایی با خواص خرما در یک جشنواره‌
ایران به فناوری تشخیص هویت از روی چشم دست یافت
توصیه یک کارشناس دارویی در مواجه با فرد زنبور گزیده:

فرصتهای شغلی

اشتغال در یک شرکت خدمات فنی و مهندسی فعال در زمینه انجام پروژه های صنعتی
جذب نیرو در یک شرکت بزرگ تولیدی
جذب منشی خانم در شرکت تبلیغاتی
جذب نیرو در یک شرکت تولید قطعات خودرو (خانم و اقا)
اشتغال جهت همکاری در شرکت مهندسین مشاور تدبیر نیرو
جذب نیرو در یک شرکت تولیدی - بازرگانی معتبر
جذب نیروی کار
دعوت به همکاری در یک شرکت پخش سراسری دارو
دعوت به همکاری در یک شرکت پخش سراسری دارو (استان فارس)
استخدام در یکی از برجسته ترین پیمانکاران EPC برای دفتر مرکزی
دعوت به همکاری در گروه مهندسی بازرگانی برین
اشتغال جهت همکاری در یک شرکت بازرگانی (منشی خانم)
اشتغال در یک شرکت تولیدی معتبر واقع در شهرک صنعتی شمس آباد
فرصت کار در یک شرکت فعال در زمینه نفت و گاز
دعوت به همکاری در دفتر فنی شرکت بلژیکی – ایرانی
جذب متخصص در شرکتی معتبر به منظور همکاری در عملیات حفاری
استخدام در شرکت معتبر تجهیزات پزشکی / دندانپزشکی
منشی ( شرکت تبلیغاتی )
استخدام جهت همکاری در یک شرکت معتبر بازرگانی
دعوت به همکاری در شرکت مواد غذایی ترخینه
استخدام در شرکت مهندسی انتشار شعله
فرصت کار در پژوهشکده حمل و نقل وزارت راه و ترابری
جذب نیرو در مؤسسه فرهنگی هنری آهنگ آتیه
جذب متخصصین در شرکت مهندسان مشاور شارگان
استخدام جهت همکاری در یک گروه تولیدی معتبر در صنعت لوله و اتصالات
جذی نیرو در یک شرکت صنعتی بازرگانی فعال
اشتغال در یک شرکت معتبر صنعتی واقع در کیلومتر 18 جاده قدیم کرج
دعوت به همکاری در یک شرکت مهندسین مشاور
اشتغال در یک شرکت فعال در زمینه نفت گاز و پتروشیمی

خبرنامه تخصصی
سایت مرجع متخصصین ایران


دلم تنگ شده است...

چقدر

 

دلم تنگ شده است

برای

آن روزها...

دیروزها...

هیچ می دانی

نوای ساز تو

و طنین صدای تو

چه غوغایی می کرد

در جان شیفته ی من...

آن نگاه ها

سوز ها

شورها

هی....

هیچ می بینی

که همه چیز

چقدر ساده گذشت

و زندگی

به چیزی دیگر

تبدیل شد

و البته

همچنان جاری است...

هیچ می بینی؟؟؟...

از وبلاگ زیبای محبوب شبهای من (+)


ایت الله رفسنجانی: می‌توانستیم آن‌قدر آب پشت سدها داشته باشیم که دیگر واویلای قط

سایت خبری ایران: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سخت‌گیری قدرت‌های بزرگ دنیا در مورد ایران و دستیابی کشورمان به انرژی هسته‌یی که با قدرت خود تحت تحریم خودش را به اینجا رسانده هم ظلم به ما و هم ظلم به بشریت است.

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی سایت خبری ایران(INA)، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی طی سخنانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران هم‌چنین با اشاره به سالروز آغاز بازگشت آزادگان به کشورمان تاکید کرد: برای من که آن موقع مسوول جنگ بودم 26 مرداد 69 درخشان‌ترین روز زندگیم است، ما در سال 67 قطعنامه را پذیرفته بودیم اما دو سال گرفتار چانه‌زنی و بهانه‌جویی‌های صدام بودیم. او تلاش می‌کرد از تعهدی که قطعنامه به او تحمیل کرده به نوعی سرباز زند و بهانه‌گیری می‌کرد تا ایران به تنگ بیاید و تفسیر مورد نظر او از قطعنامه را بپذیرد.

