برای فردا

وبلاگ برای فردا گزارشی است به نسل آینده ایران زمین. سندی است از تلاشهای نسل امروز برای ساختن فردایی بهتر

بیمارستان

یا پول میدی یا میمیری!!

وای خدا سر و کار هیچ بنی بشری رو به بیمارستان نندازه.  سیستم درمانی کشور بدجوری آشفته است.  تازگی تقریباً هر کی رو می­بینم که بیماری رو داشته یا یکی از بستگانش فوت کرده همینو میگه.

هزینه دوا و درمان وحشتناک بالا رفته.  میشه گفت درمورد بیماری های خاص، سرطان و اینجور بیماری های مزمن خانواده های فقیر بیمارشون رو با کلی دریغ و افسوس از دست میدند و خانواده های متوسط و متوسط بالا هم به زیر خط فقر می رسند.  اغراق نیست واقعاً به زیر خط فقر میرسند، فرش زیر پاشون که سهله کل خونه و زندگیشون رو می فروشند باز از پس هزینه آمپولهای چند میلیونی و عملهای آنچنانی بر نمی آن...

با اینکه تعداد پزشکها و پرستارها لااقل تو تهران به نظر خیلی کم نمیآد اما همه شاکی اند که تو بیمارستانهای خصوصی اصلاً پزشک معالج بیمارشون رو نمی بینند و تو بیمارستانهای دولتی به طرز بسیار فجیعی و در بیمارستان خصوصی یک کم کمرنگتر اصلاً پرستارها به وضع بیمارها نمی رسند.  هر کاری رو از خرید و تهیه دارو و وسایل لازم اتاق عمل گرفته تا جابه جایی بیمار و تعویض سرم و لگن گذاشتن و دادن دارو و ... باید همراه بیمار انجام بده!!! اگه اعتراض هم بکنی میگن که ما نمیتونیم کاری بکنیم باید بیمار همراه داشته باشه!!! البته معلومه که امکانات رفاهی برای همراه بیمار هم وجود نداره.  تو مدتی که کسی بستری میشه باید بچه هاش و دوست و آشنا شیفتی بیان همراهش بشن که احتیاجات بیمارستان رو برآورده کنند!! آخه مگه همراه بیمار متخصصه که ازش میخوان سرم رو تنظیم کنه و تعویض کنه و از این جور کارها؟!

تقریباً هر کی رو در یک سال اخیر دیدم که عزیزش فوت کرده معتقده علت فوت اشتباه دکترها و پرستارها بوده!! از نرسیدن به موقع دکتر و وقت تلف کردن برای عمل جراحی گرفته تا تزریق داروی اشتباهی و اوردوز شدن بیمار به خاطر اینکه دو تا پرستار بی خبر از هم به بیمار آمپول مشابهی رو زدند و عفونتهای بیمارستانی شدید و ... و همه تعجب میکنند که بیمارمون با حال عمومی خوب و عمودی کامل رفت در عرض یکی دو روز فوت کرد.  و لعن و نفرینه که نثار جامعه پزشکی میشه.

تو یکسال اخیر من خیلی شاهد لعن و نفرین مردمی بودم که عزیزانشون رو بعد از بستری شدن در بیمارستان یا مراجعه به پزشک از دست دادند.  همه می گن که کادر درمانی و پزشکها به خصوص پزشکهایی که کار یدی میکنند مثل جراحها و اورتوپدها بدجوری پولکی شدند و معیار انجام عملیات پزشکی براشون درآمد حاصله شده!

بیمارستانهای خصوصی هم شگردهای خودشون رو دارند.  تا وقتی خانواده بیمار تحمل داشته باشند بیمار رو در بیمارستان نگه می دارند اما اگه دیدند که بیمار رفتنیه به بهانه های الکی بیمار رو رد میکنند تا در بیمارستانهای دولتی یا یک بیمارستان دیگه فوت کنه!  یکی دیگه از کارهایی که به شدت رواج داره اینه که به بستگان بیمار میگن که بیمارتون بهتره در بخش مراقبتهای ویژه بستری بشه، حالش برای اومدن تو بخش مساعد نیست و امکانات بخش مراقبتهای ویژه خیلی بیشتره. البته واضحه که برای هرشب خدا تومن پول میگیرند و بستگان بیمار هم برای اینکه بعدها عذاب وجدان نداشته باشند یا به هر طریق ممکن جون بیمارشون حفظ بشه به هر دری می زنند تا هزینه ها رو تأمین کنند؛ غافل از اینکه اونور در اتاق مراقبتهای ویژه هیچ فرقی با این ور درش نداره!!! و همه اون افه ها و دستکش و ماسک و ماسک اکسیژن و ... تا جاییه که بستگان بیمار می تونند ببینن!!!! 

برادر من پزشکه. در واقع الان رزیدنته.  حقوقش ماهی 240 تومنه که چند ماهه اون هم نگرفته.  نمی دونم این همه پول که میگن پزشکها در می آرند کجا میره؟!  اونها هم مشکلات خودشون رو مطرح میکنند. گاهی تو بیمارستان شیفت شب یک پرستار باید به ده تا بیمار برسه.  معمولا رو تختی که یک نوزاد رو باید بخوابونند سه تا رو کنار هم می خوابونند!!  امکانات ندارند و ...

نویسنده : برای فردا : ٧:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۱/٢٩
Comments نظرات () لینک دائم

لیبراسیون: لزوم تحول فکرى در زمینه کشاورزى جهانى

لیبراسیون: لزوم تحول فکرى در زمینه کشاورزى جهانى

آفریقا، ملاوی: توده گرسنه

مطبوعات اروپا در تفسیرهاى ۱۴ آوریل بطور گسترده به افزایش بهاى مواد غذایى در سطح جهانى پرداختند. هشدار بانک جهانى در این زمینه زنگ خطرى براى تمام کشورها، بخصوص کشورهاى جهان سوم است.

روزنامه هلندى ”تراو“ درباره افزایش بهاى مواد خوراکى در سطح جهانى مى چنین نظر می‌دهد:

 

«رابرت زولیک، رئیس بانک جهانى، این پدیده را غیرعادى خواند که در کشورهاى ثروتمند، مردم نگران افزایش بهاى بنزین براى پر کردن باک اتومبیل هاى خود هستند، در حالیکه بخش بزرگى از مردم جهان به سختى مى توانند شکم خود را سیر کنند. تولید سوخت گیاهى یکى از دلایل افزایش قیمت مواد غذایى است. این سوخت از مواد اصلى گیاهى بدست مى آید، که داراى ارزش غذایى هستند. کشورهاى جهان باید هرچه سریع تر سوخت را از بازمانده هاى فراورده هاى کشاورزى تهیه کنند که مصرف خوراکى ندارند. اما این عمل نیز سبب کاهش کامل بهاى مواد غذایى نخواهد شد. کشورهاى غنى باید در زمینه کشاورزى به کشورهاى در حال توسعه  یارى رسانند.»

روزنامه ”زود کوریر“ چاپ آلمان با اشاره به ناآرامى در برخى از کشورها به خاطر گرانى مواد خوراکى مى نویسد:

«آدم گرسنه چیزى براى از دست دادن ندارد. دلایل متعددى براى وضعیت فعلى وجود دارد. یکى از این دلایل افزایش اشتهاى کشورهایى نظیر چین و هند براى انرژى و مواد غذایى است. اما از سوى دیگر افزایش تولید سوخت گیاهى و یا بیوسوخت دلیل فلاکت مردم کشورهاى فقیر است. در کشورهایى که نیشکر و نخل هاى روغنى به خاطر تهیه سوخت گیاهى کشت مى شوند، زمینى براى  کشت غلات براى خوراک مردم باقى نمى ماند. نمونه سوخت گیاهى نشان مى دهد که چاره اندیشى درباره این مشکلات کوته بینانه بوده است. زیگمار گابریل، وزیر محیط زیست آلمان ، نیز مجبور شد، برنامه استفاده بیشتراز سوخت گیاهى را متوقف سازد. حتا اگر اعتراضات در کشورهاى جهان سوم شدت نیابد، باز براى تولید بلند مدت سوخت گیاهى باید دلایلى قانع کننده یافت. گرسنگى بخشى از مردم جهان به خاطرماشین سوارى عده اى دیگر نمى تواند مشروع باشد.»

روزنامه فرانسوى ”لیبراسیون“  بحران مواد غذایى و افزایش سرسام آور قیمت‌ها را چنین تفسیر می‌کند:

«افزایش بهاى فرآورده هاى کشاورزى در کشورهاى در حال توسعه سبب استیصال مردم خواهد شد. با توجه به افزایش تقاضا براى مواد غذایى و تشدید ناآرامى ها به خاطر گرسنگى باید هرچه سریعتر ، ارزان تر و بیشتر از گذشته مواد خوراکى تولید کرد. جهان مواجه با یک بن بست است. بازگشت به کشاورزى با روش هاى شدید و بکارگیرى فنآورى هاى جدید ، نظیر استفاده از مواد شیمیایى و گیاهانى که بطریق ژنیتکى تغییر یافته اند، راه حلى  قابل تامل است. اما راه دیگر بکارگیرى روش هاى معقول و در هماهنگى با محیط زیست براى تولید مواد غذایى است. پاسخ مناسب براى شرایط فعلى مسلماً چیزى میان این دو راه حل است. اما کشورهاى فقیر نمى توانند زمان بیشترى به انتظار نشینند. تحول فکرى  در زمینه کشاورزى جهانى باید بطور کاملاً جدیدى صورت پذیرد.»

روزنامه ”لایپزیگر فولکس تسایتونگ“ چاپ آلمان با اشاره به هشدار بانک جهانى پیرامون افزایش قیمت مواد غذایى مى نویسد:

«اقتصاد بازارى وجدان ندارد. متاسفانه این مسئله درمورد برخى از سیاستمداران در بخش کشاورزى نیز صادق است. این سیاستمداران با برقرارى سوبسید، از محصولات کشاورزان کشورهاى صنعتى در مقابل فراورده هاى رقیبان آنان درجهان سوم حمایت بعمل مى آورند. بدین خاطر براى برخى از کشورها مقرون به صرفه نیست که زمین هاى زیر کشت خود را گسترش دهند. زمان آن فرا رسیده است که تجارت مواد خوراکى در سطح جهانى بطور واقعى آزاد شود. بانک جهانى در همکارى با سازمان ملل باید در زمینه دست به اقدام زند. پشتیبانى مالى بطور کوتاه مدت کمکى به رفع گرسنگى در کشورهاى فقیر خواهد بود. اما در بلند مدت این کشورهاى نیازمند برنامه هاى توسعه هدفمند اند، تا بتوانند غلات بیشترى کشت کنند و از اینطرق با تنظیم قیمت ها از افزایش بهاى فرآورده هاى کشاورزى نیز بهره مند شوند.»

شهرام اسلامی (+)

نویسنده : برای فردا : ٧:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۱/٢٩
Comments نظرات () لینک دائم

رضا کیانیان از فرودگاه امام می گوید

به قلم رضا کیانیان :  صبح چند روز پیش، با ۷۴۷ ایران ایر وارد فرودگاه امام شدم.

قرار بود ساعت ۲ بامداد برسیم، اما طبق معمول به علت نقص فنی هواپیما، دو ساعت و نیم تاخیر داشتیم. خلبان قبل از پرواز این تاخیر را اعلام کرد و عذر خواست. همه مسافران ایران ایر وقتی کلمه نقص فنی را می شنوند اشهدشان را می گویند و با اضطراب منتظر می نشینند تا نقص برطرف شود. سرمیهماندار که خانم محترمی بود از من عذر خواست. گفتم اگر تاخیر نداشت باید تعجب می کردیم. خندید… بالاخره هواپیما پرید.