وی اضافه کرد: طرف صدام هم من بودم، اول او نامه‌ای به رهبری و من نوشت و بعد قرار شد مذاکرات و مکاتبات را من ادامه دهم. جنگ اعصاب به راه انداخت تا فضا برایش مشکل شد. اسرای زیادی در ایران داشت، خانواده‌ها دنبال اسراشان بودند و هزینه و خرابی و نداشتن دستاورد هم باعث شد که بخواهد آن‌چه از جنگ ایران بدست نیاورده بود از کویت به دست بیاورد.

وی گفت: بالاخره صدام محتوای قطعنامه را پذیرفت، مکاتبات تمام شد و چند روز بعد از آن اولین گروه آزادگان به طرف ایران حرکت کردند. این لحظه خیلی شیرین بود، وقتی این‌ها به خاک ایران رسیدند و نمایشی که از عشق به ایران و اسلام نشان دادند از لحظات شیرین تاریخ ماست. امروز هم این افراد مایه دلخوشی هستند و به انقلاب کمک می‌کردند.

رییس مجلس خبرگان ادامه داد: مناسبت دیگری که پیش رو داریم گشایش اولین مجلس خبرگان در سال 58 است که البته برای نوشتن قانون اساسی بود که جزء قوانین اساسی و مترقی دنیا به خطار محتوای کامل و اسلامی‌اش است. این مجلس خبرگان قانون بعدها خبرگان رهبری شد و امروز پشتوانه عظیم ملت و مایه آرامش خاطر مردم است تا هیچ وقت دچار خلا رهبری نشویم زیرا خبرگانی هستند که می‌توانند، اصلاح را شناسایی کنند که تجربه آن‌ها هم عملا مورد تایید ملت قرار گرفت.

ادامه مطلب

چطور با همسرمان (و دیگران) کنار بیاییم

وقتی همسرتان کار اشتباهی انجام می دهد، واکنش شما چگونه است؟

خیلی از زوج ها دوست دارند طرفشان را ملامت و سرزنش کنند. "وقتی آن جوک مسخره را گفتی واقعاً من را ترساندی. باعث شد همه روز تو خونه بمونم."

زوج های دیگر ترجیح می دهند انتقاد کنند. "خیلی چاقی، حالم از هیکلت به هم می خوره."

خیلی ها هم سعی می کنند مقابله به مثل کنند. "چون تو اون روز با شیوا لاس می زدی، منم امروز با امیر لاس زدم."

با ملامت کردن، انتقاد کردن، یا مقابله به مثل کردن سعی شما این است که خودتان را علت و همسرتان را معلول قضیه کنید. متاسفانه، گذاشتن همسرتان در مقام معلول، برای رابطه شما خیلی خطرآفرین است. همان موقع است که دعواها و جارو جنجال هایتان شروع می شود. فقط به خاطر اینکه پدر و مادر شما درست با هم برخورد نمی کردند، دلیل نمی شود که شما هم با همسرتان بد رفتار کنید.

ادامه مطلب

اخبار

همایش تخصصی توانمندی های صنایع غذایی و نوشیدنی های ایران و عراق برگزار می شود
نتایج اولیه آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته اعلام شد
موس تاشو محصول جدید مایکروسافت
کتابهای سفارش داده شده توسط اعضای سایت به کتابخانه سایت IrExpert اضافه شدند
آخر خط «تاتو» ، پشیمانی است‌
صعود دلار در برابر یورو ، در طی پنج هفته پیاپی

 

فرصتهای شغلی

جذب نیرو در شرکت مهندسی الماتکو
استخدام جهت همکاری در یک شرکت نرم افزاری
جذب نیرو در یک شرکت معتبر مهندسی – بازرگانی
فرصت کار در یک شرکت پیمانکاری عمومی
جذب نیرو جهت همکاری در یک شرکت مهندسی معتبر
استخدام در یک کارخانه بزرگ و معتبر ماشین سازی
فرصت کار در یک واحد تولید کننده مواد غذایی
فرصت کار در یک شرکت معتبر
استخدام در جهت تکمیل نیرو در نمایندگی شرکت معتبر
فرصت کار در یک شرکت معتبر تولیدی (خانم)
اشتغال در یک شرکت معتبر تجاری در زمینه قطعات و تجهیزات الکترونیکی
دعوت به همکاری از مهندس ناظر مقیم
فرصت کار در شرکت مهندسین مشاور
دعوت به همکاری در یک شرکت تولیدی صنعتی
استخدام جهت همکاری در یک شرکت مهندسی معتبر
فرصت کار در یک گروه بزرگ صنعتی و تولیدی
استخدام در یک شرکت معتبر پیمانکاری در زمینه نفت و گاز
فرصت کار در گروه مهندسی بازرگانی برین
دعوت به همکاری در یک شرکت فعال و پویا
استخدام جهت همکاری در یک شرکت فعال در زمینه نفت و گاز
دعوت به همکاری در شرکت مهندسین مشاو
اشتغال در یک شرکت فنی مهندسی مستقر در فرودگاه امام خمینی (ره)