در طول سفر با کادر پرواز کلی خوش و بش کردیم. بالاخره ساعت چهار و ربع بامداد هواپیما فرود آمد. خلبان یک ربع از تاخیر را جبران کرده بود. همه رفتیم برای نشان دادن گذرنامه ها و مراسم گمرکی و تحویل چمدان هامان. حالا ساعت چهار و نیم است.

تابلوی یکی از نقاله ها نام پرواز ما را نوشته بود. هر کس چرخ دستی یی برداشت و همه دور نقاله جمع شدیم، چمدان ها آمدند. اما به جز یکی دو نفر چمدانی برنداشتند. چمدان های من هم نبود. نقاله هی چرخید و چرخید و هم چنان همان چمدان ها چند بار چرخیدند و از جلوی ما رد شدند. همه تعجب کرده بودیم که چرا چمدان جدیدی نمی آید. بالاخره چمدان های تازه آمدند. ولی باز هم کسی چیزی برنمی داشت. همهمه نارضایتی شروع شد...

 ادامه مطلب 

ادامه مطلب
نویسنده : برای فردا : ٧:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۱/٢٩
Comments نظرات () لینک دائم

Immediate and unconditional deletion of “Arabian Gulf” from Google Earth

Immediate and unconditional deletion of “Arabian Gulf” from Google Earth

ماجرای بمب گوگلی رو که چند وقت پیش برای برگردوندن نام خلیج فارس ایجاد شد یادتون هست. باز دوباره همون شیطنتها ایرانیها رو مجبور کرده که با امضای یک طومار از مسئولین گوگل بخوان که اسم واقعی این خلیج رو به کار ببرند. ظاهرا باید یک میلیون امضا باشه تا ترتیب اثر بدند. اگه دلتون خواست میتونین یک کلیک رو این آدرس بکنید. کار سختی نیست!

http://www.petitiononline.com/sos02082/petition.html

نویسنده : برای فردا : ٦:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۱/٢٩
Comments نظرات () لینک دائم

پیش بینی وضعیت کشاورزی ایران در سال 1387

پیش بینی وضعیت کشاورزی ایران در سال 1387
 ای‌کاش این پیش بینی‌ها محقق نشود

خداوند این کشور را از دشمن، از خشکسالی و از دروغ محفوظ دارد! \"قسمتی از کتیبه داریوش-دروازه ملل تخت جمشید\".


آفتاب-دکتر بهزاد قره یاضی*: بر اساس گزارشات منتشره، پس از کاهش صادرات برنج توسط کامبوج، مصر و هندوستان، ویتنام (دومین صادر کننده بزرگ برنج جهان) نیز صادرات برنج خود را به میزان 22 درصد کاهش داد.

دلیل کاهش صادرات برنج، افزایش قیمت ناگهانی این محصول در بازارهای جهانی طی سال گذشته بوده است که در دو ماه اخیر با افزایش 50 درصدی بهای این کالای استراتژیک به اوج خود رسیده است. در نتیجه، افزایش بیشتر صادرات در کشورهای تولید کننده موجب افزایش بهای محلی این کالا و بروز اختلال جدی در اقتصاد داخلی آنها شده است. کاهش و یا قطع صادرات راهکاری برای مدیریت این بحران داخلی است.

هندوستان نیز برای پیشگیری از صادرات بیشتر برنج و تحمل عواقب ناشی از افزایش قیمت داخلی این محصول حیاتی "حداقل قیمت صادرات برنج" خود را از 500 دلار در هر تن به 650 دلار افزایش داد که در نوع خود بی سابقه است. در اقدام دیگری صادرات هر نوع برنج غیر باسماتی (معطر و دانه دراز) از


” ایران از سال 1385 با واردات بی سابقه بیش از 2/1 میلیون تنی خود، همچنان رکورد واردات برنج در تاریخ کشور را شکسته‌است. ... “ این کشور به طور کل ممنوع شد. هندوستان سومین صادر کننده بزرگ برنج جهان است.

کمبود برنج و گندم در کشورهای جنوب آسیا موجب طویل تر شدن صفوف دریافت آرد گندم در پاکستان و تقاضای کمک بین‌المللی دولت افغانستان برای تامین قوت اولیه مردم این کشور شده است. در بنگلادش نیز بهای مواد غذایی اولیه به بیش از دو برابر رسیده است.

در چنین شرایطی که بر بازار تجارت تقریبا همه محصولات اساسی کشاورزی نظیر گندم و دانه های روغنی حکمفرماست، وضعیت کشورهای واردکننده اصلی محصولات غذایی بسیار شکننده خواهد بود. ایران از سال 1385 با واردات بی سابقه بیش از 2/1 میلیون تنی خود، همچنان رکورد واردات برنج در تاریخ کشور را شکسته‌است.

در سالی که پیش رو داریم، وضعیت کشاورزی و تولید محصولات استراتژیک در ایران روند نزولی خود را طی خواهد‌کرد و بهای این محصولات در بازار داخلی با افزایش بیشتری مواجه خواهد‌بود.

نکویی این سال از بهار آن پیداست. در نوروز امسال مردم بالاترین قیمت کالاهای مورد نیاز از گوشت مرغ تا گوشت قرمز، لبنیات تا حبوبات، گوجه فرنگی و خیار تا کاهو و سبزیجات و برنج تا روغن را تجربه کردند؛ و این در حالی‌است که در دو سالی که گذشت سهم بیشتری از بازار محصولات کشاورزی 70 میلیون نفری ایران در اختیار بیگانگان قرار گرفت.

سال های 1386 و 1385 پایین ترین رکورد سطح زیر کشت پنبه و چغندر قند در طی 60 سال گذشته نیز برجای گذاشته‌شد.