خبرنامه تخصصی
سایت مرجع متخصصین ایران


نامه نهضت آزادی به علی لاریجانی

گروه سیاسی؛ نهضت آزادی به علی لاریجانی رئیس مجلس نامه یی نوشت و برخی نکات را درباره عملکرد محمود احمدی نژاد بیان کرد.در بخش هایی از این نامه آمده است؛انقلاب اسلامی ایران به بهای خون شهیدان و در تداوم مطالبات تاریخی ملت ایران در انقلاب مشروطه، نهضت ملی شدن صنعت نفت و قیام پانزده خرداد 1342 و با آرمان های استقلال، آزادی، عدالت و توسعه پایدار به پیروزی رسید. در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، زیر عنوان «شیوه حکومت در اسلام» آمده است؛«با توجه به ماهیت این نهضت بزرگ، قانون اساسی تضمینگر نفی هرگونه استبداد فکری و اجتماعی و انحصار اقتصادی می باشد و در خط گسستن از سیستم استبدادی و سپردن سرنوشت مردم به دست خودشان تلاش می کند.» به موجب قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی ایران مهم ترین و قدرتمند ترین نهادی است که باید زمینه دستیابی به هدف های بالا و مشارکت مردم در تمام تصمیم گیری های سیاسی و سرنوشت ساز را فراهم آورد. به همین منظور، مطابق با اصول 71 و 76 قانون یاد شده، دو کارکرد اصلی برای این نهاد تعریف و تعیین شده است؛ 1- قانونگذاری 2- تحقیق و تفحص و نظارت بر تمام امور کشور.اهمیت و جایگاه این نهاد در حدی است که به تعبیر رهبر فقید انقلاب «مجلس در راس امور است». بدیهی است حفظ شأن مجلس شورای اسلامی، که اصلی ترین نماد رکن جمهوریت نظام تلقی می شود، جز با تعامل سایر دستگاه ها، به ویژه قوه مجریه، و پذیرش کارکردهای دوگانه بالا نمی تواند تحقق یابد. در همین راستا و به رغم آنکه تفکیک قوا به عنوان یکی از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پذیرفته شده است، به منظور جلوگیری از تکاثف قدرت و بازتولید استبداد، اصول 87 ، 88 ، 89 و 122 قانون یاد شده دولت، شامل رئیس جمهور و وزیران، را ملزم به پاسخگویی در برابر مجلس دانسته است. نیز به موجب اصول 113 و 121 قانون اساسی، رئیس جمهور مسوول پاسداری و اجرای قانون اساسی، ترویج دین و اخلاق، پشتیبانی از حق و گسترش عدالت، حمایت از آزادی ها و حرمت اشخاص و پرهیز از خودکامگی است. متاسفانه پس از روی کار آمدن دولت نهم، وقایعی رخ داده است که این جایگاه را بسیار مخدوش و ضعیف کرده است.

ادامه مطلب

نیمی از کارخانجات شکر تعطیل شد

سرمایه : کمبود چغندر قند و نیشکر در سال جاری باعث می شود امسال از هر دو کارخانه تولید شکر، یک کارخانه فعالیت کند و نیمی دیگر از کارخانجات به حالت غیرفعال درآیند.واردات بی رویه شکر در سال های گذشته و ورود شکرهای خارجی به بازار، عدم فروش تولید داخل را در پی داشت. انبارشدن شکرهای داخلی موجب کاهش نقدینگی کارخانجات و در نتیجه پرداخت نشدن طلب چغندرکاران که در سال 85، شش میلیون و 600 هزار تن چغندر تولید کرده اند؛ شد.

این امر در نهایت تاثیر خود را با کاهش انگیزه چغندرکاران و کاهش کشت این محصول نشان داد. خشکسالی سال جاری نیز تاثیر 10 درصدی در کشت نیشکر گذاشت و اکنون با کمبود مواد اولیه کارخانجات ناگزیر به استفاده ازتنها 30 درصد ظرفیت خود هستند که صرفه اقتصادی نخواهد داشت لذا به گفته رئیس سندیکای قند و شکر ایران از هر دو کارخانه تولید شکر، یک کارخانه در سال جاری فعالیت خواهد کرد.
علیرضا اشرف در گفت وگو با «سرمایه» خاطرنشان کرد: «فعالیت همه کارخانجات صرفه اقتصادی ندارد بنابراین نیمی از این واحدها غیرفعال خواهند شد»
-
صنعت شکر پنج سال عقب افتاد
او معتقد است: «با سیاست های دولت در زمینه شکر این صنعت پنج سال عقب افتاده و زمان و حمایت بسیاری نیاز است که صنعت قند و شکر ایران به سال 85 بازگردد.»اشرف با اشاره به تولید یک میلیون و 257 هزار تن شکر در سال 85 اظهار کرد: «امسال یک سوم سال 85 و کمتر از 500 هزار تن تولید خواهیم داشت.»
به گفته او سال گذشته یک میلیون و 50 هزار تن قند و شکر تولید کردیم.
ادامه مطلب