پیش بینی می‌شود در سال جاری که سال پایانی وزارت مهندس اسکندری نیز خواهد بود، نه تنها هیچ یک از وعده‌های خودکفایی (طی یک تا


” در دو سالی که گذشت سهم بیشتری از بازار محصولات کشاورزی 70 میلیون نفری ایران در اختیار بیگانگان قرار گرفت. ... “ سه سال) وی در محصولات اساسی کشاورزی نظیر گندم، جو، برنج، ذرت، روغن، دانه های روغنی و ... محقق نخواهد‌شد، بلکه ناخودکفایی در این محصولات باز هم افزایش یافته و با وجود ادامه افزایش واردات محصولات کشاورزی (که گاهی به عنوان یک روش استراتژیک برای کاهش قیمت ها از سوی وزارت بازرگانی دنبال می شود) هیچگونه کاهشی نیز در قیمت ها مشاهده نخواهد‌شد و بلکه روند گرانی محصولات کشاورزی شتاب بیشتری را به خود خواهد‌گرفت.

پیش بینی می شود در سالی که در پیش رو داریم محصولاتی وارد کشور شوند که تا سال 1384 در آن خودکفا بوده ایم. ایران در تولید حبوبات نه نها خود کفا بوده بلکه تا سال 1384 سالیانه تا 100 هزار تن صادرات این محصول را نیز تجربه کرده‌است.

اما سیاست های غلط اجرایی وزیر جهاد کشاورزی، عدم توجه به شایسته سالاری در حوزه پژوهش و به ویژه در حوزه فناوری های نو و عدم توجه به هشدارهای کارشناسان و ضعف وی در دفاع از بخش کشاورزی در هیئت وزیران و سایر مراجع ذیربط موجب شده‌است تا ایران از کشوری صادر کننده حبوبات به کشوری کاملا واردکننده تبدیل شود.

در سیب زمینی نیز وضعیت نگران کننده تری را شاهد هستیم. در حالی که طی دهه پیش از وزارت آقای مهندس اسکندری ایران سالیانه تا 224 هزارتن سیب زمینی صادر می‌کرد از سال 1385 سیل واردات سیب زمینی خوراکی از مناطق پاکستان و همراه با گردو غبار و خاک همراه سیب زمینی که می تواند منبع ‌آلودگی باشد آغاز شد و کشورمان را از این لحاظ نیز ناخودکفا کرد.

اما فاجعه عظیم‌تری در


” پیش بینی می شود در سالی که در پیش رو داریم محصولاتی وارد کشور شوند که تا سال 1384 در آن خودکفا بوده ایم. ... “ حوزه شکر اتفاق افتاد. داستان مکرر ناشنیده ای که می تواند به عنوان یک مثال کلاسیک از بی مهری نسبت به یک ملت بزرگ و قشر عظیمی از کشاورزان و صنعتگران از آن یاد کرد و کتاب ها در مورد آن نوشت. "چگونه می توان یک صنعت یکصد ساله تنومند را در کمتر از دو سال به مرز نابودی کشاند؟" می تواند عنوان کتابی را در این زمینه به خود اختصاص دهد.

در حالی که در سال 1383 تنها 190 هزار تن شکر وارد کشور شده بود و تولید داخلی تقریبا کفاف مصرف را می داد و شاهد گرانی قیمت این کالا هم نبودیم، از زمان تصدی وزارت توسط آقای مهندس اسکندری و در مدت دو سال بیش از 4 میلیون تن شکر وارد کشور شد که برابر با بیش از نیاز بیست سال کشور خواهد‌بود. مقدار صادرات شکر وارد شده برخلاف گزارش غلطی که به محضر رئیس محترم جمهور ارائه شده‌است در حد قابل ذکر نبوده است (به زحمت به یک درصد ورادات می رسد).

پیش بینی می شود در سال 1387 ادعاهای دروغین نیل به خودکفایی در جو، نیل به خود کفایی در ذرت و برنج و امثال آن تکرار شود.

پیش بینی می شود چنانچه پیش از این نیز رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد ضرورت نیل به خود کفایی از جمله سیاست های کلی مصرح در قانون برنامه چهارم ابلاغی معظم له مورد بی عنایتی قرار گرفته است، "نوآوری و شکوفایی" نیز در این سال در بخش کشاورزی همچنان مغفول باقی بماند و به استفاده از آن به عنوان زینت سخنرانیها، بخشنامه‌‌‌‌ها، مصاحبه‌ها و نوشتارها بسنده شود.

بند 38 سیلست های کلی برنامه چهارم


” \"چگونه می توان یک صنعت یکصد ساله تنومند را در کمتر از دو سال به مرز نابودی کشاند؟\" می تواند عنوان کتابی را در زمینه صنعت شکر به خود اختصاص دهد. ... “ بر "تامین امنیت غذایی کشور با تکیه بر تولید از منابع داخلی و تاکید بر خودکفایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی" تاکید می کند.

پیش بینی می شود در سال جاری استفاده از فناوری‌های نو در بخش کشاورزی و به ویژه مهندسی ژنتیک و تولید محصولات تراریخته داخلی همچنان در محاق باقی بمانند و تلاش ها برای قانونمند کردن ممنوعیت استفاده از این "نوآوری ها" تشدید شود. اما در مقابل پیش بینی می شود واردات دانه های روغنی تراریخته و روغن های آنها همچنان ادامه و بلکه افزایش یابد.

پیش بینی می‌شود مخالفت‌های وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست با توسعه کشت این محصول و ممانعت از "شکوفایی" این دستاورد قریب به دو دهه فعالیت علمی که نام ایران را در صدر تولید کنندگان برنج تراریخته جهان و صدر کشورهای اسلامی تولید کننده هر محصول تراریخته‌ای قرار داده‌است ادامه یابد و سطح زیر کشت برنج تراریخته در کشور به همین دلیل به سمت صفر میل کند و چنانچه سرویس بین المللی دستیابی و استفاده از بیوتکنولوژی کشاورزی گزارش داده‌است، نام ایران اسلامی از جرگه کشورهای تولید کننده محصولات تراریخته محذوف باقی بماند.