پرافتخارترین ورزشکار تاریخ المپیک ایران

علیرضا خطیبی:14 روز طول کشید تا بالاخره هادی ساعی جورکش کاروان ناکام ایران در المپیک بیست و نهم لقب بگیرد. این زمان با یک فشار فوق‌العاده روی همه ملت ایران همراه بود. ملتی که مبنایش شعارهای توخالی مسوولان رده‌بالای سازمان بود. یکی مثل محمد علی‌آبادی که چند روز قبل از آغاز المپیک با امیدواری از کسب 14 مدال در کشتی خبر داد اما سهم ایران از حدود 800 مدالی که در پکن تقسیم شد فقط یک برنز بود و حالا یک طلا که توسط هادی ساعی کسب شده و کاروان ایران با همین یک طلا از جوار همسایه‌هایی مثل اسرائیل، توگو، ونزوئلا، مراکش، مولداوی، باهاما، مصر و افغانستان خلاص شود و خودش را 30 پله بالا بکشد و روی رتبه 47 بنشیند. هر چند که همین رتبه هم بدترین کارنامه ایران در 36 سال اخیر المپیک را رقم زده است. هادی ساعی طلا گرفت تا پرافتخارترین ایرانی تمام ادوار المپیک لقب بگیرد، حالا او با دو طلا و یک برنز یک گام بالاتر از قوی‌ترین مرد جهان قرار دارد که با دو طلا یک پله سقوط کرده است. پس از این دو نفر امثال تختی با یک طلا و دو نقره و محمد نصیری با یک طلا، یک نقره و یک برنز قرار دارد. هادی ساعی نماینده وزن سوم تکواندوی ایران در المپیک، ماراتن طلایی‌اش را با یک پیروزی هفت بر صفر آغاز کرد. بیستا دیباک نپالی تا اواسط راند سوم دوام آورد چرا که هنوز دیدار به پایان نرسیده بود که جلوی نام ساعی عدد 7 حک شد و این یعنی داور باید مسابقه را قطع کند و دست ساعی را به عنوان برنده با امتیاز فنی بالا ببرد. این پیروزی ساعی را به دیدار نماینده کشور میزبان فرستاد، گوگو دارنده مقام پنجم مسابقات جهانی 2007 و نایب قهرمان آسیا در سال 2008. راند اول این مسابقه با تساوی صفر ـ صفر به پایان رسید آن هم در شرایطی که گو از حمایت کامل هموطنانش برخوردار بود. در راند دوم اما این ساعی بود که با نهایت هوشمندی در برگشت تکواندوکار چینی با یک ضربه صاحب امتیاز شد و در راند سوم هم حملات پردامنه نماینده کشور میزبان نتیجه‌ای جز تساوی دو ـ دو نداشت تا در نهایت ساعی با پیروزی سه بر دو عازم مرحله نیمه‌نهایی و جدال با راشد احمد‌اف آذربایجانی شود؛ نفر چهارم المپیک آتن و صاحب مدال برنز مسابقات جهانی آلمان در سال 2003. اما در همین مرحله یک چهارم‌نهایی بود که بزرگ‌ترین شگفتی وزن سوم به وقوع پیوست و همه را به کسب مدال طلا توسط هادی ساعی امیدوار کرد؛ استیون لوپز آمریکایی به نیمه‌نهایی نرسید چرا که مقابل مائورو سار مینتو از ایتالیا شکست خورد. لوپز تا 57 ثانیه مانده به پایان بازی با یک امتیاز از حریف 25 ساله ایتالیایی پیش بود اما مقهور ضربه مهلک سارمینتو شد که به سر لوپز اصابت کرد و 2 امتیاز برای این ایتالیایی به ارمغان آورد.

ادامه مطلب

هاشمی‌رفسنجانی:

ایسنا: هاشمی‌رفسنجانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به اجرای برنامه سازندگی در کشور گفت: پس از جنگ در برنامه‌ای که برنامه به عنوان سازندگی مطرح شد، زیربناهایی آماده کردیم که تا سال‌های بعد و تا نزدیک امروز مشکلا‌ت زیادی نداشتیم. برق قطع نمی‌شد، آب قطع نمی‌شد، خشکسالی‌ها آن‌قدر خسارت نمی‌زد. امیدواریم با این برنامه به گونه‌ای عمل شود که در این مسائل اصولی، کشور روزمره عمل نکند، بلکه به سمت توسعه پایدار برویم. ‌ وی گفت: ما توانستیم با تجربه جنگ امکانات زیادی در اسلحه دفاعی به دست بیاوریم؛ صنعت اتوبان‌سازی، سدسازی، پل‌سازی، بندرسازی و پالا‌یشگاه‌سازی را به دست بیاوریم و اجرا کنیم.

پالا‌یشگاه بندرعباس را برای صادرات بنزین ایجاد کردیم؛ اگر با همین روش پیش می‌رفتیم، می‌توانستیم فرآورده‌ها را به قیمت بهتری به دست بیاوریم.رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ما می‌توانستیم آن‌قدر آب پشت سدها داشته باشیم که دیگر برق قطع نشود و این واویلا‌ به وجود نیاید. اینها برای ایران در سایه کارهای زیربنایی مقدور است و ان‌شاءالله این اتفاق با کمک صاحب‌نظران مجلس و دولت در آینده نزدیک عملی خواهد شد. ‌ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سخت‌‌گیری قدرت‌های بزرگ دنیا در مورد ایران و دستیابی کشورمان به انرژی هسته‌‌ای که با قدرت خود تحت تحریم، خودش را به اینجا رسانده هم ظلم به ما و هم ظلم به بشریت است. ‌ هاشمی‌رفسنجانی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به سالروز آغاز بازگشت آزادگان به کشورمان تاکید کرد: برای من که آن موقع مسوول جنگ بودم 26 مرداد 69 درخشان‌ترین روز زندگیم است؛ ما در سال 67 قطعنامه را پذیرفته بودیم اما دو سال گرفتار چانه‌‌زنی و بهانه‌‌جویی‌‌های صدام بودیم. او تلا‌ش می‌کرد از تعهدی که قطعنامه به او تحمیل کرده به نوعی سر باز زند و بهانه‌‌گیری می‌‌کرد تا ایران به تنگ بیاید و تفسیر مورد نظر او از قطعنامه را بپذیرد. ‌ وی اضافه کرد: طرف صدام هم من بودم، اول او نامه‌ای به رهبری و من نوشت و بعد قرار شد مذاکرات و مکاتبات را من ادامه دهم. جنگ اعصاب به راه انداخت تا فضا برایش مشکل شد. اسرای زیادی در ایران داشت، خانواده‌ها دنبال اسرایشان بودند و هزینه و خرابی و نداشتن دستاورد هم باعث شد که بخواهد آنچه از جنگ ایران به دست نیاورده بود از کویت به دست بیاورد.وی گفت: بالا‌خره صدام محتوای قطعنامه را پذیرفت. مکاتبات تمام شد و چند روز بعد از آن اولین گروه آزادگان به طرف ایران حرکت کردند. این لحظه خیلی شیرین بود؛ وقتی که این‌ها به خاک ایران رسیدند و نمایشی که از عشق به ایران و اسلا‌م نشان دادند از لحظات شیرین تاریخ ما است. امروز هم این افراد مایه دلخوشی هستند و به انقلا‌ب کمک می‌کردند. ‌ رئیس مجلس خبرگان به گشایش اولین مجلس خبرگان در سال 58 نیز اشاره کرد و گفت: این مجلس خبرگان قانون بعدها خبرگان رهبری شد و امروز پشتوانه عظیم ملت و مایه آرامش خاطر مردم است تا هیچ وقت دچار خلا‌ء رهبری نشویم زیرا خبرگانی هستند که می‌توانند، اصلح را شناسایی کنند که تجربه آنها هم عملا‌ مورد تایید ملت قرار گرفت. ‌ وی با اشاره به اینکه <اجلا‌س خبرگان در روزهای آینده برگزار می‌شود> خاطرنشان کرد: دو مساله مهم در دستورکار خبرگان است؛ یکی مساله هسته‌ای و دیگری یارانه‌ها. خبرگان از مسوولا‌ن ذیربط دعوت کرده‌اند تا به اجلا‌س بیایند، توضیح دهند و خبرگان هم اظهار نظر کنند. ‌ وی گفت: مساله دیگر سیاست‌های کلی برنامه پنجم است؛ طبق قانون اساسی سیاست‌ها در اختیار رهبری انقلا‌ب است و در قانون اساسی گفته شده با مشورت با مجمع این سیاست‌ها را تدوین و ابلا‌غ کنند و بعد آن به حکم جدی و قانونی تبدیل می‌شود. خوشبختانه سه قوه و نهادهای ذیربط همراهی زیادی کردند. در مجمع بحث‌های جدی در جلسات فوق‌العاده مطرح شد. ‌ هاشمی‌رفسنجانی افزود: البته سیاست‌های کلی پیش از تایید رهبری حکم نیست اما بعد از آن حکم می‌شود و می‌تواند برنامه پنجم را در زمان خاص ما برنامه‌ای کند که جایگاه حرکت انقلا‌ب را به سمت رفاه، توسعه و پیشرفت ببرد. ما هم در پیشنهاداتی که به رهبری دادیم روی زیربناها تکیه کردیم. ‌