پیش بینی می شود قفل و زنجیری که در سال 1384 و تنها چند ماه پس از بر سر کار آمدن مهندس اسکندری و انتصاب رئیس جدید پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی بر روی این فناوری نوآورانه زده شد همجنان بسته بماند و این "نوآوری" منحصر‌به‌فرد جهانی همچنان در انباری متروک در رشت و تحت زنجیر بماند!

پیش بینی می شود میانگین بارندگی کشور از سه سال گذشته کمتر و توزیع آن در سال جاری نامناسب باشد. این امر موجب خواهد شد تا ناکارآمدی مدیریت بخش کشاورزی (که در سایه نزولات بی سابقه آسمانی


” پیش بینی می شود میانگین بارندگی کشور از سه سال گذشته کمتر و توزیع آن در سال جاری نامناسب باشد.... “ و نتایج کارهای پیشینیان پوشیده می ماند) امسال بیش از پیش رخ نمایی کند و عیان شود.

پیش بینی‌های نگارنده برای حوزه‌های دام و طیور، واکسن و سرم (که در موسسه رازی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی تولید می شود)، توسعه دانایی محوری در بخش و توجه به شایسته سالاری، توجه به پژوهش، توجه به "نوآوری" به ویژه فناوری‌های نو، واردات و صادرات محصولات کشاورزی، سطح زیر کشت پنبه و چغندر قند، شاخص های عمومی برخورداریهای کشاورزان از رفاه عمومی و بسیاری از موارد دیگر چندان امیدوار کننده نیست. به همین دلیل است که نگارنده آرزو دارد که :

1. پیش بینی های وی محقق نشوند!
2. "نوآوری و شکوفایی" در بخش کشاورزی تحقق یابد و مدیریتی تحول خواه و نوگرا هدایت بخش را در دست گیرد؛
3. وعده های مهندس اسکندری در مورد خود کفایی محصولات کشاورزی ولو با تاخیر یک تا دو ساله محقق شوند.
4. اگر وعده های خود کفایی وزیر محقق نشد، لا اقل وعده "استعفا در صورت عدم تحقق وعده ها" محقق شود.
5. حوزه پژوهش، آموزش و ترویج در بخش کشاورزی تقویت شود و از افراد شایسته با درجات علمی و تخصصی مرتبط و رکورد علمی افتخارآمیز به ویژه در حوزه فناوری‌های نو استفاده شود.
6. نزولات آسمانی بیش از پیش و در زمان و مکان مورد نیاز نازل شوند.
7. تراز تجارت گندم که در دوره وزارت آقای مهندس اسکندری کفه واردات آن سنگینی می کرده است در مجموع مثبت شود و کشور مجبور نباشد نفت بفروشد و گندم (یا برنج، روغن، شکر، ذرت، حبوبات، گوشت، سیب زمینی، گوجه فرنگی، موز، آناناس، انگور، سیب، گلابی، نارنگی و...) واردکند!
8. مجلس هشتم بیش از مجلس هفتم بر عملکرد وزیر جهاد کشاورزی و توسعه بخش کشاورزی و رفاه کشاورزان نظارت کند.
9. خداوند این کشور را از شر دشمن، از خشکسالی و به ویژه از شر دروغ محفوظ دارد!

*متخصص بیوتکنولوژی کشاورزی و ایمنی زیستی منبع (
+)

نویسنده : برای فردا : ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم

مادرها

این مادرها همه مثل همدیگه هستند.

پنجشنبه ناهار خونه آقای همسر دعوت داشتم. البته هدفم بیشتر دیدن مادر همسر گرامی بود و احوالپرسیشون. معمولا هر وقت من میرم یک خرده ریز هم براشون میبرم در حد اینکه دست خالی نرفته باشم. مادر آقای همسر هم معمولاْ یک کادو یا ترشی‌خونگی یا مربا و از این جور چیزها بهم میدند. پنج شنبه بهم یک اتوی مو (برای فر کردن و صاف کردن مو) دادند و توضیح دادند که این اتوی مو مال این سال و زمونها نیست اما نگهش داشته بودم که بدم به عروسم!

یادم افتاد که مادر خودم هم وقتی از مکه اومده بودند و سوغاتی ها رو توزیع می کردند یک سری پارچه حاشیه دار خیلی قشنگ هم گرفته بودند وقتی پرسیدیم این مال کیه؟ گفتند که این رو گرفتم برای عروسمون!! فکر کنم نزدیک بیست سال از اون موقع میگذره و هنوز این پارچه ها رو نگه داشتند برای عروسی که یک موقعی میاد تو خونمون!

نویسنده : برای فردا : ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

بگو مگو! (مهمونی)

مشاهده یادداشت خصوصی

نویسنده : برای فردا : ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

بگو مگو! (خرید)

مشاهده یادداشت خصوصی

نویسنده : برای فردا : ٩:٤۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

کار بعد از عید

باز دوباره امسال دولت به کارمنداش عیدی داده. باز مثل پارسال قرار شده که سرویسها و مهدکودکها و سلف سرویسها و ... رو حذف کنند و پولش رو نقدی بدند! معلوم نیست این دولتی ها چی فکر می کنند . احتمالاْ .....

باز همه چی به هم ریخته. برای ما که محل کارمون کرجه و خونه زندگیمون تهران وحشتناک شده. باز خوبه این رخش فسقلی هست وگرنه من عمرا نمی تونستم برسم. کارمندا خسته و کوفته و با اعصاب داغون می رسند اداره.

بلبشویی شده برای خودش. هیچ تصمیم قاطعی هم نمیشه گرفت. همه میگند یک ماه صبر کنید باز دولت تصمیمشو لغو میکنه!!!!! با یک مینی بوس صحبت کردند که کار سرویس رو انجام بده یک میلیون تومن برای هر ماه میخواد که سرشکن بشه میشه نفری ۸۰-۹۰ هزار تومن در ماه. مگه کارمندا چه قدر حقوق میگیرند که فقط ۹۰ تومن در ماه پول سرویسشون بشه. دولت احتمالا ۳۰-۴۰ تومن برای تهرانی ها و ۲۵ تومن برای کرجی ها حق ایاب و ذهاب بده. 

 وضعیت بیخودی شده. از همه بدتر این بلاتکلیفیه.  همه منتظرند باز دولت حرفشو پس بگیره!!!!!  تصمیم کارشناسی که میگن یعنی چی؟!

نویسنده : برای فردا : ۸:٥٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

آزمون و خطا

 آزمون و خطا!!

وای! امان از این مدیریت‌های مقطعی و تصمیم گیری‌های آنی و تغییر جهت‌های ناگهانی!

واقعاً هیچ روش دیگه ای به جز آزمون و خطا برای تعیین درستی تصمیمات نیست؟!

خفه شدیم به خدا!


بدتر از همه اینه که یک بار تصمیم می‌گیرند که یک کاری رو بکنند هزار هزار تا دلیل الکی میارند که فقط همین کار درسته ولاغیر.  همه مجبور میشند که خودشون رو با شرایط اون تصمیم وفق بدهند.  مدیر بعدی میاد میگه نه! کی این تصمیم رو گرفته؟! غلط کرده. باید این کار رو بکنند و هزار هزار تا دلیل می‌آرند که فقط نظر خودشون درسته ولاغیر. باز مخاطبشون مثلاً ما کارمندهای بدبخت مجبور میشیم خودمون رو با تصمیم جدید وفق بدیم و آخرش دعا کنیم فعلا یک مدت این مدیره تغییر نکنه!!!


قبلاْ  با تغییر مدیر سیاست‌ها عوض میشد. تازگی دوره تغییر 180 درجه ای نگاه‌ها و تصمیمات خیلی کوتاهتر شده و یک مدیر در طول مدیریتش دو یا سه بار کل سیستم رو می‌ریزه به هم و آخرش آشفته‌تر از قبلش میکنه و یک آش شله قلمکار تحویل نفر بعدی میده که اون هم یک همی بزنه!!

 ما کارمندای دون پایه بدبخت چه گناهی کردیم تو این ماجرا؟!

نویسنده : برای فردا : ٩:٠۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/٢٠
Comments نظرات () لینک دائم

نظم

نظم
باید سعی کنم مطالب وبلاگ رو در روزهای مشخصی به روز کنم.
سعی می کنم هفته ای دو روز باشه. که هم کار خودم نظم بگیره و یک سری مطالب از دستم نره هم اینکه معلوم باشه کی به روز میشه که وقت مردم تلف نشه و با صفحه به روز نشده مواجه نشن... ببخشید اگه دو سه ماهه دیر به دیر و نامنظم به روز رسانی انجام میشه. شاید یک دلیلش هم اینه که دلم میخواد یک سایت بزنم که دو قسمت مجزا برای نوشتن مطالب علمی و نظرات و خاطرات شخصیم داشته باشه. سعی می کنم تا نیمه اول امسال این کار رو هم بکنم.

نویسنده : برای فردا : ۸:٤۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/٢٠
Comments نظرات () لینک دائم

قابلیتهای بانوان

 همیشه وقتی کتابهایی مثل مردان مریخی زنان ونوسی رو می خوندم و مرتب تاکید شده بود که خانمها خیلی حرف می زنند و باید حرف بزند و از این جور حرفها!‌یا وقتی یکی شاکی می شد که خانمم خیلی حرف میزنه. من تعجب می کردم و متوجه نمی شدم که چی دارند میگن. دو روز پیش کاملاْ  متوجه شدم که خانمها چه قابلیتهای منحصر به فردی دارند. می تونند بی وقفه ۱۰ ساعت حرف بزنند بدون اینکه هیچ نظمی تو فکر یا حرفهاشون باشه!!!

نویسنده : برای فردا : ۸:٤٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/٢٠
Comments نظرات () لینک دائم

اخبار

کنفرانسها و همایشها

سومین دوره RoboCup در ایران

 

اخبار

ثبات قیمت سکه در بازار امروز تهران
معاملات‌ ارزی‌ در شبکه‌ بانکی‌ کشور
کاهش تعرفه مکالمه ، پیام کوتاه و GPRS ایرانسل در شبهای بهار
روش های سفید کردن دندانها- مقاله
شاهدی دیگر بر فواید سیب ، در سیب ‪۱۲‬عامل ضد سرطان وجود دارد
نمک را چگونه مصرف کنیم
مصرف 19 قلم کالای خوراکی و بهداشتی غیرمجاز اعلام شد
چگونه با سرماخوردگی و آنفلوآنزا بجنگیم!
کتابهای سفارش داده شده توسط اعضای سایت به کتابخانه سایت IrExpert اضافه شدند

 