انتهای خبر // روزنا - وب سایت اطلاع رسانی اعتماد ملی//www.roozna.com (+)


فواید در آغوش کشیدن و بغل کردن برای سلامتی

بغل کردن مطمئناً احساس خیلی خوبی به شما می بخشد و شواهد نشان می دهد تاثیرات بسیار خوبی هم بر سلامتی ما دارد. در تحقیقی که در دانشگاه کارولینای شمالی انجام گرفت، محققان دریافتند که بغل کردن هورمون "اکسیتوسین" را افزایش داده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

درواقع، وقتی زوجین 20 ثانیه همدیگر را بغل می کنند، سطح اکسیتوسین در بدنشان که طی تولد بچه و شیردهی آزاد می شود، بالا می رود. افرادیکه در روابط عاشقانه هستند، بیشترین افزایش اکسیتوسین را دارند.

ضمناً سطح هورمون استرس، کورتیزول، هم در خانم ها همراه با فشارخون پایین آمد. دکتر کارن گورون یکی از محققین این تحقیق می گوید، "هرچه حمایت عاطفی بیشتر باشد، این افزایش میزان اکسیتوسین نیز نیز هم در مرد و هم در زن بیشتر خواهد شد. اما اهمیت اکسیتوسین و اثرات محافظت کننده آن دربرابر بیماریهای قلبی، میتواند برای خانم ها بیشتر باشد."

دکتر کارمین گریفیت، سخنگوی بنیاد قلب بریتانیا، می گوید، "دانشمندان علاقه زیادی به این مسئله نشان می دهند که احساسات مثبت می تواند برای سلامتی مفید باشد. این تحقیق نشان میدهد که ساپرت عاطفی، مثلاً به شکل در آغوش کشیدن های عاشقانه می تواند تاثیرات مثبتی بر سلامت قلب داشته باشد. "

ادامه مطلب

برق بی‌سیم به واقعیت پیوست

 شرکت اینتل یک سیستم نیروی برق بی‌سیم را به نمایش درآورد.

به گفته تحلیل‌گران این سیستم می‌تواند با بی‌نیاز کردن وسائل الکترونیکی از مبدل‌ها و پریزها انقلابی در زندگی مدرن به وجود آورد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مدیر ارشد تکنولوژی اینتل، جاستین راتنر، پنج‌شنبه 21 آگوست (31 مرداد)  که در نشست سالانه تولید‌کنندگان این شرکت در سانفرانسیسکو یک اتصال تشدید‌کننده انرژی بی‌سیم (Wireless Energy Resonant Link) را به نمایش درآورد.

برق به صورت بیسیم به یک چراغ روی صحنه فرستاده می‌شد و یک لامپ 60 واتی را روشن می‌کرد که برق بیشتری از یک لپ‌تاپ معمولی مصرف می‌کند.

 مهمتر اینکه برق بدون اینکه اثرگذاشتن بر چیز یا کسی که میان واحدهای فرستنده و گیرنده قرار گرفته باشد، انتقال پیدا می‌کرد.

جان اسمیت، پژوهشگر اینتل در یک ویدئوی آنلاین در توضیح این اختراع اشاره کرد که مزیت اصلی این سیستم این است که می‌تواند انتقال برق را به صورت کارآمد و بی‌خطر انجام دهد.

 او گفت: "ثابت شده است که بدن انسان تحت تاثیر میدان‌های مغناطیسی قرار نمی‌گیرد، اما میدان‌های الکتریکی بر آن تاثیر می‌گذارند. بنابراین ما برق را با استفاده از میدان‌ مغناطیسی انتقال می‌دهیم و نه میدان الکتریکی."