فرصتهای شغلی

اطلاعیه استخدام بانک ملی ایران
دعوت به همکاری شرکت لطیف
استخدام در شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
فرصت کار در شرکت ی?هندسین مشاور تماران
جذب متخصص در یک شرکت تولیدی واقع در رودهن
اشتغال جهت همکاری در یک شرکت معتبر پیمانکاری
EMPLOYMENT
استخدام در یک شرکت مهندسی سیستم پاس
استخدام جهت همکاری در یک شرکت نرم افزاری
دعوت به همکاری در یک شرکت داروسازی معتبر
اشتغال در یک شرکت پیمانکاری در زمینه نفت و گاز
اشتغال در یک شرکت معتبر تجاری فعال در زمینه IT
اشتغال در شرکت مهندسین مشاور فعال در زمینه پروژه های نفت و گاز
استخدام در یک شرکت پیمانکاری جهت تکمیل کادر فنی
دعوت به همکاری در یک شرکت فنی مهندسی معتبر
جذب متخصص در یک شرکت ساختمانی
استخدام در یک شرکت معتبر در حومه غرب تهران
دعوت به همکاری در یک شرکت بین المللی خارجی در ضمینه IT (خانم)
دعوت به همکاری در یک شرکت تجهیزات پزشکی (خانم)
دعوت به همکاری در یک شرکت تولیدی قطعات خودرو

 

فرصتهای تحصیلی

دانشگاه تبریز بدون آزمون کتبی در دوره دکتری دانشجو می‌پذیرد


خبرنامه تخصصی
سایت مرجع متخصصین ایران

نویسنده : برای فردا : ۸:۳٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/٢٠
Comments نظرات () لینک دائم

اخبار

اخبار

تماس با مردگان از طریق تلفن همراه!
بومرنگ در فضا هم مانند زمین عمل می‌کند
گوگل از امواج تلویزیونی آنالوگ برای جستجو استفاده می‌کند
رشته‌های کم متقاضی دانشگاه‌ها حذف می‌شوند
معرفی بزرگترین پل‌های معلق دنیا
منافع ازدواج
راه حل جدید برای بوی‌ بد دهان
کشت ارقام پرمحصول مشوق پرداخت کند
کنگره دامپزشکی اردیبهشت ماه سال جاری برگزار می شود
افزایش 30 درصدی تولید ماهی در شهرستان مراغه
صادرات پسته افزایش می یابد
اصلاح روشهای آبیاری راه مقابله با کمبود بارندگی
مهمترین عناوین روزنامه های صبح
کتابهای سفارش داده شده توسط اعضای سایت به کتابخانه سایت IrExpert اضافه شدند

 

فرصتهای شغلی

دعوت به همکاری در شرکت لطیف
استخدام جهت همکاری در یک شرکت پیمانکاری معتبر
اشتغال در شرکت پتروشیمی امیر سرتیپ شهید رسولی
استخدام در یک مجموعه تولیدی تازه تأسیس و پیشرفته
فرصت کار در شرکت صنایع غذایی
استخدام در یک شرکت مهندسی مشارو فعال در پروژه های بزرگ صنعتی
فرصت کار در یک شرکت تولیدی بازرگانی دستگاههای صنعتی
اشتغال در یک شرکت معتبر سازنده ماشین آلات صنایع غذایی و لبنی
دعوت به همکاری در یک شرکت پزشکی فعال و پویا
دعوت به همکاری در یک شرکت معتبر تجهیزات پزشکی
جذب متخصص در یک شرکت وارد کننده لوازم و تجهیزات پزشکی
دعوت به همکاری در یک شرکت معتبر پیمانکار EPC
اشتغال در یک شرکت مهندسی مشاور فعال در پروژه های بزرگ صنعتی
دعوت به همکاری در یک شرکت مهندسین مشاور
نویسنده : برای فردا : ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/۱٩
Comments نظرات () لینک دائم

با این چند شرط جایت در بهشت است

با این چند شرط جایت در بهشت است
مردی به رسول خدا (ص) عرض کرد: یا رسول الله! من به جز در ماه مبارک رمضان، روز دیگری را روزه نمی‌گیرم و به جز نمازهای یومیه، نماز دیگری نمی‌خوانم و صدقه و حجی برایم نیست و علاوه بر واجبات، عمل مستحبی انجام نمی‌دهم، حالا بفرمایید حال من بعد از مرگ چگونه است؟

 رسول خدا (ص) فرمود: تو با من در بهشتی به شرط اینکه: زبان خود را از دو چیز نگهداری: دروغ و غیبت، دل خود را هم از دو چیز نگهداری: کینه و حسد و از دو چیز دیگر هم چشم بپوشی: حرام و اذیت کردن مسلمان

نویسنده : برای فردا : ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/۱٩
Comments نظرات () لینک دائم

اولین روز جدی کاری

اولین روز جدی کاری

 

امروز اولین روز جدی کاریه.  بعد از 16 -17 روز تعطیلات عید امروز واقعاً باید برامون از خونه تا اداره سیب می چیدند تا بشه از تو رخت خواب در اومد و رفت سرکار!

 

البته من 11 و 14 رو رفته بودم، اما بیشتر امور به دید و بازدید و خاله بازیهای عید گذشت.  از امروز دیگه باید یا علی رو گفت و شروع کرد.

                                           روز از نو       

                                          روزی از نو

نویسنده : برای فردا : ۸:۱۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم

How do you know that you are in the year 2008


 چه جوری میفهمی که الان  در سال 2008  هستی؟

1) You find out that your family that is not more than 3 people have 4 or 5 mobile telephone numbers.

یهو نگاه میکنی میبینی خانواده ات که 3 نفر بیشتر نیستن ؛ 4 یا 5 خط موبایل دارن  


 2) You send an Email to a work colleague even though he/she is sitting at a desk right next to yours.

واسه همکارت ایمیل میفرستی  در حالی که میز بغل دستی تو نشسته


3) Your relationship with family members and friends that have no Email gets worse and you hardly contact them

رابطه ات با اقوام و دوستانی که آدرس ایمیل ندارن رو به وخامت میره و تو به سختی میتونی باهاشون ارتباط داشته باشی


4) You park your car outside your house then use your mobile to phone the house to ask for assisstance with carrying the shopping in.

شما ماشینتون رو جلوی خونه تون پارک میکنین .بعدش موبایلتون رو در میارین و به خونه زنگ میزنین که بیان کمک و چیزایی که خریدین رو از ماشین پیاده کنن .