نمونه‌های کاربردهای بالقوه این سیستم شامل فرودگاه‌ها، ادارات با سایر ساختمان‌هایی است که در آنها لپ‌تاپ‌ها، تلفن‌های همراه یا سایر وسائل الکترونیکی باید برق دریافت کنند.

به گفته اسمیت این تکنولوژی را همچنین می‌توان در داخل اجزای کامپیوتر مانند مانیتورها کارگذاشت تا آنها را قادر کند تا برق را برای وسائلی که روی میز‌های کار قرار دارند یا به داخل اتاق‌ها آورده می‌شود، پخش کنند.

به گفته تحلیل‌گران این سیستم شارژ‌کننده‌ها و نهایتا نیاز به باتری‌ها را  از دور خارج خواهد کرد.

سیستم‌های برق بیسیم قبلی به طور پایه‌ای برق را از طریق میدان‌های الکتریکی به صورت پالس‌های صاعقه‌ای منتقل می‌کردند.

اسمیت می‌گوید سیستم برق بی‌سیم اینتل هنوز در مرحله اولیه تولید است و پژوهش بیشتری پیش از واردشدن آن به بازار باید انجام گیرد.

 

منبع (+)


ایران یک میلیون تن گندم از امریکا خرید

فارس؛ فعالان بازار جهانی گندم اعلام کردند ایران تاکنون پنج میلیون تن گندم از امریکا، اروپا و حوزه دریای سیاه خریداری کرده است. به گزارش رویترز ایران تاکنون پنج میلیون تن گندم از بازار جهانی خریداری کرده است که نیمی از این رقم مربوط به قاره امریکا است. فعالان بازار گندم از خرید یک میلیون تن گندم توسط ایران از امریکا به ارزش 350 میلیون دلار خبر داده اند. این برای اولین بار از زمان انقلاب اسلامی ایران است که این کشور از امریکا گندم خریداری می کند. تا قبل از انقلاب اسلامی هر سال هزاران تن گندم از امریکا به ایران وارد می شد. بر اساس این گزارش ایران همچنین

5/1 میلیون تن گندم از کانادا، 5/1 میلیون تن از حوزه دریای سیاه و یک میلیون تن از قاره اروپا خریداری کرده است. همچنین این کشور در حال مذاکره با استرالیا برای خرید 500 هزار تن گندم محصول جدید این کشور است. بر اساس این گزارش به دلیل بروز خشکسالی تولید گندم ایران طی سال جاری پنج میلیون تن کاهش پیدا کرده و به 10 میلیون تن رسیده است. اداره آمار وزارت کشاورزی امریکا پیش بینی کرده است ایران برای تامین نیاز خود بین 4 تا 6 میلیون تن گندم از خارج وارد کند.
منبع (+)

تسهیلات ساخت مسکن

دولت با افزایش سرمایه بانک مسکن، تامین منابع ارزی این بانک، تشکیل صندوق سپرده گذاری «ساخت» مسکن و اختصاص 100 درصد یارانه های بخش مسکن برای اعطای تسهیلات ساخت با افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن به 300 میلیون ریال موافقت کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، با تصمیم نمایندگان ویژه رئیس جمهور به منظور تامین منابع ارزی مورد نیاز بانک مسکن، از محل منابع ارزی بانک مرکزی مبلغ دو میلیارد دلار به صورت سپرده ارزی با سررسید دو ساله در اختیار بانک مسکن قرار خواهد گرفت و سقف تسهیلات صندوق پس انداز مسکن، برای سپرده گذاران بانک مسکن، به منظور ساخت واحد های مسکونی تا میزان 300 میلیون ریال افزایش خواهد یافت. بر این اساس، بانک مسکن همچنین موظف است اقدامات لازم را برای تبدیل صندوق سپرده گذاری خرید مسکن به صندوق سپرده گذاری ساخت مسکن به عمل آورد. دولت در اقدام دیگری برای رونق بخشیدن به ساخت و ساز مسکن، اراضی قابل انتقال مربوط به استان آذربایجان شرقی به مساحت بیش از 38 هکتار برای ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن در قالب طرح مسکن 99 ساله را تعیین کرد و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم مکلف شد خارج از نوبت برای تفکیک و انتقال اراضی مذکور به نام وزارت مسکن و شهرسازی به نمایندگی دولت اقدام کند. بر این اساس، وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان ملی زمین و مسکن حسب مورد موظفند صددرصد یارانه اعطایی به این بخش و همچنین 80 درصد از منابع حاصل از فروش زمین های خود را به منظور اعطای تسهیلات ساخت برای مسکن مهر و اعطای تسهیلات ساخت برای واحد های نیمه ساخت با شرایط حداقل 60 درصد به مبلغ حداکثر 80 میلیون ریال با سررسید حداکثر پنج ساله برای هر واحد از طریق بانک مسکن اختصاص دهند یا در بانک مسکن سپرده گذاری کنند. بر اساس این مصوبه، نحوه اختصاص اعتبارات یارانه یی اعم از کمک بلاعوض، یارانه سود، کارمزد تسهیلات و وجه اداره شده حسب مورد و همچنین قرارداد بین وزارت مسکن و شهرسازی یا سازمان ملی زمین و مسکن با بانک مسکن به پیشنهاد وزارت مسکن و شهرسازی و تصویب شورای مسکن خواهد بود. بر اساس بند دیگری از این مصوبه، سرمایه بانک مسکن نیز به میزان معادل ریالی دو میلیارد دلار از محل منابع حساب ذخیره ارزی پس از سیر مراحل تصویب تامین منابع و تایید مجلس شورای اسلامی افزایش خواهد یافت.
منبع (+)

بدعت جدید بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه از جایگزینی «ایران چک» جدید به جای اسکناس خبر داد. بنا بر گفته طهماسب مظاهری «مردم می توانند چک پول های جدید را به جای پول مبادله کنند، نیازی نیست که بانک ها آنها را باطل کنند و پشت نویسی هم نیاز ندارد.»به نظر می آید رفتار جدید بانک مرکزی در خصوص انتشار «ایران چک »های جدید می تواند بدعت جدیدی را در سیاست های پولی کشور بنا نهد زیرا «ایران چک » جدید جدا از آنکه با دستورالعمل نحوه انتشار، خرید و فروش انواع چک پول مغایرت دارد (گزارش بالا را بخوانید)، نقض قانون پولی و بانکی کشور هم است.بنا بر ماده 2 قسمت اول قانون پولی و بانکی کشور، اسکناس ها و سکه ها از جریان،به وسیله بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران،تا تایید شورای پول و اعتبار پس از تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی تعیین و از طریق درج در روزنامه رسمی کشور و حداقل یکی از روزنامه های کثیرالانتشار پایتخت و پخش از شبکه رادیو و تلویزیون کشور به اطلاع می رسد.با توجه به این ماده اگر ایران چک جایگزین اسکناس است- که البته طبق قانون نمی تواند باشد- در این صورت تصویب وزیر امور اقتصادی در کجای آن قرار دارد؟ آیا این عمل به معنای نادیده گرفتن وزیر امور اقتصادی نیست؟اگر این امر بدعت است، بهتر است از همین حالا جلوی آن گرفته شود، در غیر این صورت فردا دیر است.
منبع (+)

 

دانه کوچک بود و کسی او را نمی دید. سال های سال گذشته بود و او هنوز همان دانۀ کوچک بود.

 دانه دلش می خواست به چشم بیاید اما نمی دانست چگونه. گاهی سوار باد می شد و از جلوی چشم ها میگذشت. گاهی خودش را روی زمینۀ روشن برگ ها می انداخت و گاهی فریاد می زد و می گفت: « من هستم ، من این جا هستم. تماشایم کنید.»

 اما هیچ کس جز پرنده هایی که قصد خوردنش را داشتند یا حشره هایی که به چشم آذوقۀ زمستان به او نگاه می کردند، کسی به او توجه نمی کرد. 

  دانه خسته بود از این زندگی ، از این همه گم بودن و کوچکی.

 یک روز رو به خدا کرد و گفت: « نه، این رسمش نیست. من به چشم هیچکس نمی آیم .کاشکی کمی بزرگتر، کمی بزرگتر مرا می آفریدی.»         

 خدا گفت: « اما عزیز کوچکم! تو بزرگی، بزرگتر از آن چه فکر می کنی. حیف که هیچ وقت به خودت فرصت بزرگ شدن ندادی. رشد ماجرایی است که تو از خودت دریغ کرده ای. راستی یادت باشد تا وقتی که می خواهی به چشم بیایی، دیده نمی شوی. خودت را از چشم ها پنهان کن تا دیده شوی.»     

 دانۀ کوچک معنی حرف های خدا را خوب نفهمید اما رفت زیر خاک و خودش را پنهان کرد. رفت تا به حرف های خدا بیشتر فکر کند.

 سالهای بعد دانۀ کوچک، سپیداری بلند و باشکوه بود که هیچکس نمی توانست ندیده اش بگیرد،

سپیداری که به چشم همه می آمد.

 (از گروه هشت بهشت)