5) Every TV advert has an internet address at the bottom of the screen.

هر آگهی تلویزیونی یه آدرس  اینترنتی هم  زیرش داره


6) Leaveing the house without taking your mobile phone with you makes you really stress and rush back to pick it up even though you managed to live without one for 20 or 30 years of your life.

وقتی خونه رو بدون همراه داشتن موبایلتون ترک میکنین باعث میشه استرس تمام وجودتون رو بگیره و دوباره با عجله برگردین خونه تا ورش دارین در حالی که قبلا بدون موبایل 20-30 سال  از عمرتون رو گذروندین  و بدون هیچ مشکلی .

8) As soon as you wake up in the morning you check the internet even before you have your coffee.


صبحها قبل از خوردن چایی و قهوه تون تا بلند میشین اولین کاری که میکنینسر زدن به اینترنت هست


9) You are now reading this, smiling and shaking your head.

شما الان در حالی که این ایمیل رو میخونین سرتون رو تکون میدین و لبخند میزنین ..

10) You are so busy reading this that you didnt even notice that this list has no number 7.

و این قدر سرگرم خوندن این ایمیل بودین که حتی توجه نکردین که این لیست شماره 7 نداشت .


 11) You went back up to check that there is no number 7.

شما دوباره برگشتین تا چک کنین که شماره 7 رو داشته یا نه؟


12) I am sure if you scrolled up that you will find number 7, its just that you didnt notice it.

و من مطمئنم که اگه شما دوباره به بالا برگردین حتما شماره 7 رو پیدا میکنین ..این مال اینه که شما بهش توجه نکردین


13) You scorlled up again but you did not find number 7. I am making fun of you of course, this goes to show that you have no trust in yourself and that you believe anything said to you.

شما دوباره بر میگردین بالا ولی باز هم شماره 7 رو پیدا نمیکنین .. البته  که من با شما شوخی کردم و این نشون میده که شما به خودتون هم اعتماد نمیکنین و هرچی بقیه بگن باور میکنین!!! 

نویسنده : برای فردا : ۸:٠٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم

بهار

بهار.....

حریر نازک ابرها از حجله کهکشان بر­افتاده است.  آن بالا آسمان، یار سیمین برِ خویش در بر گرفته و مهتاب مغرورانه چنان بر زمین نور­افشانی می­کند که چراغِ برقهای کنار جاده از شرم رنگ می­بازند و جاده تنها و بی عبور هیچ عابر رهگذری در انتظار سحرگاهان لحظه شماری می­کند.  جیرجیرکها باز هم از لانه­های خود به درآمده و می­خوانند. میان علفها و گلهای خودرو، گه گاه کورسویی چشمک می­زند تا تو بدانی شبتابها هم خندانند.  مرغکان همسایه مدتی­ست به خواب ناز رفته­اند تا قبل از سپیده­دم برخیزند و باز غوغایشان فضا را آکنده کند.  قاصدکها تمام نامه­های عاشقان را به معشوقان چشم به راه، رسانیده­ و اینک خسته و خوشحال به خواب ناز رفته­اند.  صدای نغمه رود کوچکی که کمی پایین تر از اینجا که من ایستاده ام طنین انداز است.  نسیم خنکی گونه هایم را نوازش می دهد و من خون سرخی که بر رخم می دود را زیر پوستم احساس می کنم.  باد گوشه پیراهنم را همچون بچه گربه بازیگوشی به بازی گرفته و می­کشد.  اما چشمان من همچنان افقها را نظاره گر است.

 اردتمند - ولی پور 

نویسنده : برای فردا : ۸:٠٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم

خفگی

دیگه دارم از دست این پرشین بلاگ خفه میشم. یک مطلب رو باید n بار بگذارید آخرش هم نمی آد!!! شیطونه میگه برم یک سایت بزنم جونمو نجات بدم

نویسنده : برای فردا : ٤:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۱/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

دوران نامزدی –شادی­ها و غم­ها

دوران نامزدی یک سری شادی­ها و غم­های خاص خودش رو داره.  از جمله شادی­ها اینکه همه هوای آدم رو دارند و مرتب لوسش می­کنند!

خانواده آقای همسر که خوب سال اولیه که عروس آوردند کلی آدم رو تحویل می­گیرند و مواظبند که بهش خوش بگذره و جلوش ترکی حرف نزنند که نفهمه!!! و کلی عیدی تپل مپل بهش میدن!!

آقای همسر که فکر کنم هیچ وقت تو عمرشون اینقدر مهربون نبودند!! همش مواظبند که آدم رو ناراحت نکنند و مطابق خواست اون رفتار کنند.  تو خیابون دستشو بگیرند و با احتیاط کامل از یک جوی 10 سانتی!!!! ردش کنند و هر وقت میرند دنبالش یک شکلاتی، کادویی،... براش ببرند و خلاصه از این جور حرفها!

خانواده خود آدم یک جوری برخورد می­کنند انگار داری میری سفر قندهار.  مرتب بهت سفارش می­کنند و سعی می­کنند وسایل راحتی تو زندگی آینده­ات رو تأمین کنند (مثلاً امروز صبح مادر گرامی داشتند پیشنهاد می­دادند که بریم یک ظرفشویی خارجی بگیریم که مجبور نباشی خیلی ظرف بشوری!!) یک جوری با حسرت نگاه آدم می­کنند که اشک تو چشم­های آدم جمع میشه و دلش از جا کنده میشه.

نویسنده : برای فردا : ٩:۳۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱/۱۱
Comments نظرات () لینک دائم

 

بر ما سالی گذشت

بر زمین گردشی

و بر روزگار حکایتی...

 امید آن کهنه رفته باشد به نکویی

و این نو همی آید به شادی...


نوروز مبارک

 

نویسنده : برای فردا : ٦:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۱/۱٠
Comments نظرات () لینک دائم